کد خبر : 86946
/ 08:13
نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی:

قیام امام حسین(ع) برای طلب اصلاح جامعه بود

نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی گفت: قیام امام حسین(ع) حرکتی مسلحانه نبود بلکه برای طلب اصلاح جامعه بود.

قیام امام حسین(ع) برای طلب اصلاح جامعه بود

آیت‌ا... سید احمد علم‌الهدی روز گذشته در گردهمایی فعالان حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر با بیان اینکه خط و مرز موضوع امر به‌ معروف و نهی از منکر در سیره و کلام امام حسین‌(ع) مشخص است اظهار کرد: نهضت بزرگ عاشورا نیز که به دنبال اصلاح در امت بوده است باید بر همین اساس تحلیل شود و آنچه امروز باید از سیره و کلام امام حسین‌(ع) گرفته شود طلب اصلاح در جامعه است.

وی افزود: البته باید به این یقین برسیم که این حرکت به اصلاح منجر می‌شود. در غیر این صورت، موظف به اجرای آن نیستیم. در واقع، طلب اصلاح جامعه یک ابزار اجرایی بیشتر ندارد و آن امر به‌ معروف و نهی از منکر است.

امام‌جمعه مشهد مقدس بیان کرد: قیام عاشورا حرکتی در مسیر امر به‌ معروف و نهی از منکر بود و در قالب این جریان، مبارزه با جریان فاسد حاکم در اولویت قرار داشت که مصداق نهی از منکر است.

وی با بیان اینکه قیام سیدالشهدا‌‌(ع) حرکتی مسلحانه نبود بلکه حرکتی برای طلب اصلاح جامعه بود افزود: امام خمینی‌(ره) ١۵ سال نظام ستم‌شاهی را به اصلاح دعوت کردند. در این مدت نیز اجازه هیچ‌گونه قیام مسلحانه‌ای را ندادند زیرا ابتدا به دنبال اصلاح بودند.

نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه امام حسین‌(ع) در قیام عاشورا ٢ نوع امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر را مدنظر خود قرار داد‌ اظهار کرد: اولین مرحله امر به معروف و نهی از منکر، مردم بودند که باید بدانند نباید به ظلم تن بدهند، و در مقابل ظلم ظالم و تجاوز ستمگر قیام کنند. مرحله دوم امر به‌ معروف و نهی از منکر هم مربوط به جریان حاکم بود که آن را از ظلم و ستم باز دارد.

در ادامه این نشست، سید عبدا... ارجائی، دبیر ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر خراسان رضوی، نیز با بیان اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ٢٧ شهرستان و ٧٩ دستگاه اجرایی استان تشکیل‌ شده است افزود: تاکنون ۴ هزار و ٢٠٠ طلایه‌دار معروف و ناهی از منکر شناسایی و سازمان‌دهی شده‌اند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی