کد خبر : 86889
/ 08:02

رصد هوشمندانه آمارها

همه چیز درباره رصد خانه شهر هوشمند و کمک هایی که به مدیریت شهری خواهد کرد

رصد هوشمندانه آمارها

علیرضا وفایی نیا| وقتی صحبت از رصدخانه می شود، اولین چیزی که به ذهن می رسد، یک ساختمان بزرگ با تلسکوپ های غول آساست که در آن افراد به مشاهده ستاره ها در آسمان می پردازند. اما در رصدخانه شهر هوشمند، خبری از ستاره و آسمان و چیزهای شبیه این نیست. بلکه سر و کارمان با پایش و رصد آمار و داده های شهری است.امروزه در کلان شهرها، برنامه ریزی و پایش طرح ها و برنامه ها با دشواری های زیادی روبه روست که یکی از علت های آن، فقدان داده ها و اطلاعات به روز درباره تغییرات روی داده در شهر است. به همین دلیل، نیاز به وجود مرکزی برای جمع کردن آمارها و اطلاعات شهری، هر روز بیشتر از قبل احساس می شود. هم اکنون بیش از ٢٠٠ شهر دنیا در ۵۴ کشور جهان، دارای رصدخانه شهری هستند که هدف اصلی این رصدخانه ها، جمع آوری داده های پراکنده تولید شده از سوی نهادهای شهری و منطقه ای مختلف و استانداردسازی آن ها به نحوی است که امکان استفاده از داده های لازم برای مسئولان و افراد مختلف فراهم شود. از آنجایی که به زودی شهر ما نیز صاحب رصدخانه شهر هوشمند خواهد شد، در این مطلب به انواع رصدخانه های شهری و شیوه کار آن ها خواهیم پرداخت.

انواع رصدخانه های شهری

١- موضوع محور:

تعدادی از رصدخانه های شهری در دنیا برای پاسخ گویی به نیازهای اطلاعاتی درباره موضوعی خاص در یک شهر، شکل گرفته است و با جمع آوری کلیه اطلاعات مرتبط با موضوع در محدوده جغرافیایی مشخص، سعی در یاری رسانی به حل مشکلات شهر در آن موضوع دارند. برای نمونه موضوعاتی نظیر زاغه نشینی، جرم و جنایات سازمان یافته، سطح پایین سواد و ...، موضوعاتی هستند که رصدخانه هایی در دنیا و به طور خاص برای حل این مشکلات شکل گرفته اند.

٢- اتاق فرمان شهری:

تعدادی از رصدخانه های شهری در دنیا با نگاه ایجاد مرکزی برای کنترل شهر، شکل گرفته اند. از آنجا که رصدخانه به نوعی، انباره داده شهر در زمینه های مختلف نیز محسوب می شود، بهره گیری از آن به عنوان محلی برای سیاست گذاری و تصمیم گیری های کلیدی در سطح شهر به وسیله مدیران ارشد شهری، امری مهم تلقی می شود.

٣- شفاف سازی اطلاعاتی:

شفاف سازی و جمع کردن اطلاعات در یک شبکه به خودی خود، کمک شایانی به تصمیم سازی درست لایه های مختلف مدیریت شهری می نماید. مرکز اسکان ملل متحد با هدف تجمیع اطلاعات کلیه کلان شهرهای عضو پروژه رصدخانه های شهری، سعی در ایجاد یک شبکه اطلاعاتی گسترده با استانداردهای مشخص، به منظور شفاف سازی اطلاعاتی و بهره گیری همه شهرهای عضو، از تجربه های کمّی این منبع اطلاعاتی، نموده است.

 

رصدخانه ای برای مشهد

برای اطلاع از اینکه در رصدخانه شهر هوشمند مشهد قرار است چه اتفاقاتی بیفتد، به سراغ حسین عبدالله زاده مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد رفتیم. وی درباره این پروژه گفت: رصدخانه شهر هوشمند را در چند فاز تعریف کرده ایم. در فاز اول قصد راه اندازی رصدخانه مجازی شهر هوشمند را داریم و در این مرحله بیشترین تأکیدمان بر روی راه اندازی آمارهای آنلاین شهری است. در گام اول، آمارها را ثبتی می کنیم. این حرکت گام بزرگی در راستای جمع آوری آمارها است. از سال قبل، ٨١۵ نمونه آمار مختلف را در سطح شهرداری شناسایی کردیم و قصد ثبتی کردن آن ها را داریم. منظور از ثبتی کردن این است که ما دسترسی به سامانه های اطلاعاتی پیدا کنیم و سامانه های مختلف شهرداری به طور خودکار آمار را برای ما ارسال کنند و نیازی به حضور کاربر آن سازمان برای وارد کردن آمار مورد نظر وجود نداشته باشد. در رصدخانه مجازی در پی این هستیم که افزون بر آمارهای سازمان های تابعه شهرداری، با سازمان های دیگر هم ارتباطات برقرار کنیم و اطلاعات و آمار آن ها را هم در رصدخانه مجازی جمع کنیم تا بتوانیم در زمینه آمارهای شهر یک منبع جامع داشته باشیم..

 

مفید برای مدیران و شهروندان

عبدالله زاده درباره فواید این طرح گفت: با کمک این رصد خانه، افزون بر دسترسی سریع به آمارهای متنوع شهری و پایش روند رشد شهری در بخش های مختلف، این امکان نیز برای ما فراهم می شود که بتوانیم در مؤلفه های مختلف مشهد را با کلان شهرهای پیشرفته و هوشمند دنیا مقایسه کنیم. با این سامانه می توانیم آمارهای حیاتی مرتبط با شهر را به صورت آنلاین بررسی کنیم و این مسئله موجب می شود که مدیران شهری بتوانند با اطلاعات جامع تری نسبت به وضعیت شهر، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های مختلف در حوزه خود را به انجام برسانند.

در کنار این موارد، رصدخانه شهر هوشمند برای شهروندان نیز کاربردهای مختلفی دارد؛ به عنوان مثال افراد می توانند برخی آمارهایی که نیاز دارند مانند وضعیت پارکینگ های عمومی و تردد خودروها در مسیرهای مختلف سطح شهر را به صورت لحظه ای مشاهده کنند.

مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد، درباره میزان پیشرفت این رصدخانه به خبرنگار شهرآرا گفت: زیرساخت های این رصدخانه آماده شده است و به صورت آزمایشی چند مورد آماری را نیز در آن پیاده سازی کرده ایم. به دنبال این هستیم که با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری، به زودی، ٩ نمونه دیگر از اطلاعات آماری مهم شهری را در این سامانه پیاده سازی کنیم. در تلاش هستیم آبان ماه امسال هم زمان با هفته آمار، فاز اول این رصدخانه را به بهره برداری برسانیم.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی