• خانه
  • یادداشت
  • راهکارهای جلوگیری از کاهش نقدینگی
کد خبر : 86843
/ 07:47
سید علی عقیلی

راهکارهای جلوگیری از کاهش نقدینگی

راهکارهای جلوگیری از کاهش نقدینگی

افزایش افسارگسیخته نرخ ارز و کاهش بی سابقه ارزش پول ملی و حجم بالای نقدینگی که هر روز سر از یک بازار درآورده و آن را ویران می کرده، باعث شده است افراد زیادی به دنبال راهکاری مناسب برای حفظ ارزش دارایی خود باشند. برخی از نظریه پردازان اقتصادی وضعیت موجود را ناشی از افزایش حجم نقدینگی می دانند و البته به این نگرش نقدهای جدی وارد است، زیرا در کشورهایی مانند قطر، ژاپن و آلمان که تولید ناخالص ملی بالایی دارند و نقدینگی از رشد بالایی برخوردار است، این گونه ارزش پول ملی به دلیل افزایش حجم نقدینگی کاهش نمی یابد. واقعیت این است که افزایش نرخ ارز باعث افزایش نرخ تورم و رکود اقتصادی و نابودی تولید و از بین رفتن بسیاری از مشاغل شده است. حال سؤال اصلی این است که در شرایط موجود افراد برای حفظ ارزش دارایی ها چه راهکارهایی پیش رو دارند؟

سپرده گذاری بانکی: با توجه به افزایش نرخ سود سپرده ها به٢٣ درصد، این کار کم ریسک ترین روش برای حفظ ارزش دارایی هاست ولی با توجه به احتمال افزایش نرخ تورم به ۴۵ درصد در ماه های آینده که ناشی از افزایش نرخ ارز است در عمل ارزش نقدینگی درصورت سپرده گذاری در بانک ها ٢٢ درصد کاهش یافته است و در عمل بعد از ٢سال قدرت خرید دارایی به نصف کاهش می‌یابد. 

ورود به بازار سرمایه: یکی از راهکارهای منطقی حفظ ارزش دارایی ها در شرایط موجود که علاوه بر کمک به اقتصاد و چرخه تولید می‌تواند مفید و مطمئن باشد خرید سهام از بازار بورس است. البته ورود به این بازار با نگاه بلندمدت و خرید سهم و گرفتن سود مجمع و درکنار آن افزایش ارزش اسمی سهم می تواند سود منطقی و خوبی را عاید سرمایه گذار کند ولی چنانچه کسی به نیت خرید و فروش وارد این بازار شود داشتن اطلاعات فنی و تکنیکال و بنیادین ضروری است و استفاده از کارگزاران خبره و شرکت های سرمایه گذاری می تواند مفید باشد. قدرت نقدشوندگی در این بازار، بالا ولی توأم با ریسک و تحت تأثیر اتفاقات سیاسی و اقتصادی است. 

خرید ارز و طلا: در شرایط موجود این کار پرریسک و خطرناک است. علی رغم شکسته شدن نقاط مقاومت قیمت دلار در ٣موج پی در پی ٧ و ٩ و ١۵هزار تومانی و احتمال شکسته شدن این نقاط به ارقام بالاتر تصمیمات سیاسی و شرایط و تحولات می تواند روند معکوس به خود گرفته و ضرر و زیان فراوانی را برای دارندگان ارز و طلا به همراه داشته باشد. با وجود نقد شوندگی بالا ریسک سرقت این دارایی ها زیاد است.

بازار ملک و مسکن: مقایسه متوسط قیمت های معامله شده در مشهد در شش ماهه گذشته و حجم معاملات صورت پذیرفته، نشان می دهد نسبت به میانگین قیمت های معامله شده آپارتمان و املاک تجاری در مال های جدید در شهرهای تهران و اصفهان و تبریز، مشهد جایگاه مطلوب تری برای سرمایه گذاری در بخش مسکن دارد. چنانچه سرمایه گذاران به حفظ ارزش پول خود با نگرش بلندمدت تمایل داشته باشند، خرید ملک در مشهد گزینه ارزنده‌ای به نظر می رسد. هر چند باید این مطلب را مدنظر قرار بدهند که درکوتاه مدت قدرت نقدشوندگی پایینی دارد.

خرید خودرو: جامعه دچار عارضه «پول‌داغ» شده است و هرکسی نقدینگی در دست دارد می خواهد آن را به کالا تبدیل کند زیرا احساس می کند هر لحظه ارزش پول در حال کاهش است، با توجه به حجم گسترده فروش خودرو توسط تولیدکنندگان داخلی و شرایط خاص زمانی تحویل مانند قیمت غیرقطعی و نبود امکان صلح به شخص ثالث تا یک سال براساس قانون کشش عرضه و تقاضا، خریداران دچار زیان فراوانی می‌شوند. بازارخودرو در ماه های آینده به سمت خودروهای دست دوم سوق پیدا خواهد کرد زیرا خیلی از این خریداران فعلی مصرف کننده واقعی نبوده نیستند برای حفظ ارزش پول به خرید خودرو صفر اقدام کرده اند.

کسب و کار:چنانچه صاحب کسب و کاری هستید؛ ورود سرمایه به کسب و کار چاره مناسبی نیست. این روزها شاهدیم که میزان و حجم معاملات و خدمات با توجه به رکود بی سابقه و کاهش قدرت خرید، بسیار کاهش یافته است. صاحبان کسب و کار با توجه به اینکه کالاهای ارزپایه فروش آن ها نسبت به سال گذشته ٨٠ درصد کاهش پیدا کرده است باید هرچه سریع تر به کاهش هزینه های خود اقدام کنند، در غیر این صورت از گردونه بازار خارج می شوند.

راهکار نهایی که به ذهن می رسد این است که با توجه به روند رو به رشد بحران اقتصادی و افزایش فشار تحریم های پیش رو، زندگی کردن در حال و لحظه بهترین کار است، چرا که با توجه به رشد فزاینده قیمت ها هرگونه پس انداز می‌تواند به کاهش قدرت خرید منجر شود و بهتر است به جای پس انداز کردن پول آن را خرج کرد و آنچه را که دوست داریم خریداری کنیم تا بعدها حسرت نداشتنش را نخوریم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی