کد خبر : 86898
/ 08:21

رقابت خودروسازان در پیش‌فروش‌های عجیب

بعد از پیش فروش نا متعارف سایپا، حالا ایران‌خودرو روشی عجیب‌تر رو کرده است

رقابت خودروسازان در پیش‌فروش‌های عجیب

﷯ از آب، کره گرفتن ایران خودرو

آذرماه ١٣٩۴ بود که نعمت‌زاده، وزیر صنعت وقت گفت: «با اجرای برجام ۳‌خودروساز از سوئد، آلمان و فرانسه براساس توافق صورت گرفته در ایران حضور می‌یابند و با خودروسازان ایتالیا و ژاپن نیز در حال تفاهم در مراحل اولیه هستیم.» در آن روزها کسی دیگر به پراید و تیبا و حتی پژو ٢٠۶، رضایت نمی‌داد، همه منتظر بودند تا سریع‌تر بنزسوار شوند، انتظاری که کمی طولانی شد و بعد، از برخی اتفاقات، ما را به روزهایی رساند که خریداران خودرو، به صورت چشم‌بسته برای خرید محصولاتی که روزگاری آن‌ها را بی‌‎کیفیت می‌دانستند و برایش کمپین نخریدن تشکیل می‌دادند، صف ‌بکشند و پیش‌خرید

انجام ‌دهند. ایران خودرو در حالی قرار است در روزهای آتی محصولاتش را پیش‌فروش کند که به نظر می‌رسد نه تنها خریداران نمی‌دانند چه خودرویی را پیش‌خرید می‌کنند، بلکه گویا فروشندگان هم دقیق نمی‌دانند که چه چیزی را قرار است به دست مشتریان برسانند. خریدار ٢٠‌یا ٢۵‌میلیون تومان می‌دهد، نه از قیمت قطعی خودرو اطلاع دارد و نه حتی از نوع خودرویی که قرار است به دستش 

برسد. برخی کاربران اینترنتی این نوع پیش فروش را توهین به شعور مردم دانستند. این نحوه پیش‌فروش شوخی‌‎هایی را در فضای مجازی ایجاد کرده و برخی، از آن به عنوان «طرح لپ‌لپی» یاد کرده‌اند. برخی از کاربران درباره این نوع پیش‌فروش، طنزهای تلخی نوشتند، طنزهایی که بیشتر نقدشان به مشخص نبودن خودرو مربوط است. «ایران خودرو پول شما رو می‌گیره و به انتخاب خودش به شما خودرو می‌ده، مثلا پدر یک خانواده به نیت سمند پول می‌ده به ایران خودرو، چند ماه بعد ایران خودرو یک وانت آریسان تحویل می‌ده، تا یک‌سال هم حق فورشش رو نداره، بعد این پدر بدبخت مجبور می‌شه خانواده‌اش رو پشت وانت سوار کنه.» کاربر دیگری در‌این‌باره نوشت: «باز خدا پدر سایپا رو بیامرزه، قیمت قطعی رو نگفت، اما گفت چی می‌خواد پیش فروش کنه.» کاربر دیگری که مشخص بود کمی عصبانی است با خطاب قرار دادن ایران خودرو توییت کرد: «آهای تویی که با استفاده از فضای متشنج بازار داری با پیش‌فروش اونم بدون مشخص‌بودن خودرو، از آب کره می‌گیری، صبح شما هم به‌خیر.» 

 

﷯ سایپا خیلی با حالی

هر چند در روزگاری نه چندان دور، پویش خودرو نخرید، کار را به جایی رساند که سایپا با تسهیلات بیست و پنج میلیون تومانی، ناز خریداران خودرو را می‌کشید تا از دم قسط خودروهایشان را بخرند، اما بازار ملتهب این روزها، بهترین فرصت بود تا این خودروساز داخلی به پیش‌فروش خودروهایش اقدام کند، آن هم بدون قیمت قطعی. 

این پیش‌فروش رکوردهای جهانی را جا‌به‌جا کرد و سایپا هر‌چند دقیقه سایتش را به مدت یک ثانیه باز می‌گذاشت و کلی خریدار بدون دانستن قیمت قطعی خودرو، ثبت‌نام می‌کردند. در این میان برخی به خریداران نقد می‌کردند که چرا برای خرید محصولات بی‌کیفیت صف بسته‌اند، در حالی که مشخص است خریداران بیشتر نگران گرانی این خودرو در ماه‌های آتی، حفظ ارزش پولشان و یا کسب سود هستند.هجوم خریداران و یا افراد کنجکاو به سایت سایپا، باعث شد برخی از مردم نتوانند پیش‌فروش خودرو را انجام دهند، به طوری که برخی این سؤال را مطرح کردند که آیا واقعا پیش‌فروشی در کار بوده است یا خیر؟ و برخی این پیش‌فروش را نوعی سرکاری دانستند. 

جوابیه سایپا در‌این‌باره آن بود که ۶میلیون نفر به سایتش هجوم برده‌اند و تنها ۵٠هزار خودرو پیش‌فروش شده است. در این میان برخی نیز بودند که اسکرین شات‌هایشان را از ورود به سایت منتشر می‌کردند، یکی از کاربران با انتشار تصویری که حکایت از ورودش به سایت داشت به شوخی نوشت: «من وارد سایت شدم. پول برسونید ثبت‌نام کنم.» المیرا شریفی مجری تلویزیون در‌این‌باره توییت کرد: «سایپا خیلی باحالی! خسته نباشی با این حجم پیش‌فروش! کنترل ثانیه‌ها خیلی سخته.» 

 

﷯ تحلیل سکه‌ای فارس

از هر‌چه بگذریم از پیش‌فروش سکه نمی‌توانیم بگذریم. پیش‌فروشی که در ماه انتهایی سال‌٩۶ و ماه‌های ابتدایی سال‌٩٧ بدون سر‌و‌صدا انجام شد. نه صفی داشت و نه شلوغی‌ای و نه حتی به مانند پیش فروش خودرو، محدودیتی در فروش.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در ٢٢فروردین امسال که تازه از دلارچهار هزارودویست تومانی جهانگیری رونمایی شده بود، خبرگزاری فارس در یادداشتی اقتصادی با تیتر «تناقض نرخ پیش‌فروش سکه با دلار چهارهزارودویست تومانی/ حاشیه‌های سودی که دیگر جذاب نیست» نوشته بود نرخ پیش‌فروش سکه بالاست(!) و با دلار چهارهزارودویست تومانی هم‌خوانی ندارد و در‌نهایت به این جمع‌بندی رسیده بود که باید بازنگری در قیمت‌های پیش‌فروش انجام شود، زیرا با توجه به نرخ دلار و اونس جهانی که ارزش ذاتی بهای سکه را تشکیل می‌دهند، سرمایه‌‌گذاری در این بخش سود چندانی برای پیش‌خریدکنندگان نخواهد داشت.

در زیر این یادداشت اقتصادی خبرگزاری فارس، فردی کامنتی به این شرح گذاشته بود: «واقعا تبریک می‌گم به خبرگزاری فارس بابت این تیزهوشی و این گزارش زیبا. خدا وکیلی و اگر امکانش هست این سؤال رو از آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی بپرسید که چرا سکه رو با دلارپنج هزارو ١٠٠ تومان اون هم برای یک ماه آینده پیش‌فروش می‌کنید؟ امیدوارم این موضوع که قطعا گران‌فروشی است پیگیری بشه.» فرد دیگری هم چنین نظری در انتهای این یادداشت نوشته بود: «احسنت به این تحلیل. باور کنید شاید خیلیا با خوندن این تحلیل از کلاه گشادی که قرار بود سرشون بره آگاه شدن.»

البته واضح و مبرهن است که این پیش‌بینی فارس محقق نشد و این روزها پیش‌خریدکننده‌های سکه، حتی سودهایی بالای ٢٠٠درصد را تجربه کرده‌اند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی