کد خبر : 86807
/ 04:45

ارز، بحران جدید اردوهای خارج از کشور

با توجه به نوسانات قیمت ارز و تخصیص‌نیافتن ارز دولتی به فدراسیون‌ها اعزام تیم‌های ورزشی به خارج از کشور با مشکل روبه‌رو شده است

ارز، بحران جدید اردوهای خارج از کشور

همین چند روز پیش بود که در گزارشی به حضورنیافتن تیم ملی کشتی آزاد بزرگ‌سالان در جام مدوید بلاروس به‌خاطر تأمین‌نشدن هزینه‌های ارزی پرداختیم. 

اما دیروز هم دو خبر مشابه در رسانه‌ها منتشر شد که بازهم از لغو اعزام‌ها به‌دلیل مشابه حکایت داشت.

از انجا که فدراسیون های مختلف در ابتدای سال مالی خود در پیش بینی ردیف بودجه هایشان براساس قیمت روز ارز اردوها را پیش بینی کرده اند، بعد از تقریبا 3 برابر شدن قیمت ارز نسبت به اول سال، با تغییراتی که در بازار آزاد ارز بوجود آمده به مشکلات عدیده خورده اند.

 

لغو اعزام وزنه‌برداران به مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان

سجاد انوشیروانی پس از اینکه به‌عنوان مسئول انجمن وزنه‌برداری فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی انتخاب شد، قرار بود با تشکیل تیمی در قهرمانی دانشجویان جهان که در لهستان برگزار می‌شود، شرکت کند. دراین‌راستا حتی مسابقات قهرمانی دانشجویان ایران هم برگزار شد، اما درنهایت این اعزام لغو شد.

انوشیروانی درباره شرایطی که منجر به لغو اعزام تیم شده بود، گفت: ما نفرات را هم مشخص کرده بودیم و اسامی 8 وزنه‌بردار و 4 همراه را نیز به شورای برون‌مرزی داده بودیم و حتی اسپانسر گرفتیم که قرار شد هزینه‌های این اعزام را تأمین کند. 

فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی هم انصافا همکاری کرد، اما زمانی که قیمت ارز افزایش پیدا کرد، متأسفانه برای اعزام به مشکل برخوردیم. او ادامه داد: اسپانسر ما پیش از افزایش قیمت ارز، مبلغی را تقبل کرده بود که برای اعزام تیم پرداخت کند و حتی پس از افزایش قیمت ارز نیز در نظر داشت همان مبلغ را پرداخت کند، اما مسئله این بود که ما با آن مبلغ نصف تیم را هم نمی‌توانستیم اعزام کنیم و اسپانسر ما هم نمی‌توانست بیشتر از آن مبلغ را پرداخت کند. ازاین‌رو برای اعزام به مشکل برخوردیم و درنهایت اعزام تیم به مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان لغو شد.

 

بعد از آزادکاران، سفر تیم ملی فرنگی به بلاروس هم لغو شد

خبر دیگری که دیروز ازسوی روابط‌عمومی فدراسیون کشتی منتشر شد، حکایت از آن داشت که حضور تیم ملی کشتی فرنگی در جام اولگ کارایف در کشور بلاروس هم با توجه به ممکن‌نبودن تأمین هزینه‌های ارزی منتفی شد. در این خبر آمده بود:

با توجه به اینکه برای اعزام هر یک از تیم‌های منتخب یا ملی کشتی ایران به مسابقات بین‌المللی در بودجه مصوب فدراسیون، اعتبار مشخصی پیش‌بینی شده است، متأسفانه افزایش چندبرابری نرخ ارز، تخصیص‌نیافتن ارز مبادله‌ای ازسوی‌ بانک مرکزی به فدراسیون‌ها و‌ هزینه‌های چندبرابری خرید بلیت، فدراسیون‌ کشتی را به ناچار و ‌برخلاف برنامه‌ها و مصلحت‌های فنی مجبور به اتخاذ سیاست انقباضی جدیدی کرده است تا در زمان فعلی با لغو تورنمنت‌های بین‌المللی تیم‌های ملی حداقل بتوانند صرفا در رقابت‌های جهانی پیش‌رو شرکت کنند.

براین‌اساس حضور تیم منتخب کشتی فرنگی در رقابت‌های بین‌المللی کشتی در کشور بلاروس نیز به‌عنوان هفتمین تورنمنت بین‌المللی منتفی شد. ضمنا کادر فنی با ارزیابی عملکرد فنی کشتی‌گیران در طول تمرینات و کارنامه خارجی ایشان و همچنین در صورت نیاز مسابقات درون‌اردویی دراین‌زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

حال بعد از این اتفاقات و لغو اعزام‌ها باید منتظر ماند و عکس‌العمل وزارت ورزش را دراین‌‌زمینه دید؛ تنهانهادی که به نظر می‌تواند با تأمین هزینه‌ها یا حداقل با تخصیص ارز دولتی برای فدراسیون‌ها تا حدودی مشکلات بوجود آمده را تا حدی رفع کند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی