کد خبر : 86860
/ 05:08
در مراسم رونمایی از کتاب‌های «یه بشقاب مهربانی» و «پرگار» مطرح شد:

ادبیات داستانی راهی برای انتقال ناگفته‌ها

ادبیات داستانی امروز یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین راه‌های انتقال مفاهیم در قالب هنر است.

ادبیات داستانی راهی برای انتقال ناگفته‌ها

سلیم- ادبیات داستانی امروز یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین راه‌های انتقال مفاهیم در قالب هنر است. داستان از قدیمی‌ترین قالب‌های هنری است که پیشینه بسیار کهنی دارد و انسان‌ها آن را به شکل‌های گوناگون برای یکدیگر نقل و بازگو کرده‌اند. از زمانی که انسان‌های غارنشین پس از یک روز تلاش و کوشش و شکار حیوانات، شبانه درون غارها کنار آتش می‌نشستند و ماجراها و اتفاقات روزانه و چگونگی شکار حیوانات وحشی را برای یکدیگر بازگو می‌کردند و به انتظار پایان ماجراها و حرف‌های یکدیگر گوش فرامی‌دادند، تا امروز با همه پیشرفتی که در زمینه‌های مختلف زندگی حاصل شده است و نویسندگان بسیاری با خلق آثار متنوعی پا به عرصه ادبیات داستانی نهاده‌اند؛ همواره انسان نیازمند خواندن و شنیدن داستان و انواع گوناگون آن بوده است.

به گزارش شهرآرا، مراسم رونمایی از این 2کتاب داستان کوتاه در فرهنگ‌سرای فناوری و رسانه مشهد که توسط نویسندگان مشهدی، نگارش شده است در همین راستاست. این 2کتاب به نام‌های «یه بشقاب مهربانی» نوشته معصومه یسبی‌مجد و «پرگار» نوشته سیدحسن موسوی به همت انجمن ادبی «سمر» و همراهی شهرداری مشهد، توسط انتشارات ضریح آفتاب منتشر شده است.

121210.jpg

داستان، روح فرهنگ هر جامعه است

در مراسم رونمایی از این کتاب‌ها که در فرهنگ‌سرای فناوری و رسانه مشهد انجام شد، شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر، با تأکید بر نقش بی‌بدیل ادبیات داستانی در ترویج فرهنگ ملی هر کشور و جامعه، افزود: ادبیات داستانی آیینه تمام‌نمای تاریخ فرهنگ و هنر هر جامعه است، به عبارتی ادبیات داستانی روح فرهنگ و ادبیات هر جامعه است، هرگاه این روح از جسم جدا شود، جسم بی‌جان و بی‌خاصیت می‌شود چراکه جسم به روحش باارزش است، بر همین مبنا روح وجودی هر فرهنگی، ادبیات داستانی است.

 

داستان را از ادبیات کلاسیک ایران بگیریم، هیچ باقی نمی‌ماند

وی اضافه کرد: ما در متون بزرگ ادبی خود نیز چنین نمونه‌هایی را داریم که به ضمانت داستان برجسته شده‌اند و پس از قرن‌ها همچنان در صدر علاقه‌مندی‌های ادبی جامعه قرار دارند، به‌عنوان نمونه اگر داستان‌های حماسی را از شاهنامه بگیریم دیگر چیزی از شاهنامه فردوسی باقی نمی‌ماند، بیشتر نکات کلیدی، پندها و اندرزهای شاهنامه در دل همین داستان‌های حماسی نهفته است و تقریبا تمامی جذابیت شاهنامه به همین حماسه‌سرایی‌هاست.‌

رمارم خاطرنشان کرد: در دیگر متون غنی ادبیات فارسی نیز این موضوع صدق می‌کند، اگر از بوستان و گلستان سعدی، داستان‌های کوتاه و بلند را بگیریم عملا این 2کتاب سعدی، ارزش چندانی ندارند، مثنوی معنوی مولوی نیز دارای داستان‌های بسیار زیاد است که اگر این داستان‌ها از مثنوی حذف شوند، هیچ ارزشی برای مثنوی باقی نمی‌ماند.

121211.jpg

باید تصمیم‌گیری هنری باهنرمندان باشد

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اهمیت داستان‌نویسی در بازگوکردن برخی نکات کلیدی و حساس در جامعه، تأکید کرد: داستان همواره حکم انتقال مفاهیم ناگفته از آنان که نمی‌توانند به‌درستی این مفاهیم را بیان کنند به کسانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند به‌درستی این مفاهیم را درک کنند، دارد و می‌تواند تلنگری به جامعه باشد.

وی درباره وظایف متولیان فرهنگ و هنر در قبال هنرمندان، تشریح کرد: متولیان فرهنگ و هنر باید به‌نحوی در هنرمندان کادرسازی و ساختارسازی کنند تا تمامی هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری بتوانند به بهترین نحو تولید آثار داشته باشند، بزرگ‌ترین اشتباه در حوزه فرهنگ از سوی مسئولان دولتی، تصمیم‌گیری است، باید تصمیم‌گیری‌ها به‌عهده خود هنرمندان باشد تا بتوانند در بهترین فضا فعالیت کنند، در این حالت مسئولان فقط باید با حمایت‌های مادی و معنوی خود، هنرمندان را در آفرینش آثار هنری فاخر یاری کنند.

رمارم با تأکید بر جایگاه ویژه فرهنگ‌سراها در حمایت از هنرمندان، بیان کرد: فرهنگ‌سراها یکی از مراکزی هستند که می‌توانند با ایجاد فضایی برای فعالیت و آموزش هنرمندان، ساختاری مناسب را ایجاد کنند تا با مدیریتی صحیح، آینده فرهنگی و هنری شهر و کشور تأمین شود، نمونه این ساختارسازی را در فرهنگ‌سرای فناوری و رسانه مشهد مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما در مشهد 20فرهنگ‌سرا و مرکز فرهنگی زیرمجموعه شهرداری داریم که اگر سالانه هر یک از این فرهنگ‌سراها بتوانند فقط 15هنرمند را پرورش دهند، سالانه بیش از 300هنرمند وارد جامعه می‌شوند که قطعا می‌توانند تأثیر زیادی در جامعه داشته باشند.

 

35سال سابقه انجمن ادبی «سمر» و چاپ 25کتاب داستان

در ادامه این مراسم هما رضوی‌زاده، دبیر انجمن ادبیات داستانی سمر، درباره این انجمن ادبی توضیح داد: از سال1362 کانون شاعران و نویسندگان در امور تربیتی به همت دکتر علی‌اکبر ترابیان که در آن دوره دانشجوی ادبیات دانشگاه فردوسی بودند، در امور تربیتی خراسان بزرگ، با حضور علاقه‌مندان به داستان‌نویسی شروع به فعالیت کرد. 10سال بعد در واحد قصه حوزه هنری، این دایره وسیع‌تر شد، علاوه‌بر دانش‌آموزان و فرهنگیان، از هر کسی که ذوق و استعدادی در این زمینه داشت، دعوت به حضور در کارگاه‌های داستان‌نویسی کرد.

وی افزود: اگر ریشه این درخت در مشهد 35سال عمر داشته باشد، برخی فرازهایش فراموش نشدنی‌اند، از جمله فراخوان سال 1375 که با ثبت‌نام بیش از هزار نفر و برگزاری آزمون، از 110برگزیده برای شرکت در کارگاه‌های متعدد ادبی دعوت شد. این دوره‌ها با حضور استادان ادبیات فارسی، زبان انگلیسی و فرانسه دانشگاه فردوسی برگزار شد.

رضوی‌زاده اضافه کرد: فراز بعد سال 1385 با فراخوان در آموزش و پرورش ناحیه6 آغاز شد، دوره‌های مبتدی و عالی در گروه‌های آموزشی آن اداره تشکیل و سپس در فرهنگ‌سرای آریو مصلی‌نژاد ادامه یافت. از سال1394 با تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیئت مؤسس، این حرکت ادبی باعنوان «انجمن ادبیات داستانی سمر» در مرکز آموزشی شهید کامیاب به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

وی درباره برنامه‌های انجمن ادبی سمر توضیح داد: برگزاری کارگاه‌های مبتدی و پیشرفته داستان‌نویسی، سبک‌های داستان‌نویسی، کارگاه‌های هفتگی نقد داستان، بررسی آثار فاخر ادبیات داستانی ایران و جهان، ادبیات پایداری، ادبیات کودک، تحلیل قصص قرآن و فلسفه ادبیات از جمله فعالیت‌های این انجمن است. امروز بیست‌چهار و بیست‌پنجمین کتاب از هنرجویان انجمن سمر چاپ شده است و 2کتاب «یه بشقاب مهربانی» و «پرگار» یکی از 9مجموعه کتاب داستان کوتاه، حاصل تلاش دوساله هنرجویان کارگاه‌های داستان‌نویسی است که امروز به دست علاقه‌مندان رسید.

سهراب صمدی، مدیر فرهنگ‌سرای فناوری و رسانه مشهد، نیز در این جلسه با اعلام حمایت‌های همه‌جانبه این فرهنگ‌سرا از اهالی فرهنگ و هنر، گفت: ما در فرهنگ‌سرای رسانه فضایی را مهیا کرده‌ایم تا هنرمندان عزیز بتوانند با کمترین دغدغه به برگزاری کلاس‌های آموزشی و جلسه‌های مختلف فرهنگی و هنری اقدام کنند.

در انتهای این جلسه با حضور نویسندگان، جشن امضای 2کتاب «یه بشقاب مهربانی» و «پرگار» برگزار شد.

 121209.jpg

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی