کد خبر : 86941
/ 07:59
گزارشی از کلاهبرداری‌های گسترده به‌بهانه فروش کالاهای ارزان‌ در فضای مجازی

پشت‌پرده معامله‌های شوم

یکی برای خرید گوشی تلفن همراه وارد سایت های واسطه گر شده است و دیگری برای خرید یخچال سایدبای ساید، از همه غم انگیزتر کلاه گشادی است که سر یک نوجوان ١۵ساله مشهدی گذاشته اند.

پشت‌پرده معامله‌های شوم

یکی برای خرید گوشی تلفن همراه وارد سایت های واسطه گر شده است و دیگری برای خرید یخچال سایدبای ساید، از همه غم انگیزتر کلاه گشادی است که سر یک نوجوان ١۵ساله مشهدی گذاشته اند. 

 

این پرونده ها تنها چند مورد کوچک از حجم بزرگ کلاهبرداری های فضای مجازی است که موجب ورود تعداد زیادی پرونده به پلیس فتای خراسان رضوی شده است و در ادامه تنها چند شگرد مکارانه سودجویان عنوان شده است.

 

پرده اول: خرید یخچال

مرد جوان که از پس تهیه جهیزیه برنمی‌آمد و از‌سویی مجبور بود با سیلی، صورتش را سرخ نگه دارد، برای تهیه یخچال تمام شهر را زیر پا گذاشته بود، اما مدلی که خانواده همسرش پسندیده بودند، نه‌تنها قیمتی کذایی داشت، بلکه به راحتی در بسیاری از فروشگاه‌های سطح شهر پیدا نمی شد.

این مرد که فرصت زیادی نداشت، به یکی از سایت‌های واسطه‌گر معروف مراجعه کرد تا شاید راهی برای برآوردن خواسته خانواده همسرش پیدا کند. وی در این سایت، آگهی یک دستگاه یخچال ساید‌بای‌ساید با همان مدل مدنظرش را دید که فروشنده، قیمتش را ۴میلیون‌تومان تعیین کرده بود؛ قیمتی که بسیار کمتر از قیمت یخچال در بازار بود.مرد جوان بلافاصله با صاحب آگهی تماس گرفت و پس‌از کمی گفت‌و‌گو و اطمینان از وجود یخچال با همان قیمت اعلام‌شده، ۴‌میلیون‌تومان به حساب صاحب آگهی واریز کرد و چند روز بعد یخچال به در خانه‌اش ارسال شد.

مرد که چند روزی خیالش از خرید یخچال راحت شده بود، با دیدن یخچال، کابوس‌هایش دوباره برگشت و متوجه شد که یخچال ارسال‌شده نه‌تنها دسته‌دوم است، بلکه اصلا ساید‌ نیست و از او کلاهبرداری شده است.

 

پرده دوم: خرید دوچرخه

نوجوانی پانزده‌ساله که از سر کنجکاوی به یکی از سایت‌های واسطه‌گر مراجعه کرده بود، دچار ماجرایی شد و با حضور کارآگاهان پلیس آگاهی مقابل منزلشان، متوجه شد چه کلاهی بر سرش رفته است.

این پسر نوجوان از چندی پیش درصدد خرید یک دوچرخه بود، اما با گران‌شدن کالاها، امکان خرید دوچرخه را از دست داد. او با گوشی تلفن همراهش وارد یکی از سایت‌های واسطه‌گر شد و آگهی فروش یک دوچرخه با قیمتی مناسب، او را غافلگیر کرد.

پسرک در تماس با صاحب‌آگهی، متوجه شد آگهی واقعی است و فروشنده حتی فیلمی از دوچرخه برایش ارسال کرد. پسر نوجوان بلافاصله با واریز‌کردن مبلغی به‌عنوان بیعانه برای اینکه این موقعیت خوب را از دست ندهد، با مراجعه به بازار، گوشی تلفن همراهش را فروخت و با فروشنده قراری گذاشت.

پسر نوجوان با حاضر‌شدن در محل قرار و بعد‌از دیدن فاکتور خرید دوچرخه، باقی‌مانده پول را پرداخت و با خوشحالی تمام با دوچرخه به‌سمت منزل رفت، اما عمر این شادی فقط ٢۴ساعت بود و صبح روز بعد، کارآگاهان پلیس آگاهی با مراجعه به منزل نوجوان، دوچرخه را توقیف کردند.

 

پرده سوم: خرید تلفن همراه

مرد جوان پس‌از گشتن بسیار در بازار موبایل، در یکی از سایت‌های واسطه‌گر، آگهی فروش یک گوشی تلفن‌همراه هوشمند به قیمت مناسب را دید و برای خرید آن با صاحب آگهی وارد مذاکره شد.

صاحب‌گوشی اعلام کرد که برای فروش گوشی عجله دارد و چند‌مشتری نیز قرار است بیعانه بریزند و هر‌که زودتر بیعانه را پرداخت کند، گوشی را به او می‌فروشد. مرد جوان که نمی‌خواست این همای سعات از بام منزلش بپرد، ابتدا ١٠هزار‌تومان و در قدم بعدی که فیلمی از گوشی برایش ارسال شد، ۵٧٠هزار‌تومان به‌عنوان بیعانه پرداخت کرد. اما صاحب‌آگهی در اقدامی عجیب، آگهی فروش را از روی این سایت برداشت و گوشی تلفن همراهش را هم خاموش کرد.

 

پشت‌پرده ٣پرونده کلاهبرداری

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی در گفت‌و‌گو با شهرآرا درباره این پرونده‌ها و پرونده‌های مشابه موجود در اداره پلیس بیان کرد: با ملتهب‌شدن وضعیت بازار و گران‌شدن اجناس، بازار سایت‌های واسطه‌گر داغ شد و آگهی‌های فروش اجناس نو و مستعمل در این سایت‌ها رواج گسترده‌ای یافت.

سرهنگ جواد جهانشیری افزود: فضای ملتهب اقتصادی که گاهی منجر به خرید و فروش‌های هیجانی نیز می‌شود، متأسفانه موجب حضور افراد سودجو نیز شده است که جیب گشادی برای کلاه‌گذاشتن بر سر افراد دوخته‌اند.

وی با اشاره به اینکه شگرد معمول این افراد، فروش اجناس به قیمت‌هایی بسیار کمتر از قیمت بازار است، بیان کرد: شهروندان باید هوشیار باشند که برای خرید و فروش ابتدا به اصالت کالا پی ببرند و بعد‌از دیدن جنس، برای خرید آن اقدام کنند.

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی ادامه داد: یکی از شگردهای مرسوم سودجویان، دریافت بیعانه است. همان‌طور‌که در پرونده خرید گوشی تلفن همراه اعلام شد، افراد سودجو پس‌از دریافت مبالغی به‌عنوان بیعانه، دیگر به تماس‌های مال‌باختگان جواب نمی‌دهند. در این نوع کلاهبرداری‌ها شاید مبلغ بیعانه کم باشد، در تعداد زیاد تبدیل به مبالغی هنگفت می‌شود.

جهانشیری ادامه داد: در پرونده خرید گوشی تلفن همراه‌با شکایت مال‌باخته، خوشبختانه متهم که جوانی هفده‌ساله بود، از‌سوی کارشناسان پلیس شناسایی و به پلیس فتا منتقل شد. این پسر جوان در اعترافاتش اعلام کرد که با‌توجه‌به گران‌شدن گوشی تلفن همراه، تصویری از گوشی گران‌قیمت دوستش را در یکی از سایت‌های واسطه‌گر قرار داده، سپس به بهانه دریافت بیعانه، سر یک شهروند را کلاه گذاشته است.

وی با اشاره‌به ادامه تحقیقات از متهم برای مشخص‌شدن دیگر کلاهبرداری‌های احتمالی گفت: یکی دیگر از شگردهای کلاهبرداری که شهروندی در ماجرای خرید یخچال با آن مواجه شده بود، ارسال کالایی تقلبی و متفاوت‌با آنچه در آگهی اعلام شده، است. با شکایت مال‌باخته، تحقیقات پلیسی درباره این پرونده آغاز شده است.

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی درباره شگرد به‌کار‌گرفته‌شده در پرونده خرید دوچرخه بیان کرد: هر‌چند این پسر نوجوان اقدامات اولیه را انجام داده و پس‌از دیدن فاکتور اقدام به خرید دوچرخه کرده بود، نمی‌دانست این کالا سرقتی است و فاکتور ارائه‌شده نیز جعلی است.

وی درباره اینکه هنگام خرید کالا از سایت‌های واسطه‌گر، چه اقدامات پیشگیرانه‌ای باید صورت گیرد، بیان کرد: اول اینکه کالا حتما باید دارای فاکتور رسمی باشد و دوم اینکه هنگام خرید و فروش ضمن رؤیت مدارک شناسایی فروشنده یا خریدار، حتما قول‌نامه‌ای بین آن‌ها نوشته شود تا در‌صورت بروز هر‌گونه مشکل، مشخص شود طرف دیگر قرار‌داد چه کسی بوده است.

جهانشیری با بیان اینکه متأسفانه سایت‌های واسطه‌گر، بستری مناسب برای فروش اموال سرقتی است، گفت: پرونده‌های زیادی در‌این‌زمینه داشته‌ایم که در‌نهایت متضرر اصلی این پرونده‌ها خریداران هستند.

وی ادامه اداد: البته باید یادآوری کرد که ندانستن قانون موجب سلب مسئولیت از خریداران نمی‌شود. هرچند کارشناسان پلیس فتا شبانه‌روزی برای شناسایی مجرمان و کلاهبرداران می‌کوشند، بهترین شیوه در برخورد با این افراد، رعایت نکات ایمنی و پرهیز از خریدهای هیجانی است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی