کد خبر : 86787
/ 09:29
وزیر ارتباطات در تشریح نواقص اجرای دولت الکترونیک اعلام کرد

خدمت رسانی در راستای شفافیت

خدمت رسانی در راستای شفافیت

وزیر ارتباطات دستگاه هایی را که در پیوستن به دولت الکترونیک تعلل می کنند، معرفی کرد و از شناسایی یک باند خبر داد که در حوزه پیامک ارزش افزوده تلفن همراه و دریافت هزینه از کاربران، تخلف های بسیاری کرده اند. محمدجواد آذری جهرمی، در برنامه حالا خورشید با اشاره به شکایت های مردم از این سرویس که منجر به هزینه های ناخواسته بسیاری برای کاربران می شد، اظهار داشت: در حوزه پیامک های انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده، اقدام های متعددی در وزارت ارتباطات انجام شده است که از جمله آن می توان به سیستم شفاف سازی سرویس های فعال اشاره کرد. آذری جهرمی با بیان اینکه مردم با استفاده از کد ستاره ۸۰۰ مربع، می توانند از سرویس های فعال شده پیامکی خود آگاه شوند، گفت: در همین حال با سامانه ای که برای کشف رفتار پیامک انبوه تعبیه شده است، امکان غیر فعال سازی این سیستم وجود دارد اما هم اکنون موضوعی که به طور کامل حل نشده است، استفاده برخی از سیم کارت های شخصی برای پیامک های تبلیغاتی است که ما در حال مسدود سازی آن هستیم و تاکنون ۷۰هزار سیم کارت که اقدام به ارائه پیامک های تبلیغاتی می کردند، قطع شده است. وی با اشاره به اعتراض یکی از نمایندگان مجلس، به قبض تلفن همراه خود که حاکی از درج شدن هزینه سرویس پیامک ارزش افزوده برای او بود، گفت: در این راستا پرونده شکایت از سرویس ارزش افزوده تلفن همراه را در دستور کار قرار دادیم و به یک تخلف بزرگ در این حوزه رسیدیم. آذری جهرمی با اشاره به اقدام های انجام شده در سازمان تنظیم مقررات برای شفاف سازی این موضوع تصریح کرد: متوجه شدیم که یک باند، تخلف های بیشماری در حوزه پیامک ارزش افزوده تلفن همراه که منجر به هزینه برای کاربران می شود انجام داده است و این دزدی آشکار و تعدی به زندگی مردم است که ظرف دو هفته آینده نتایج این بررسی را اعلام می کنیم. این موضوع پیامک تبلیغاتی و ارزش افزوده، اختاپوسی است که گام به گام با آن در حال مبارزه هستیم و به طور قطع از پس آن بر خواهیم آمد. 

قاچاق تلفن همراه به صفر رسید 

وزیر ارتباطات با تشریح مافیای موجود در بازار تلفن همراه و نیز امضاهای طلایی که خود، پیشتر به آن اشاره کرده بود و با بیان اینکه فرآیند رجیستری، قاچاق تلفن همراه را به صفر رسانده است، گفت: به دلیل از بین رفتن رانت ها، عده ای در این فرآیند اختلال ایجاد می کنند. وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت گوشی در بازار تلفن همراه ٢دلیل دارد، گفت: افزایش نرخ ارز و کم شدن تعداد گوشی در بازار، دلیل این افزایش قیمت است. البته کنترل قیمت گوشی تلفن همراه وظیفه وزارت ارتباطات نیست اما مدیریت آن با ماست که با شفاف سازی و مبارزه با رانت ها در طرح رجیستری موفق شدیم قاچاق تلفن همراه را به صفر برسانیم. 

تعلل در اتصال به دولت الکترونیک 

وزیر ارتباطات، پیاده سازی کامل دولت الکترونیک را یکی از مهم ترین مواردی عنوان کرد که باعث شفاف سازی و حل فساد می شود و تأکید کرد: دولت الکترونیک برای راحت کردن زندگی مردم است . برای مثال برای دولت دوزادهم، سامانه ای برای تأیید اصالت دارو راه اندازی شد که ارزیابی دقیقی از وضعیت دارو وجود داشته باشد. 

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه دولت الکترونیک تنها مختص دولت نیست، تصریح کرد: هم اکنون بیشترین استعلام ها با ۲۷ درصد مربوط به قوه قضائیه و نیروی انتظامی با ۱۷ درصد است و این دو نهاد نمی توانند بگویند چون زیرمجموعه دولت نیستند نیازی به الکترونیکی شدنشان نیست و نظام اعتبارسنجی نیازمند پیوستن این ٢ دستگاه به دولت الکترونیک برای تکمیل فرآیندها است. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: برای سهولت کسب و کار باید دستگاه های دولتی به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل شود اما شواهد نشان می دهد که برخی دستگاه ها نیز در این زمینه تعلل می کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی