کد خبر : 86940
/ 07:56

لبـخند مـهر

مشارکت بچه ها در امور خیرخواهانه سبب رشداجتماعی آن ها خواهد شد

لبـخند مـهر

سمیرا منشادی | «لبخند مهر بسته به مهر شماست» شعار امسال جشن عاطفه‌هاست، جشنی که سال‌هاست باهدف کمک به ادامه تحصیل دانش‌آموزان نیازمند در روزهای پایانی شهریور برگزار می‌شود تا ما هر‌از‌گاهی شاخصی برای زنده‌بودن عاطفه‌ انسانی‌‌ خودمان داشته باشیم. همچنین، فرصتی باشد تا فرهنگ انفاق و احسان و نیکوکاری و دستگیری از نیازمندان را به کودکانمان منتقل کنیم.

آموزش‌هایی که به جای ساعت‌ها حرف‌زدن، می‌توان با یک حرکت کوچک آن‌ها را برای همیشه در ذهن و خاطر کودکان نهادینه کرد. به‌ویژه کودکان امروز که به‌دلیل نوع تربیت «آکواریومی» که دارند، احساس می‌کنند همه دنیا باید در خدمت تأمین نیازهای آن‌ها باشند. این نکته‌ای است که سید محمدرضا ناظمی، روان‌شناس و مدرس دانشگاه بر آن تأکید دارد و در ادامه ضمن صحبت درباره این مسئله مهم می‌خواهد به ما راهکارهایی را هم آموزش بدهد که بتوانیم فرزندانمان را در کمک‌کردن به دیگران تشویق کنیم.

 

آموزش از کودکی

انجام کار خیر از هر نوعی که باشد مهارتی است که والدین باید از همان کودکی به فرزندانشان بیاموزند. آن‌ها باید یاد بگیرند که به خوشی و ناخوشی و غم و شادی دیگران واکنش نشان بدهند و به هراندازه که می‌توانند خود را سهیم کنند. نه اینکه بی‌تفاوت از کنار هرچیزی بگذرند و فقط در فکر کار خویش باشند.

بیشتر افراد تصوری که از احسان و نیکوکاری دارند، مشارکت در بحث‌های مالی است، درحالی‌که انجام کار خیر صورت‌های فراوانی دارد، از کمک مالی به افراد بی‌خانمان و فقیر گرفته تا آموزش و درس‌دادن به کودکانی که امکان تحصیل در مدرسه را ندارند. همه این‌ها فرصت‌هایی است که ما باید به‌قدر توانمان از آن‌ها بهره ببریم.

کارخیر هراندازه که «داوطلبانه»تر باشد، تأثیر بیشتر و بهتری هم بر فرد کمک‌‌کننده می‌گذارد برای همین، باید به‌دنبال راهکاری باشیم که فرزندانمان خودشان داوطلبانه به سمت امور خیر بروند. این موضوع افزون‌بر اینکه احساس قدرت و توانایی بیشتری به آن‌ها می‌دهد، ارتباط آن‌ها با اجتماع را هم بهتر و تنگاتنگ‌تر می‌کند. در حقیقت انجام کار خیر بخشی از آموزش مهارت‌های پولی به کودکان است که والدین وظیفه آموزش آن را به فرزندانشان دارند.

 

گام‌به‌گام تا خَیِّر شدن

 

خودتان الگوباشید 

همواره به‌یاد داشته باشد که بهترین الگو برای فرزندتان خودتان هستید. پس دست به‌خیر باشید و سعی کنید همیشه به کسانی که نیازمند هستند، از روش‌های مختلف کمک برسانید تا بچه‌ها هم شاهد آن باشند.

 

از خانه شروع کنید 

آموزش کار خیر زمان و مکان خاصی ندارد و باید آن را بلافاصله بعد از اینکه فرزندتان معنای خوب و بد را درک کرد، شروع کنید. به‌طور مثال، به مادربزرگش کمک کند. برای خواهر یا برادر کوچک‌ترش کتابی بخواند. در چیدن میز غذا مادر را همراهی کند. با انجام این‌کارها او متوجه خواهد شد که کمک می‌تواند امور جزئی و صورت‌های دیگری هم داشته‌باشد.

 

همه برابر نیستند 

به فرزندتان به‌طور مستقیم درباره مسئولیت اجتماعی‌اش آموزش دهید و این ایده را به او بدهید که «تو می‌توانی به آن‌هایی که کمتر از تو فرصت و شانس داشته‌اند، کمک کنی.» به‌طور مثال به او بگویید بسیاری از هم‌سن و سال‌هایش نمی‌توانند درس بخوانند و او می‌تواند به یک نفر از آن‌ها درس بدهد.

 

اطلاعاتش را بیفزاید 

از هر فرصتی استفاده کنید تا با فرزندتان درباره آنچه در جهان اتفاق می‌افتد، حرف بزنید. می‌توانید به او بگویید که چگونه او می‌تواند کمک کند تا تغییری حتی اندک در زندگی دیگران ایجاد شود و جامعه به سمت بهترشدن پیش برود.

 

استعدادش را بیابید 

استعداد و علاقه‌های فرزندتان را شناسایی و مکان یا سازمانی پیدا کنید که او بتواند در راستای علایقش در آنجا فعالیت داشته‌باشد. به طور مثال اگر فرزند شما آشپزی دوست دارد، می‌تواند داوطلبانه در یک آشپزخانه عمومی یا خیریه کمک کند یا اگر به حیوانات علاقه دارد در یک سازمان حمایت از حیوانات عضو شود.

 

کارگروهی انجام‌دهید 

سعی کنید گروه‌هایی از بچه‌ها را پیدا کنید که علاقه‌هایی مشابه فرزند شما دارند و او می‌تواند درکارهای خیر و نیکوکارانه با آن‌ها مشارکت کند یا یک فعالیت داوطلبانه پیدا کنید که هم خودتان و هم فرزندتان و حتی تمام خانواده‌تان بتوانند در آن شرکت کنند حتی این کار می‌تواند به یک سرگرمی هم تبدیل شود.

 

تمرین بخشش کنید 

به فرزندتان اجازه دهید تا لباس‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی را که دیگر به سنش نمی‌خورد به دیگران ببخشد. به‌طور مثال می‌توانید به او بگویید اسباب‌بازی‌های تمیز و سالمش را به پرورشگاه‌ها یا مراکز نگهداری از کودکان اهدا کند. همچنین جشن نیکوکاری و عاطفه‌ها هم فرصت خوبی برای بخشیدن وسایل تمیز و سالم او به دیگر بچه‌هاست.

 

برایش فرصت بسازید 

تا زمانی که فرزندتان سنش کم است به بهانه‌های مختلف به او پول بدهید تا او آن‌ها را برای کمک به مورد خاصی که قبلا صحبش را باهم کرده‌اید، پس‌انداز کند. با افزایش سن هم به او اجازه دهید خودش راهی برای پس‌انداز کردن و پرداختن پول برای امور خیر پیدا کند.

 

حس همدردی‌اش را برانگیزید 

در اعیاد و مناسبت‌های مختلف می‌توانید به آسایشگاه‌‌ها و بیمارستان‌‌ها سر بزنید و در کار‌هایی مانند غذا دادن به افراد پیر و ناتوان که کسی را ندارند، مشارکت کنید. در این برنامه‌ها حتما فرزند‌تان را با خود ببرید تا او هم با این نوع از‌خود‌گذشتگی و ایثار آشنا و حس همدردی‌اش برانگیخته شود.

 

قناعت را آموزش بدهید 

هنگامی که برای خرید لباس، لوازم‌تحریر یا خوراکی برای فرزند‌تان بیرون می‌روید او را هم همراه خود ببرید و نحوه صرفه‌جویی و قناعت‌کردن را آموزش دهید. به‌طور مثال در مقابل انتخاب یک وسیله ارزان‌تر، یک وسیله هم با مشارکت مالی شما برای بچه دیگری بردارد. 

 

مشارکت الکترونیکی

استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برای آموزش کار خیر به بچه‌ها امکان دیگری است که شما می‌توانید در مناسبت‌های مختلف و به بهانه‌های متفاوت به سراغ آن بروید به‌ویژه اگر فرزندتان علاقه زیادی هم به حضور در فضای مجازی داشته باشد. به‌طور مثال امکان‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، فرصت‌هایی است که شما می‌توانید برای کمک در همین جشن عاطفه‌ها به سراغ آن‌ها بروید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی