کد خبر : 86838
/ 07:35
حجت‌الاسلام علی عجم، دبیر مجمع روحانیون مبارز خراسان رضوی:

عزاداری باید با اصول نهضت عاشورا همخوان باشد

گرما و حرارتی که هر سال در ایام محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) در‌ شیعیان می‌بینیم. به گفته عالمان و کارشناسان دینی، این حرارت باید با شعور حسینی همراه شود و از هرگونه تحریف و غلو دور باشد.

عزاداری باید با اصول نهضت عاشورا همخوان باشد

 پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند:«براى شهادت حسین(ع)، حرارت و گرمایى در دل‌هاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى‌شود.» گرما و حرارتی که هر سال در ایام محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) در‌ شیعیان می‌بینیم. به گفته عالمان و کارشناسان دینی، این حرارت باید با شعور حسینی همراه شود و از هرگونه تحریف و غلو دور باشد. حجت‌الاسلام علی عجم، دبیر مجمع روحانیون مبارز خراسان رضوی معتقد است؛ داستان عدالت و ظلم که در عاشورا رخ داده، داستان همیشگی تاریخ است. این دو جریان همیشه وجود داشته است و اکنون برای اینکه دچار ظلم نشویم باید راه امام حسین(ع) را ادامه دهیم. اما برداشت ناصواب از عزاداری خطرساز است و می‌تواند برای فرهنگ و اعتقادات مردم زیان‌بخش باشد، بنابراین عزاداران باید واقعه عاشورا را به درستی بشناسند. گفت و گو با این استاد حوزه علمیه خراسان با محوریت «بازخوانی قیام عاشورا» و «ویژگی ‌های عزادار واقعی» در ادامه آمده است.

 

 

﷯ قیام امام حسین(ع) برای چه بود و آیا موضوع نهضت عاشورا در جامعه کنونی می‌تواند همانند گذشته راهگشا باشد؟

دلیل قیام امام‌حسین(ع) برخی اصول شامل عدالت، آزادی، عزت‌خواهی، حق‌طلبی و احیای حقوق مردم بوده است. در‌واقع این‌ها اصول بشری است که اگر وجود نداشته باشد، زندگی انسانی، زندگی درستی نیست و این اصول فرازمانی و فرا‌مکانی است؛ یعنی هیچ‌گاه جامعه بشری نمی‌تواند از این اصول خالی باشد. اکنون نیز این‌ها، زنده‌ترین شعارهای دنیاست که برای اصلاح امور در‌جریان است. درد‌ اصلی جامعه، محرومیت از این اصول است و تا این اصول در جامعه‌ای محقق نشود، جامعه موفق و توسعه‌یافته نخواهد بود.اگر سیدالشهدا(ع) ماندگار شده، به‌خاطر اصولی بوده که از آن دفاع کرده و به نفع همه بشریت است. در‌صورتی‌که عدالت، آزادی و ... نباشد، زندگی بی‌‎معنا می‌شود.

 

﷯ چگونه می‌توان عزادار واقعی بود؟

آنچه اهل‌بیت(ع) درباره عزای امام‌حسین(ع) تأکید کرده‌اند، اسوه‌بودن عاشوراست و اینکه عزاداران واقعی باید این موضوع را زنده نگه دارند. مردم نگذارند راه امام‌‌حسین(ع) فراموش شود، بلکه آن را الگو قرار دهند تا مانند چراغی در زندگی مسلمانان باشد. امام‌حسین(ع) نیز فرموده‌اند: «می‌توانم برای شما الگو باشم».

امام‌حسین(ع) برای اصلاح امور قیام کرد. امروزه از این موضوعات اصلا یادی نمی‌شود و شعارهایی که در پرچم‌های خیابانی نصب می‌شود، کلامی از امام‌حسین(ع) و راه او نیست. متأسفانه «اسوه‌بودن» آن فراموش شده است. عزاداری در محرم باید حتما در‌راستای احیای آن اصولی باشد که امام‌حسین(ع) به‌خاطر آن جان‌فشانی کرده است. در‌واقع امام(ع) به‌خاطر اصولی که وجود آن‌ها در جامعه اسلامی لازم بود و حزب اموی آن‌ها را از قاموس زندگی مردم حذف و به‌جای آن ارزش‌های جاهلی قبل از اسلام را زنده کرده بودند، فداکاری و اعتراض کردند. حرکت امام(ع)، حرکتی اعتراضی علیه شرایط نامساعد و نامطلوبی بود که امویان بر زندگی امت اسلام تحمیل کرد. سیدالشهدا(ع) آمد تا شرایط را تغییر دهد و معیارهای دینی و اسلامی را حاکم کند. امام(ع) سرمایه‌گذاری بزرگی کرد و حتی جان، مال و ناموسش را در این راه فدا کرد تا این اصول باقی بماند. اگر اصول نهضت عاشورا را در عزاداری‌ها در نظر نداشته باشیم، عزاداری ما واقعی نیست و پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) از چنین عزاداری‌هایی راضی نیستند.

 

﷯ شیعیان چقدر توانسته‌اند اصول نهضت عاشورا را زنده نگه دارند؟

شعارهای زیادی وجود دارد که اصول را زنده می‌دارد، اما اکنون ذره‌ای از این شعارها در عزاداری‌ها مطرح نیست و آنچه می‌بینید، سر‌و‌صدا و مداحی‌های بی‌محتواست. برخی مداحی که شعارهای عاشورا را از مسیر خودش منحرف کرده و به سمت دیگری برده است که این فاجعه و ظلم بزرگی به شهیدان کربلا و امام‌حسین(ع) است؛ زیرا اصولی که سالار شهیدان بر آن‌ها حساسیت داشته و به‌خاطر آن‌ها فداکاری کرده است، متأسفانه بین شیعیانش ناشناخته، مهجور و مغفول مانده است. مجالس عزای ما باید احیاگر این اصول باشد و اگر این‌گونه نباشد، به یقین از منظر امام‌حسین(ع) و یارانش، عزاداری واقعی نیست. اشک بر امام‌حسین(ع) باید اشک عبرت و تلطیف عواطف انسانی باشد، اشک بر امام‌حسین(ع) باید اعتراض به ظلم باشد.

 

﷯ ابهاماتی که گاهی در خصوص واقعه عاشورا از سوی برخی افراد مطرح می‌شود، از کجا ناشی می شود؟

این‌ مشکلات ناشی از اطلاعات اشتباهی است که درباره نهضت عاشورا به مردم داده شده است. روشن است که اعتراض و شهادت امام(ع) به‌خاطر این بود که جریان حاکمیت، آزادی را از مردم گرفته بود و حقوق‌ آن‌ها را تضییع می‌کرد. در صورتی که بهشت رفتن و پیرو واقعی ائمه (ع) بودن در آموزه‌های اسلامی ما فقط از راه عملکرد نیک و ایمان حاصل می‌شود. هر‌کس این دو را نداشته باشد، به بهشت نمی‌رود. ائمه(ع) بیشتر از همه رنج کشیدند تا جامعه را اصلاح کنند و از‌طریق اعمال نیک به بهشت بروند. اکنون بعضی‌ جریان‌های مداحی‌، برای دین و اسلام فوق‌العاده خطرناک شده‌اند. در این زمینه، ضمن اینکه باید آگاهی‌های جامعه افزایش یابد، انجام اقداماتی از‌سوی حوزه‌های علمیه و علمای دین، ضروری است تا جلو این حرکات گرفته شود و مدیریت درستی به نفع مردم شکل بگیرد.

 

﷯ زنده نگهداشتن مفاهیم اصیل و واقعی عاشورا چه تاثیری در جامعه امروز می‌تواند داشته باشد؟

اگر اصول نهضت عاشورا را بفهمیم، خود‌به‌خود هم‌بستگی اجتماعی هم ایجاد می‌شود؛ زیرا اگر عدالت باشد، به نفع همه مردم است و اگر ظلم باشد، همه از آن ضرر می‌بینند. متأسفانه اکنون برگزاری مراسم عاشورا طوری شده که به اختلافات مذهبی دامن می‌زند؛ یعنی مردم به چیزهایی فراخوانده می‌شوند که خود‌به‌خود با هم دشمنی پیدا می‌کنند. خرافه در جامعه زیاد شده و تحریف در نهضت عاشورا افزایش یافته است. این‌ها، آثار فرهنگی بدی است که از برخی مجالس مذهبی ناشی شده است. اگر اخلاق حسینی و عاشورایی باشد، فرد خودش آب نمی‌خورد، به‌دلیل آنکه دیگران تشنه‌اند. فداکاری می‌کند و برای حقوق مردم، جان خود را می‌دهد؛ اکنون این فرهنگ کجاست؟

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی