کد خبر : 86926
/ 07:14
وعده آموزش و پرورش و تاکسی‌رانی برای نظارت بیشتر بر سرویس مدارس

«سپند» سرویس مدارس را سامان می‌دهد

در حالی که ٨روز به آغاز سال تحصیلی جدید مانده، تکلیف سرویس مدارس هنوز آن‌گونه که باید و شاید مشخص نیست و برخی والدین دانش‌آموزان متقاضی با گلایه‌ از تأخیر به وجود آمده، خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند.

«سپند» سرویس مدارس را سامان می‌دهد

در حالی که ٨روز به آغاز سال تحصیلی جدید مانده، تکلیف سرویس مدارس هنوز آن‌گونه که باید و شاید مشخص نیست و برخی والدین دانش‌آموزان متقاضی با گلایه‌ از تأخیر به وجود آمده، خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند. این در حالی است که با توجه به حوادث ناگوار سال‌های گذشته، همچنان نگرانی خانواده‌ها در مورد وضعیت ایمنی خودروهایی که برای سرویس مدارس انتخاب می‌شوند و نیز اعتماد به رانندگان به قوت خود باقی است. موضوعی که رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش خراسان‌رضوی این‌گونه از آن سخن می‌گوید: بر اساس آیین‌نامه حمل و نقل دانش‌آموزان مصوب هیئت دولت و آیین‌نامه اجرایی وزارت کشور، سازمان تاکسی‌رانی متولی تأیید صلاحیت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات و رانندگان سرویس مدارس است.محمد صیف می‌گوید: امسال با استقرار سامانه الکترونیک پایش ناوگان دانش‌آموزی (سپند)، تمام رانندگان باید وارد سامانه شوند و اطلاعات مورد نظر را ثبت کنند. پس از ثبت‌نام در سامانه و ثبت مدارک خواسته شده از سوی سازمان تاکسی‌رانی، اطلاعات وارد شده بررسی و در صورت تأیید اطلاعات، مشخصات افراد تأیید شده در پنل آموزش و پرورش مشاهده می‌شود و در پی آن به رانندگان تأیید شده مجوز حضور در سرویس مدارس ارائه می‌شود.

صیف می‌افزاید: در هر حال هر خودرو فقط مجاز به ارائه ٢سرویس در هر نوبت است آن هم مشروط بر آنکه سرویس‌ها در ٢مقطع متفاوت باشد.

 

تأیید شرکت‌ها در حال انجام است

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی مشهد نیز می‌گوید: پس از تأیید مدارک و صلاحیت رانندگان به آنان برچسب تعریف شده‌ای ارائه می‌شود تا با نصب روی خودرو، والدین از خودرو یاد شده مطمئن شوند.سیدمهدی علوی‌مقدم بیان می‌کند: خودروهای شخصی که رانندگانشان متقاضی سرویس مدارس هستند باید شرایط لازم را از نظر معاینه فنی، فرسوده نبودن و عمر خودرو داشته باشند،‌ ضمن اینکه صلاحیت و سلامت بهداشتی رانندگان سرویس‌ها نیز باید محرز و تأیید شود.وی در مورد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات سرویس مدرسه نیز بیان می‌کند: هفته گذشته فهرست نهایی‌ ۶٠‌شرکت ارائه‌دهنده خدمات از سوی آموزش و پرورش استان ابلاغ شد و اکنون در حال تأییدیه‌های شرکت‌ها در سامانه هستیم. شرکت‌ها نیز در حال ثبت‌نام رانندگان متقاضی خود هستند و امیدواریم بتوانیم صدور مجوزهای ناوگان را به موقع انجام دهیم.

 

اگر اتفاقی بیفتد، شرکت‌ها باید پاسخ‌گو باشند

او در مورد امنیت سرویس‌های مدارس نیز می‌گوید: در قراردادی که میان مدارس و شرکت‌ها منعقد می‌شود تمام تعهدات شرکت‌ها در مورد نظارت بر عملکرد ناوگان قید شده است، ضمن اینکه شرکت‌ها نیز در قراردادی جداگانه با رانندگان آن ها را برای رعایت برخی قوانین و آیین‌نامه‌ها ملزم می‌کنند و خود نیز ملزم به رعایت مواد قانونی در مقابل رانندگان هستند.

او ادامه می‌دهد: دستگاه نظارتی سازمان تاکسی‌رانی است که پیگیری و کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد. آموزش و پرورش نیز نظارت‌های لازم را اعمال می‌کند. در این راستا چنانچه مشکلی رخ دهد شرکت‌ها باید پاسخ‌گو باشند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی