کد خبر : 86948
/ 09:53
به مناسبت روز خانواده برگزار شد؛

رویداد مهر و امید

رویداد مهر و امید به مناسبت روز خانواده ‌و با هدف آگاهی‌رسانی و ایجاد مهارت‌های صحیح ارتباطی و گفتمان صحیح در بین اعضای خانواده به عنوان کوچک‌ترین و تأثیر گذارترین نهاد اجتماعی برگزار شد.

رویداد مهر و امید

سید مصطفی بهشتی/ به گزارش شهرآرامحله، این برنامه که به همت معاونت فرهنگی شهرداری منطقه11 و همکاری معاونت اجتماعی و مشارکت‌های ‌سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و موسسه فرهنگی شهرآرا برگزار شد، تاکنون یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های روان‌شناسی اجرا شده در سطح شهر مشهد محسوب می شود که با حضور معتبرترین مراکز روان‌شناسی مشهد در بوستان ملت اجرا شد.

رویداد مهر و امید از 15شهریور به مدت 4شب با تأکید بر روان‌شناسی علمی و ارائه خدمات مشاوره ‌رایگان به مراجعه کنندگان برگزار گردید.

 

مشاوره رایگان

اختصاص غرفه به مراکز مشاوره و روان‌شناسی برای ارائه خدمات رایگان به مراجعه‌کنندگان و به تبع آن فرصتی برای دیده‌شدن این مراکز، هدف اولیه‌ اجرای رویداد مهر و امید بود که آنچه به چشم آمد‌، استقبال مردم از‌ این برنامه و رضایت از ارائه خدمات مذکور بود.

توجه ویژه به جایگاه خانواده و آسیب‌های اجتماعی جدی که همواره این رکن کوچک ولی اصلی جامعه را تهدید می‌کند، مشغله‌های فکری متعدد نوجوانان در حوزه تحصیل و انتخاب رشته ، چالش‌های قبل از ازدواج و تصمیم‌های بعضا اشتباهی که در این زمان گرفته می‌شود، خطراتی که در دوران بیکاری جوانان را تهدید می‌کند ، رفتارهای اشتباهی که از سر ناآگاهی از سوی والدین در قبال فرزندان رخ می‌دهد و برخی اختلالات روانی که نتیجه تاثیرگذاری جامعه بر افراد است ،قسمتی از دغدغه‌های برگزارکنندگان رویداد مهروامید بوده است.

مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره زناشویی، مشاوره خانواده، زوج درمانی، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی و مشاوره مددکاری موضوعاتی بودند که برای ارائه خدمات به غرفه‌ها، واگذار شده و هر‌کدام خود مجموعه‌ای از موضوعات مختلف بودند.

بخش دیگری از برنامه رویداد مهر و امید به پخش فیلم‌های سینمایی روان‌شناسی اختصاص یافته بود، ملی و راه‌های نرفته‌اش، جدایی نادر از سیمین، رگ خواب، سعادت‌آباد و برادرم خسرو فیلم‌هایی بودند که در غرفه نمایش فیلم برای مردم به نمایش درآمدند.

121306.jpg

تئاتر لبخند گرگ‌ها

"لبخند گرگ‌ها" تئاتری با موضوع روان‌شناسی است که ازسوی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه‌11 و به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا رنجبر کارشناس اجتماعی این معاونت تولید شده که پخش فیلم آن یک غرفه را در رویداد مهر و امید به خود اختصاص داده بود.

 

همایش جانبی

یکی از بخش‌های جذاب رویداد مهر و امید همایش جانبی این رویداد بود که نزدیک درب سنگی پارک ملت برگزار شد، همایش مهر‌ و‌ امید در بخش‌های سخنرانی تخصصی در حوزه روان‌شناسی علمی، اجرای موسیقی سنتی، اجرای نمایش عروسکی، نقالی داستان‌های قدیمی و اجرای سرودهای آئینی برگزار شد.

سخنرانی‌های همایش مهر‌ و‌ امید در شب اول ازسوی کریم علمائی با موضوع فرزند پروری، شب دوم از سوی رضا صابری با موضوع مهارت‌های ارتباطی، شب سوم از‌سوی رمضانعلی قادری با موضوع صبر و تاب‌آوری در خانواده و در شب چهارم و پایانی از سوی مهنوش مخبر با موضوع مهارت‌های ازدواج برگزار گردید.

مطرح شدن سوالات روان شناسی و مشاوره توسط مردم از کارشناسان و سخنرانان همایش مهروامید و راهنمایی در این حوزه‌ها مورد استقبال مراجعه‌کنندگان از این همایش قرار گرفت.

121308.jpg

شهر هوشمند و شهروند سالم

محمدحسین ودیعی رئیس کمیسیون ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد پس از بازدید از رویداد مهر و امید گفت: به گمان من یکی از زیرساخت‌های شهر هوشمند که یکی از شعارهای شورای پنجم بوده است، شهروند سالم است و این سالم بودن جنبه‌های مختلف دارد که یک جنبه آن، سلامت روان است.

ودیعی در ادامه بیان داشت: در خیلی از مواقع خود ما انسان‌ها نمی‌دانیم چه مشکلی داریم و باید به چه پزشکی مراجعه کنیم، در بحث روان‌شناسی و مشاوره هم همین اتفاق افتاده است و بعضا مردم به دلیل ناآشنایی، به مراکز غیرقانونی مراجعه می‌کنند که در برخی موارد عواقب خوبی هم ندارد، رویداد مهروامید فرصت خوبی برای معرفی مراکز قانونی و آشنایی مردم با این مؤسسات را فراهم کرد تا در نتیجه، به ارتقای فرهنگ مشاوره کمک کنند.

این عضو شورای شهر درباره ادامه برنامه ضمن تأکید بر‌برگزاری برنامه‌های مشابه مهروامید بیان داشت: این ‌رویداد یکی از بعدهای ارتقای فرهنگی در جامعه است و باید در حوزه‌های حقوق و هنر و مانند آن هم وارد شد تا خدمات بهتری به مردم ارائه شود.

ودیعی ادامه داد: با اینکه صحبت در حوزه روان شناسی و مشاوره نیاز به تخصص در این حوزه دارد ولی احساس می‌کنم اجرای برنامه‌هایی از قبیل مهروامید می‌تواند بخشی از تزریق نشاط به جامعه را به دوش بکشد.

 

نشاط شهروندی

هادی بختیاری ریاست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز ضمن بازدید از این رویداد درباره نحوه برگزاری برنامه بیان داشت: یکی از برنامه‌های جدی که در دوره فعلی شهرداری مشهد مدنظر است، پرداختن به موضوع نشاط روحی و حال خوب شهروندان است. این موضوع در دین ما هم بوده که به دوری از حالات اندوه توصیه شده است و ازنظر صاحب‌نظران، اگر حالات روحی مهیا نباشد بسیاری از اتفاقات مثبت دیگر رقم نمی‌خورد.

هادی بختیاری ادامه داد: سعی می‌کنیم طراحی برنامه‌ها در سازمان فرهنگی به گونه‌ای باشد که یکی از خروجی‌های آن نشاط در جامعه باشد در همین راستا برنامه‌های ورزشی و فرهنگی برگزار شده است و ادامه خواهد داشت ، بحث مشاوره در فرهنگ‌سراها را نیز دنبال می‌کنیم. تدوین برنامه‌های آموزشی برای انطباق بیشتر افراد با جامعه هم در دستور کار قرار گرفته است که خود می‌تواند به رفع خیلی از کاستی‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح جامعه کمک کند.

121307.jpg

بهداشت روان

سعید ریخته گر شهردار منطقه‌11 شهرداری مشهد در بازدید از این برنامه گفت: شهرداری نباید فقط به فکر بهداشت محیطی باشد و باید به فکر بهداشت روانی مردم هم باشد، ما در حوزه‌های فرهنگی هزینه‌های بسیاری می‌کنیم که خوب هم هست اما نباید از جنبه‌های بهداشت روانی جامعه غافل شد، ریخته گر ادامه داد: برخی از مشکلات بهداشت روانی در جامعه ناشی از سوءمدیریت شهری و مشکلات این حوزه مانند ترافیک و اقتصاد شهری است‌، پس شهرداری باید در این حوزه‌ها هم برنامه‌ریزی کند.

ریخته‌گر ادامه داد: رویداد مهر و امید و برنامه‌های مشابه آن خوب و تاثیرگذار است ولی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های حداقلی هستند.

شهردار منطقه‌11 مشهد با تأکید بر اینکه شورای شهر می‌تواند قوانینی را تصویب کند تا دسترسی مردم به روان‌شناس‌های عمومی راحت‌تر انجام شود، گفت: مفید خواهد بود اگر شهرداری در حوزه اورژانس اجتماعی ورود کند و مراکزی را برای این کار فراهم آورد،

سعید ریخته‌گر در ادامه درباره برگزاری برنامه‌هایی از جنس مهروامید گفت: من این قول را می‌دهم که برنامه‌هایی شبیه به این را در دیگر بوستان‌های منطقه و همین بوستان ملت تکرار کنیم ولی انجام این کار در ابعاد بزرگ‌تر مثل اورژانس اجتماعی، حمایت شورای شهر را طلب می‌کند.

 

مهر‌و‌امید، مقدمه‌ای برای نشاط

معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد یکی دیگر از بازدیدکنندگان رویداد مهروامید در بوستان ملت بود. رضا دانایی در حاشیه این بازدید گفت: اجرای این برنامه برای اولین‌بار‌هم به لحاظ تجربه و هم به لحاظ بازخورد اجتماعی و روان‌شناختی مؤثر و مفید است.

وی ادامه داد: زندگی در فضای شهری مشکلاتی برای مردم به وجود می‌آورد که می‌توانند با مراجعه به این مراکز روان‌شناسی و مشاوره برای بهبود وضعیت خود و زندگی در فضای بانشاط‌‌‌ تر کمک بگیرند.

دانایی در ادامه با تاکید بر توسعه برنامه‌هایی مانند مهروامید گفت: این رویداد و نمایشگاه‌هایی از این دست مقدمه‌ای برای نشاط و زندگی بهتر مردم است، باید هم برای تداوم این برنامه‌ها و هم تسهیل‌گری ارتباط مردم با مراکز مشاوره برنامه‌ریزی داشته باشیم، دانایی در ادامه بیان کرد: در بازدید از این رویداد آنچه دیدم نشان از نظم برنامه و استقبال خوب مردم داشت و تعاملات خوبی رقم خورده است.

دانایی در پایان تصریح کرد: با توجه به ابعاد برنامه و استقبال خوب می‌توانیم این کار را در مناطق دیگر هم انجام دهیم، البته باید در محتوا ، شکل و تعاملات کار را توسعه دهیم و رویداد مهر و امید می‌تواند یک نمونه خوب در این راستا باشد.

121310.jpg

فرهنگ‌سازی برای مشاوره

رمضانعلی قادری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی تهران که سخنران شب سوم همایش مهر‌و‌امید بود حین بازدید از این رویداد روان‌شناسی و مشاوره گفت: اگر اشتباه نکنم این اولین‌بار ‌است که چنین اتفاقی در مشهد رقم می‌خورد، فرصت خوبی برای آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ مشاوره فراهم شده است و افراد و مراکزی که در این رویداد به مردم خدمات ارائه می‌دهد جزو بهترین‌های کار خودشان در مشهد هستند.

قادری ادامه داد: از نظر اجرایی رویداد مهروامید به شکل ایده‌آلی برگزار شد و متوجه شدم که مراجعه‌کنندگان برگزاری برنامه‌هایی مشابه را مطالبه می‌کردند.

این استاد روان‌شناسی و مشاوره در ادامه درباره تداوم برنامه‌های روان‌شناسی مشابه بیان داشت: باید کار، از اجرای صرفا نمایشی خارج شود. به سمتی برویم که مردم مشاوره واقعی و حقیقی دریافت کنند، قادری درباره نقش روان‌شناسی علمی در زندگی مردم بیان داشت: روان‌شناسی علمی مانند دیگرعلوم پزشکی است شبیه پرستاری و گفتاردرمانی و... می‌تواند همانند این ‌علوم هم در پیشگیری از بیماری‌ها و هم درمان آن‌ها مؤثر باشد.

 

یک رویداد فصلی

آرش رمضانی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه‌11، هدف از اجرای رویداد مهر و امید را آشنایی بیش از پیش جامعه با روان‌شناسی علمی و آکادمی بیان کرد و ادامه داد: با توجه به نوسانات اقتصادی و فشارهای اجتماعی بسیار بر زندگی روز‌مره مردم، نیاز بیشتری به حضور مشاوران و درمان‌گران در زندگی مردم است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه‌11 درباره اجرای این برنامه گفت: همکاری مشترک معاونت فرهنگی منطقه‌11، شهرآرا محله منطقه‌11 و معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان فرهنگی شهرداری مشهد تجربه ارزشمندی در راستای برنامه‌های روان‌شناسی علمی بود.

رمضانی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع این رویداد تلاش می‌کنیم به صورت فصلی این رویداد را تکرار کنیم تا خروجی مثبت‌تری داشته باشیم، معاونت فرهنگی شهرداری منطقه11 تاکید داشت: 

امیدواریم در این راه سازمان بهزیستی و نظام روان‌شناسی و کلینیک‌ها هم ما را یاری کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی