کد خبر : 86947
/ 09:49
اهداف متفاوت خیمه جوانان خیابان امامت؛

مرهم درد نیازمندان

حال که در آغازین روزهای محرم سال 1440 هجری قمری به سر می‌بریم با گذشت بیش از 13‌قرن از واقعه عاشورا دل عاشقان اباعبدالله(ع) در آستانه سالروز این واقعه و در سوگ این مصیبت بار‌دیگر بی‌تاب شده است.

مرهم درد نیازمندان

فهیمه شهری / هر‌ساله هم‌زمان با آغاز ماه محرم ایستگاه‌های صلواتی حال و هوای دیگری به شهرمان می‌دهند. ‌عاشقان حسینی با دیدن هر خیمه یا ایستگاه صلواتی یاد حسین(ع) و تشنگی عباس(ع) و قلب صبور زینب(س) می‌افتند و سلامی بر سیدالشهدا (ع) و یاران با وفایش می‌دهند. حال که در آغازین روزهای محرم سال 1440 هجری قمری به سر می‌بریم با گذشت بیش از 13‌قرن از واقعه عاشورا دل عاشقان اباعبدالله(ع) در آستانه سالروز این واقعه و در سوگ این مصیبت بار‌دیگر بی‌تاب شده است. 

 

از کار فرهنگی تا خدمات پزشکی

عزاداران حسینی لباس‌های مشکی را به تن کرده‌اند و با علم کردن بیرق خیمه‌ها و تکیه‌ها درصدد هستند تا بار دیگر بتوانند شور حسینی خود را به تمام عالمیان نشان دهند. در این میان 3سال است که در منطقه‌۱۱ ایستگاهی صلواتی دایر می‌شود که علاوه بر توزیع چای، کارهای فرهنگی و بعضا خدمات پزشکی خداپسندانه را هم مدنظر قرار داده است تا در کنار عزاداری برای حسین (ع) گامی برای اجرای سیره و روش زندگی اهل بیت برداشته باشد. مانند بسیاری از شیعیان مکتب حسینی که همواره در فکر خدمت به مردم و برداشتن باری از دوش دیگران‌ هستند، ما از این دست عاشقان و ارادتمندان به امام حسین(ع) در منطقه و شهرمان کم نداریم اما همت بلند و فکر متفاوت جوانان خیمه خیابان امامت در منطقه‌11 سبب شد تا به سراغ آن‌ها برویم و با فعالیتشان بیشتر آشنا شویم.

 

دست خالی و همت بلند

سال‌۹۵ مهرداد آرام، حسن براتی و رضا ایزدجو تصمیم می‌گیرند در قالب یک ngo ‌مؤسسه خیریه‌ای را به ثبت برسانند تا در حد توان خودشان بتوانند به ایتام و مستضعفان کمک کنند. البته در تهیه این گزارش حسن براتی در دسترس ما نبود، گام‌های این حرکت در حالی برداشته می‌شود که هیچ کدام استطاعت مالی بالایی نداشتند اما نمی‌خواستند دست روی دست بگذارند و شاهد غم همشهریان و هم‌وطنانشان باشند. و آن‌گونه که می‌گویند نمی‌خواستند فردای قیامت شرمنده سیدالشهدا(ع) باشند و بگویند آقا ارادتمندت بودیم و در مجلس عزایت شرکت کردیم اما هیچ کاری برای یتیمان و مستضعفان انجام ندادیم. با دست خالی و توکل به خدا و با مدد از سیدالشهدا(ع) خیریه باران رحمت را تأسیس می‌کنند. در ادامه راه چند نفر از دوستان و آشنایان با آن‌ها همراه می‌شوند و تعدادشان به ۸‌نفر می‌رسد. این اعضا هر‌چند وقت یک‌بار جلسات مشورتی با یکدیگر می گذارند تا ببینند چه کارهایی می‌توانند انجام دهند. یکی از اعضا پیشنهاد ایجاد ایستگاه صلواتی را مطرح می‌کند اما آن‌ها معتقد بودند که صرف توزیع چای، مفید نیست چراکه نه تنها در همه منازل وجود دارد بلکه در اکثر خیابان‌ها هم چنین ایستگاه‌هایی دایر شده است. پس از کمی گفت‌و‌گو به این نتیجه می‌رسند که در راستای اهداف خیرخواهانه‌‌شان، در کنار پذیرایی از عزادارن حسینی به معرفی گروه‌ها و اقشار نیازمند به مردم بپردازند تا دیگران را نیز در این کار خیر سهیم کنند. سال اول با یک مؤسسه خیریه مربوط به معلولان همراه می‌شوند و از آن‌ها می‌خواهند در ایستگاهشان حضور داشته باشند. صندوقی هم برای کمک به این قشر، از مؤسسه به ایستگاه آورده می‌شود و در فاصله‌ای که افراد منتظر سرد شدن چایشان هستند آن‌ها را با مشکلات و نیازهای معلولان آشنا می کنند و هرکس که تمایل داشته به صندوق کمک می کرده است.

121303.jpg

نگاه به ایتام

پس از اینکه این طرح با موفقیت انجام می‌شود سال بعد هم ایستگاه صلواتی را دایر و در آن مردم را با مرکز نگهداری ایتام و مشکلات آن‌ها آشنا می‌کنند. در این ایستگاه مردمی که تمایل داشتند در حد توان خودشان به این مؤسسه کمک می‌کردند، البته این کمک‌ها تنها به کمک‌های مالی در ایستگاه محدود نمی‌شد و هرکس مایل بود متناسب با توانش با تکمیل فرمی انجام کار یا کمکی را تقبل می‌کرد. نزدیک به ۳۰۰‌نفر خواستار کمک به نیازمندان بودند که در طی سال با آن‌ها تماس می‌گرفته‌اند و درحد توانشان کمک‌ می کرده‌اند. به عنوان مثال افرادی از اقشار مختلف از جمله خیاطان، آرایشگران و غیره برای آموزش حرفه خود به ایتام و نیازمندان و ایجاد موقعیت شغلی برای آن‌ها در محل کارشان اعلام آمادگی کردند.

 

ایجاد اشتغال

کمی بیشتر که با این 2جوان هم‌صحبت شدیم از برنامه‌هایشان در محرم‌97 بیشتر آگاه شدیم، از دغدغه‌ اصلی‌شان گفتند. دغدغه‌ای که گویا از روز اول تأسیس خیریه مدام در ذهنشان رژه می‌رود، ایجاد شرایط اشتغال برای جوانان بالای ۱۸‌سال بهزیستی آن چیزی است که جوانان خیمه‌ امامت دنبال می‌کنند. آن‌ها می‌گویند کودکان تحت پوشش بهزیستی وقتی به سن ۱۸سال برسند اگر ادامه تحصیل ندهند از پوشش این نهاد خارج می‌شوند و باید خودشان خرج زندگی شان را تأمین کنند حال اگر نتوانند جایی مشغول به کار شوند در معرض خطرات و آسیب‌های زیادی قرار‌می‌گیرند بنابراین آن‌ها امسال در صدد هستند تا با رایزنی با سازمان فنی و حرفه‌ای شرایط اشتغال زودبازده را برایشان فراهم کنند.

مهرداد آرام که کارشناس ارشد رشته آی تی بوده و در یک شرکت خصوصی مشغول به کار است، اعتقاد دارد مردم ایران خیلی انسان دوست و احساساتی هستند فقط کافی است در جریان مشکلات همشهریانشان قرار بگیرند و اعتماد داشته باشند که کمک‌هایشان به دست افراد مورد نظر می‌رسد در این صورت از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد.

به نظر او در همین خیمه‌ها و ایستگاه‌های صلواتی که دایر می‌شود می‌توان اقدامات مختلفی انجام داد چرا که این مکان‌ها ظرفیت‌های بالایی دارند اما از این ظرفیت استفاده نشده است. به عقیده او می‌توان در این ایستگاه‌ها به موضوع ویزیت مردم ازسوی‌ پزشکان پرداخت یا برخی غربالگری‌ها را انجام داد. همچنین بروشورها و پیام‌هایی به دست مردم رساند که با اهداف اصلی امام حسین(ع) و شیوه زندگی‌شان آشنا شوند.

رضا ایزدجو که دانشجوی سال آخر رشته دندان‌پزشکی است برای اینکه در کنار عزاداری حسینی اقدام عملی در رسیدن به سیره زندگی اهل ‌بیت(ع) انجام داده باشد به کسانی که از این ایستگاه چای می‌گیرند، می گوید می‌توانند به مراکزی که او کار دندان‌پزشکی انجام می‌دهد مراجعه کنند تا از سوی خودش یا همکارانش با هزینه کمتری معالجه شوند. او معتقد است تأمین هزینه‌های دندان‌پزشکی برای اکثر مردم سخت است به همین دلیل این خدمات را محدود به قشر خاصی نکرده است و هر فردی بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند. او معتقد است یکی از درس‌های امام حسین(ع) کمک به ایتام و نیازمندان است بنابراین به دلیل آشنایی‌ای که با تعدادی از پزشکان خیر دارد اگر فردی برای تأمین هزینه درمانش با مشکل مواجه شود وی را به این دسته خیران معرفی می کند‌.

 

کمک به دانش‌آموزان

با توجه به اینکه محرم امسال در آستانه بازگشایی مدارس هستیم اعضای خیریه رحمت باران در صدد هستند تا برای دانش‌آموزان کم بضاعت لوازم تحریر و وسایل مدرسه جمع‌آوری و اهدا کنند. این 3دوست خیر معتقدند همین که مردم و مسئولان آگاه شوند و بدانند در شهرمان چه کودکان یتیم و چه افراد معلول و نیازمندی وجود دارد و از مشکلاتشان اطلاع پیدا کنند، کافی است. به عقیده آن‌ها حتی اگر کسی کمکی نکند همین آگاه شدن به این مسائل، از طرفی مردم را به دیگر هم‌نوعانشان حساس می‌کند و از طرفی دیگر، باعث می‌شود که قدر داشته‌هایشان را بدانند.

این ایستگاه روبه‌روی درب پارک ملت قرار دارد و طی سال‌های گذشته روزانه بین هزار تا هزار‌و ۵۰۰‌نفر مراجعه کننده داشته است اما امسال با توجه به اینکه دهه اول محرم در ایام تابستان قرار دارد و زائران در شهر حضور دارند پیش‌بینی می‌شود که روزانه تا دو‌هزار نفر مراجعه کننده داشته باشد.

121312.jpg

کمک‌های پزشکی

جوانان باهمت منطقه‌11 که این سال‌ها خیمه عزاداری‌شان را در خیابان امامت برپا می‌کنند و از انجام هیچ کار فرهنگی که در توانشان باشد دریغ نمی‌کنند‌، در حوزه پزشکی هم در حد توانشان به مردم کمک و البته در این راه برخی از استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد آن‌ها را یاری می‌کنند، در مواردی که کار در حد راهنمایی و صحبت تک‌جلسه‌ای درمان بیمارباشد در تکیه این کار انجام می‌شود و در صورت ارجاع به مطب و کلینیک‌ها ‌با معرفی به مراکز مربوط ،درمان با کمترین هزینه و باپیگیری اعضای این خیمه انجام می‌گیرد.

 

مرهم درد نیازمندان

ایزدجو لا‌به‌لای صحبت‌هایش از یک غم درونی می‎‌گوید: «‌اقدامات ما یک کار اصولی برای نیازمندان نیست!» به نظر از اقداماتی که تا اینجا انجام داده‌اند راضی نیست و توقعش از خودش و دوستانش خیلی بیشتر از این‌هاست. او معتقد است خیلی بیشتر از این‌ها باید در راستای کمک به نیازمندان کار کنند و می‌گوید: فعلا فقط مرهم درد آن‌ها هستیم اما امیدواریم بتوانیم در آینده با ایجاد شرایط اشتغال، اقداماتی اساسی برای آن‌ها انجام دهیم.

آرام با اشاره به اینکه یک ایستگاه صلواتی چون به اسم دین برپا می‌شود باید از هرنظر نمونه باشد می‌گوید برپا‌کنندگان این ایستگاه‌ها نباید طوری اقدام کنند که باعث ایجاد دید منفی در مردم شوند. او ادامه می‌دهد وقتی یک ایستگاه موجب ترافیک می‌شود افرادی که پشت ماشین‌ها منتظر‌هستند و به هر دلیل عجله دارند نه تنها احساس معنویت نمی‌کنند بلکه ممکن است از دین زده شوند.‌ او تأکید می‌کند: ما نباید طوری رفتار کنیم که اگر ۱۰‌نفر را جذب دین کردیم 2یا چند نفر دیگر را دفع کنیم و موجب شویم ذهنیت منفی به افراد دیندار پیدا کنند. اومعتقد است: ایستگاه‌های صلواتی باید از لحاظ بهداشتی، فرهنگی، طرز رفتار با مردم و غیره نمونه باشند چرا که هر کم‌کاری و اشتباهی از جانب آن‌ها تبلیغ منفی علیه دین خواهد بود.

 

دغدغه‌های محیط زیستی

از آنجایی که لیوان‌های یک‌بار مصرف برای محیط زیست و سلامت مردم مضر است برپا‌کنندگان این ایستگاه صلواتی در صدد هستند تا در صورت فراهم شدن شرایط شست‌وشو، به جای لیوان یک‌بار مصرف از لیوان‌های شیشه‌ای استفاده کنند. آن‌ها می‌گویند: از آنجایی که در دهه اول محرم مردم شور‌و حال بیشتری دارند آن‌ها ایستگاهشان را در این بازه زمانی بر پا می‌کنند اما فعالیتشان محدود به این دوران نمی‌شود و در دیگر ایام سال به اشکال مختلف سعی در یاری رساندن به نیازمندان دارند‌.

121305.jpg

دنبال معجزه نیستیم

وقتی از آن‌ها درباره تأثیر اقدامات خیرخواهانه‌شان در زندگی شخصی‌شان می‌پرسیم می‌گویند ما کمک به ایتام و اقشار کم درآمد و مستضعف را وظیفه خودمان می‌دانیم و به دنبال این نیستیم که با چنین اقداماتی در زندگی‌مان معجزه‌ای اتفاق بیفتد اما بسیاری از موفقیت‌هایی که به دست آورده‌ایم شاید نتیجه همین انجام وظیفه‌مان بوده است. از طرفی دیگر وقتی به دلیل مشکلات شخصی، خسته و ناامید هستیم همین که یک فرد نیازمند به ما می‌گوید «خدا خیرت دهد» انرژی می گیریم و با یک حس خوب و‌ توصیف‌ناپذیر برای تلاش‌های بعدی آماده می‌شویم.

 

مهربانی در تمام سال

جوانان خیمه امامت بعد از گذشت 3 سال از عزاداری‌شان در این قالب، اهداف بزرگی در سر می‌پرورانند، از رفع نیازهای مالی نیازمندان که خودرا در قبال آن مسؤول می‌دانند تا تلاش برای اینکه بیماری جز درد بیماری درد بی‌پولی نداشته باشد،از کمک به فرزندی که راهی مدرسه است تا پیرزن و پیرمردی که درگیر دوا و دکتر هستند غافل نمی‌شوند ، آنها می‌خواهند از تمام ماه‌های سال ماه محرم بسازند تا مهربانی‌ها را در تمام طول سال برای هم‌نوعانشان جاری کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی