کد خبر : 86937
/ 07:48
رئیس شورای اسلامی شهر، مصوبه این شورا را به مدیریت شهری ابلاغ کرد

تدوین برنامه عملیاتی آموزش فرهنگ شهروندی

روزنامه مردم مشهد درراستای آگاهی‌بخشی به شهروندان و اطلاع‌رسانی مصوبات پارلمان شهری، به‌صورت مستمر اقدام به انتشار متن مصوبات قطعی و لازم‌الاجرای شورای اسلامی شهر می‌کند.

تدوین برنامه عملیاتی آموزش فرهنگ شهروندی

روزنامه مردم مشهد درراستای آگاهی‌بخشی به شهروندان و اطلاع‌رسانی مصوبات پارلمان شهری، به‌صورت مستمر اقدام به انتشار متن مصوبات قطعی و لازم‌الاجرای شورای اسلامی شهر می‌کند. در ادامه این سلسله‌‌گزارش‌ها، امروز هم جزئیات برخی مصوبات شورا که اخیرا به مدیریت شهری ابلاغ شده‌ است، برای اطلاع مخاطبان منتشر می‌شود.

﷯ ﷯ ﷯ 

مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد با موضوع الحاق یک بند و پنج تبصره به ماده‌۴ آیین‌نامه اجرایی شورای راهبردی آموزش شهروندی برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ شد.

‌طرح پیشنهادی تعدادی از اعضای شورا با موضوع آموزش فرهنگ شهروندی با استفاده از بسته‌های تشویقی و با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و فناوری‌های نوین دیجیتال ١١‌دی سال‌٩۶ در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر‌اساس بند‌١٢ الحاقی، شهرداری مشهد مکلف شد حداکثر ظرف مدت سه ماه با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، استفاده از فناوری‌های دیجیتال و باشگاه شهروندی، برای ارائه برنامه عملیاتی آموزش فرهنگ شهروندی با رعایت چند تبصره به شورای اسلامی شهر اقدام کند.

شناسایی و اطلاع‌رسانی موضوعات و مسائل کلیدی مؤثر در رفتار شهروندی در‌قالب بسته‌های آموزشی، استفاده از توان و ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد، هنرمندان و شوراهای اجتماعی محلات برای اجرای دوره‌های آموزشی، ایجاد بسته‌های تشویقی نظیر بخشودگی و تخفیف عوارض، تخفیف استفاده از مراکز فرهنگی، ورزشی، آموزشی، هنری و... ، برای شهروندان شرکت‌کننده در دوره‌های آموزشی فوق و فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم برای صدور کارت شهروندی و شارژ‌کردن آن به‌منظور اعمال مشوق‌های مزبور از‌جمله الزاماتی است که باید در تدوین این برنامه عملیاتی مورد‌توجه قرار گیرد.

در تبصره‌۵ الحاقی هم تأکید شده است که معاونت‌های شهرداری مشهد باید همه موارد مربوط‌به حوزه مرتبط را احصا کند و همراه‌با بسته ارائه خدمات ظرف مدت ۴۵‌روز به سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد اعلام و این سازمان در مدت باقی‌مانده، بسته مد‌نظر را برای بارگذاری در باشگاه شهروندی آماده کند.

﷯ 

مجوز بازپرداخت اقساط معوق تسهیلات نوسازی ناوگان اتوبوس به بانک عامل از محل اعتبارات و ارزش افزوده در‌اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، در‌قالب مصوبه شورای اسلامی شهر برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ شد.

لایحه شهرداری مشهد با موضوع صدور مجوز بازپرداخت اقساط معوق تسهیلات نوسازی ناوگان اتوبوس به بانک عامل از محل اعتبارات و ارزش افزوده در‌اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، در جلسه علنی ٢٧‌آذر سال‌٩۶ شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

در ماده‌واحده این مصوبه آمده است: به‌منظور تسریع و تسهیل در روند نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و کاهش آلودگی هوا، به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود طی مکاتبه کتبی، به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اعلام نماید تا چنانچه به‌علت تنگناهای مالی، در بازپرداخت اقساط تسهیلاتی که براساس بند‌۵ مصوبه هیئت‌وزیران و با مجوز بانک مرکزی، برای خرید اتوبوس (در‌قالب قراردادهای شماره ٢١/٢٢٧٢٧۴ مورخ ٢٠/١١/١٣٩۵ و ٢١/٢٢٧٢٨٠ مورخ ٢٠/١١/١٣٩۵ با شرکت‌های ایران خودرو دیزل و عقاب‌افشان) از بانک‌های عامل دریافت نموده، با مشکل مواجه شد، از محل اعتبارات و ارزش افزوده دراختیار آن سازمان تا سقف اعتبارات مصوب، نسبت‌به پرداخت معوقات شهرداری به بانک عامل اقدام کند.

﷯ 

شورای اسلامی شهر مشهد در مصوبه‌ای، ٣تبصره به آیین‌نامه پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های سامان‌دهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده به محل‌های مجاز الحاق کرد.

لایحه الحاق یک تبصره به آیین‌نامه «پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های سامان‌دهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده به محل‌های مجاز» ۴‌دی سال‌٩۶ در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید.

بر‌اساس ماده‌واحده این مصوبه، ٣تبصره به مصوبه مورخ ٣٠‌مهر‌٩۴ با موضوع آیین‌نامه پرداخت تسهیلات بانکی به طرح‌های سامان‌دهی و انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده به محل‌های مجاز، الحاق شد.در تبصره یک الحاقی به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد به‌منظور تسهیل و تسریع در فرایند انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده و توسعه و گسترش مجتمع‌های لازم و باتوجه‌به شرایط هر پروژه و در‌صورت تأیید کارگروه تصویب مندرج در آیین‌نامه مذکور، برای معرفی متقاضیان (شرکت تعاونی سامان‌دهی یا سرمایه‌گذار متقاضی) به بانک‌های طرف قرارداد (با اخذ تضامین لازم از‌سوی بانک)، از محل اعتبار کسب‌شده و وجوه اداره‌شده شهرداری نزد بانک‌های مزبور، برای دریافت تسهیلات بانکی به مبلغی معادل مجموع مبالغ قابل‌اعطا به همه اعضا اقدام کند.

در تبصره‌٢ الحاقی هم تأکید شد که استفاده افراد از این تسهیلات به‌صورت مستقیم یا از‌طریق شرکت تعاونی سامان‌دهی یا سرمایه‌گذاران، فقط برای یک نوبت خواهد بود.

طبق تبصره‌٣ الحاقی، شهرداری مشهد مکلف است برای اخذ تعهدات قانونی لازم از شرکت‌های تعاونی یا سرمایه‌گذاران درباره عدم هرگونه نقل و انتقال واحد مربوط به تسهیلات گیرنده تا زمان تسویه تسهیلات دریافتی اقدام کند.

﷯ 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، مصوبه این شورا با موضوع دریافت تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای اجرای خط‌٣ قطار شهری را به مدیریت شهری ابلاغ کرد.

لایحه شهرداری مشهد با موضوع دریافت تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای اجرای خط‌٣ قطار شهری ۴‌دی سال‌٩۶ در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مطرح شد و با الحاق چند تبصره به تصویب رسید.

براساس ماده‌واحده این مصوبه، به شهرداری مشهد اجازه داده شد مستند به ماده‌۵ و ۶ قانون حمایت از سامانه‌های حمل‌ونقل ریلی شهری و حومه و بند الف تبصره‌٣ ماده‌واحده قانون بودجه کل کشور و ماده‌۵٧ قانون برنامه ششم توسعه، برای پیگیری و دریافت تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) به‌منظور تکمیل و راه‌اندازی پروژه خط قطار شهری، حد‌فاصل انتهای بولوار امیریه تا شهرک ابوذر به طول ۵/٢٨ کیلومتر به مبلغ یک‌میلیون و ٢٠۶‌هزار دلار اقدام کند.

در این مصوبه، شهرداری مشهد مجاز شده است باتوجه‌به تعهد دولت به استناد تبصره ماده۶ قانون حمایت از سامانه‌های حمل‌ونقل ریلی شهری و حومه، بازپرداخت اصل و سود تسهیلات مذکور را تا میزان ۵٠درصد در سررسید و در بودجه‌های سنواتی دوره‌های موردتوافق، تعهد و پرداخت کند.

همچنین شهرداری مشهد بایدتأمین واگن مورد‌نیاز خط‌٣ قطار شهری را وفق ماده‌۵٨ قانون برنامه ششم توسعه از دولت پیگیری و مطالبه کند.

علاوه‌بر‌این، باتوجه‌به پیشرفت فیزیکی فعلی پروژه و ضرورت تکمیل فاز اول ساخت خط‌٣ قطار شهری مشهد از محل منابع شهرداری، دولت و اوراق مشارکت مرحله اول و دوم، شهرداری مشهد می‌تواند ١۵درصد سهم کارفرما را از هزینه‌های بسته فاینانس (بر‌مبنای برآورد تکمیل خط به مبلغ ٩٨۶‌میلیون دلار بدون احتساب هزینه‌های تبعی، املاک، مهندسی و تجهیزات) در‌قالب هزینه خرید ناوگان (٢١٠ واگن)، هزینه خدمات فنی مهندسی، خرید املاک و پرداختی‌های انجام‌شده و قابل انجام در فاز اول منظور کند.

بر‌اساس مصوبه مذکور، شهرداری مشهد مقدس مجاز است بانک عامل خود را از بانک‌های مورد‌تأیید بانک مرکزی و با ارائه وثایق و شرایط مناسب، انتخاب و برای دریافت مجوز ماده‌۶٢ قانون محاسبات عمومی کشور، به سازمان برنامه و بودجه کشور معرفی کند.شورای اسلامی شهر مشهد در این مصوبه، شهرداری مشهد را مکلف کرده است ظرف مدت سه‌ماه برای تهیه و ارائه برنامه تأمین مالی به‌منظور بازپرداخت ۵٠درصد اصل و سود تسهیلات خارجی معادل سهم شهرداری در سررسید مقرر، با اولویت استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی و حمل‌ونقل محور (T O D) یا ایجاد و واگذاری فضاهای خدماتی و تبلیغاتی اقدام کند.

همچنین شهرداری مشهد باید فهرست دارایی‌هایی را که از محل فاینانس تهیه یا احداث می‌شود، به تصویب کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس برساند و فعالیت‌های اقتصادی لازم را به‌منظور بازپرداخت ۵٠درصد اصل و سود تسهیلات خارجی معادل سهم شهرداری در پروژه پیش‌بینی کند.

در بخش پایانی مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد تأکید شده است که مدیریت شهری باید تدابیر لازم را به‌منظور جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی شهرداری به‌دلیل ریسک افزایش نرخ ارز، از طریق بیمه یا تضامین دولتی و غیره اتخاذ کند.

﷯ 

با ابلاغ مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد، برخی مکان‌ها و معابر شهری نام‌گذاری شدند یا تغییر نام پیدا کردند.

لایحه نام‌گذاری و تغییر نام برخی معابر شهری ١١ دی سال گذشته در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح شد و به تصویب رسید. طبق این مصوبه، به شهرداری مشهد اجازه داده شد برای نام‌گذاری و تغییر نام دو بولوار و دو ایستگاه‌ قطار شهری اقدام کند. 

بر‌این‌اساس، نام بولوار میثاق در امتداد بولوار نمایشگاه از میدان نمایشگاه تا بزرگراه آزادی به نام مرحوم زنده‌یاد «آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی» تغییر نام یافت. همچنین بولوار ورودی مجتمع آبادگران منشعب از بزرگراه شهید‌کلانتری، «آبادگران» نام‌گذاری شد. در ماده دیگر مصوبه مذکور، نام ایستگاه «ولایت» در خط‌٢ قطار شهری به «طبرسی» و ایستگاه «طبرسی» به «ولایت» تغییر نام پیدا کرد.

﷯ 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، مصوبه این شورا با موضوع الحاقیه قرارداد سرمایه‌گذاری پارکینگ عمومی امام‌رضا‌(ع) را به مدیریت شهری ابلاغ کرد.این لایحه ١١‌دی سال‌٩۶ در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مطرح شد و به تصویب رسید تا بر‌اساس آن، به شهرداری مشهد اجازه داده شود برای الحاق دو بند به شرح زیر به قرارداد شماره١۵۵١١٧ /٢١ مورخ ۶/١٠/١٣٩١ اقدام کند.

١- اقدامات مازاد بر قرارداد انجام‌شده توسط سرمایه‌گذار در پارکینگ امام‌رضا(ع) شامل:

الف- متراژ مازاد اجرا‌شده در طبقات پارکینگ به استناد صورت وضعیت نهایی‌شده توسط شهرداری مشهد به متراژ ١۴٠٨/١٠٣ مترمربع بر‌مبنای سال اجرا (سال‌١٣٩١) به مبلغ ٧،٧۴۴،۵۶۶،۵٠٠ریال‌.

ب- متراژ مازاد اجرا شده در سالن طبقه همکف به استناد صورت وضعیت نهایی‌شده توسط شهرداری مشهد به متراژ ٣٣/٢٣ مترمربع بر‌مبنای سال اجرا (سال‌١٣٩١) به مبلغ ١٨٢،٧۶۵،٠٠٠ریال‌.

ج- کارهای اجرا‌شده در محوطه‌سازی، انشعابات، نورپردازی، نصب تابلو، گارد محافظ، پشت‌بام و اقلام ستاره‌دار و فاکتوری بر‌مبنای سال اجرا (سال‌١٣٩۵) به مبلغ ٩،۵٨٢،۴٧۴،٩٣٨ ریال.

٢- وفق ماده‌۴ اصلاحیه شماره ٢١/١٩۴٨٣١ مورخ٩/١٠/١٣٩۵، هزینه‌های مربوط‌به تخریب بناهای موجود در محل سایت به متراژ ١٠٠٠‌متر‌مربع و نیز ساخت ساختمان گلخانه و زباله‌سوز بیمارستان امام‌رضا(ع) به متراژ ۵٠٧‌مترمربع بر‌اساس نظریه هیئت کارشناسان رسمی دادگستری به شماره ١۶-ک-٩۶ مورخ ٣١/۴/٩۶ به مأخذ سال ١٣٩١ جمعا معادل ۶.۵٩١.٠٠٠.٠٠٠ ریال محاسبه شد که رقم مذکور به مبلغ قرارداد و بر‌اساس این الحاقیه اضافه می‌شود.

تبصره١- متراژ مربوط‌به ساختمان گلخانه و زباله‌سوز بیمارستان در اصلاحیه قرارداد شماره ٢١/١٩۴٨٣١ مورخ ٩/١٠/٩۵، ۴٩٠ متر‌مربع برآورد شده بود که پس‌از برداشت توسط هیئت کارشناسان رسمی دادگستری، متراژ مربوط‌به ۵٠٧‌متر‌مربع تدقیق و در محاسبات لحاظ شده است.

تبصره٢- هزینه‌های انجام‌شده فوق‌الذکر بر‌اساس سال اجرا محاسبه شده است و اعطای پروانه به سرمایه‌گذار بر‌مبنای همان سال انجام شود. (به‌طوری‌که مبلغ ١۴،۵١٨،٣٣١،۵٠٠‌ریال بر‌مبنای محاسبات پروانه سال١٣٩١ و مبلغ ٩،۵٨٢،۴٧۴،٩٣٨ریال بر‌مبنای محاسبات پروانه سال‌١٣٩۵ به سرمایه‌گذار پروانه اعطا خواهد شد.)

تبصره٣- میزان تخفیفات اعمالی بر پروانه‌های اعطایی، جهت تهاتر با هزینه‌های فوق الذکر، برمبنای مفاد قرارداد اعمال شود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی