کد خبر : 86949
/ 09:56
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی در نشست فصلی شورای اجتماعی محلات منطقه 11:

محلات مشهد شناسنامه‌دار می‌شوند

اولین نشست فصلی شورای اجتماعی محلات منطقه‌11 شهرداری مشهد با موضوع بررسی مشکلات منطقه و ارائه پیشنهاد در حوزه ارتقای کیفیت زندگی شهری در این منطقه برگزار شد.

محلات مشهد شناسنامه‌دار می‌شوند

پارسا پازوکی/ به گزارش شهرآرامحله،‌ این جلسه ‌با حضور محمدهادی مهدی‌‎نیا رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، سعید ریخته گر شهردار منطقه‌11، رضا دانایی معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد‌، مجتبی منتظری رئیس دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد،وحید رضا فتحعلی زاده مدیر نواحی شهرداری منطقه 11، آرش رمضانی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه‌11 و کارشناسان اجتماعی و فرهنگی منطقه در فرهنگ‌سرای ترافیک برگزار شد.

 

در این نشست اعضای شورای اجتماعی محلات به ذکر پیشنهادها و انتقادهایی پرداختند. انتقاد از موازی‌کاری نهادها و تشکل‌ها که به هدر‌رفت سرمایه‌های اجتماعی و مالی منجرمی‌شود، اعلام کم بودن بوستان‌های کوچک محلی در سطح منطقه ، بها دادن به جوانان و ایجاد گروه‌هایی از جوانان فعال در شهرداری، درخواست سازماندهی صحیح‌تر ایستگاه‌های صلواتی برای کنترل ترافیک و آلودگی صوتی و بصری شهر از جمله موارد پیشنهادی بودند.

 

معضل ترافیک بولوارهای دانشجو و امامت

درخواست چاره‌اندیشی برای رفع معضل ترافیک خیابان دانشجو و امامت، انتقاد از‌عملیاتی‌نشدن برنامه‌ها و در سطح صحبت باقی‌ماندن مصوبه‌های شورا، درخواست توجه بیشتر‌به تزیینات شهری در مناسبت‌هایی مانند محرم، انتقاد از همکاری نکردن مجموعه‌ها با شوراهای اجتماعی محلات، افزایش امکانات سایت ورزشی پارک ملت، برگزاری فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های منطقه، توجه بیشتر به اشتغال جوانان، ایجاد نشاط و شادی در سطح شهر با انجام فعالیت‌های پر‌رنگ و منسجم، از دیگر مطالبی بود که در این جلسه مطرح شد.

 

ارائه طرح باغ کتاب در صحن شورا

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد خواستار افزایش ۲.۵‌برابری بودجه لازم برای افتتاح خط‌۳ قطار شهری در زمان مقرر آن یعنی پایان سال‌۹۷، شد. 

محمد‌هادی مهدی‌نیا بر پیگیری و تلاش برای احداث و بهره برداری از فاز‌3 پارک چهل بازه تأکید کرد و با بیان اینکه مدیران شهری و ‌شهرداران مناطق باید برای ایجاد جشن و نشاط با حداقل امکانات در مناسبت‌ها و زمان‌های مختلف از جمله جشن‌های قربان تا غدیر، اقدام کنند، گفت: وظیفه شهرداری و ‌شورای شهر، همکاری، ایجاد و تحویل بستری لازم برای انجام فعالیت‌ها و برگزاری مراسم و طرح‌هاست.وی یادآور شد: ابتکار‌عمل، اجرا و ایده پردازی بر عهده مردم و انجمن‌های مردمی و شورای اجتماعی محلات است.

مهدی‌نیا از آغاز مکان‌یابی و ارائه طرح باغ کتاب در صحن شورا برای پارک چهل بازه با جامعه هدف گسترده (کودک، نوجوان، جوان و بزرگ‌سال) به منظور ترویج فرهنگ‌ کتابخوانی خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به ارائه طرح شناسنامه‌دار کردن محلات موجود در شهر مشهد، گفت: با توجه به از بین رفتن کالبد و نقشه شهری محلات نسبت به قدیم، در پی احیای هویت آن‌ها و همچنین آغاز فرایند آموزش شهروندی هستیم.

 

ضعف مشارکت مردمی در طرح تفکیک زباله از مبدأ

در ادامه جلسه، شهردار منطقه‌11 مشهد نیاز اولیه برای تجهیز یک شهر و بهبود شرایط و پاسخ به نیازهای مردم را بودجه و منابع مالی دانست و با بیان اینکه در حال حاضر، شوراهای اجتماعی محلات از اختیار و جایگاه قانونی لازم برخوردار نیستند، پیشنهاد داد: اعضای شوراها می‌توانند این موضوع را پیگیری کنند تا از حداقل اختیار برخوردار شوند، به آن‌ها ردیف بودجه‌ای داده شود تا قدرت اظهار نظر‌و تصمیم گیری را ‌برای به کارگیری بودجه‌های شهرداری مناطق داشته باشند.

سعید ریخته‌گر، با بیان اینکه شأن و ارزش شورای محلات بیشتر از درخواست‌ها و مطالبات فعلی اعضای آن‌هاست، اظهار کرد: از نمایندگان شورای محلات می‌خواهم که بیشتر با وظایف و جایگاه حقوقی‌شان آشنا شوند.وی تصریح کرد: اعضای شورای محلات باید بر روی مشکلات و مطالبات کلیدی تر، ضروری تر و اساسی‌تر از جمله موضوع تفکیک زباله از مبدأ، تمرکز داشته باشند.

ریخته گر افزود: تفکیک زباله از مبدأ، ۲۰ سال است که بررسی و تایید شده است اما با اینکه هیچ مخالفی ندارد به علت ضعف مشارکت مردمی و مدیریت شهری، هنوز به مرحله اجرای درست و کامل نرسیده است. 

وی به مشکل کمبود پارکینگ با ظرفیت 264 خودرو از سوی مراکز خرید و تفریحی بزرگ اشاره کرد و گفت: روزنامه شهرآرا ظرفیت خوبی است که می توان از آن جهت بیان نظرات، انتقادات، مطالبات مردم منطقه و اطلاع رسانی فعالیت ها استفاده کرد.

وی یادآور شد: شورای اجتماعی محلات را جزئی از بدنه شهرداری نمی دانیم چراکه آن ها را به عنوان مافوق و ناظر بر عملکرد خودمان می شناسیم و موظف هستیم که پاسخ گویشان باشیم. 

 

آغاز همکاری شهرداری با آموزش و پرورش

در این جلسه، معاون اجتماعی و مشارکت های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، پیشنهاد پیگیری راه اندازی خانه سمن ها در سطح شهر و شهرداری های هر منطقه را مطرح کرد و از انعقاد قرارداد و آغاز همکاری شهرداری با آموزش و پرورش به خصوص انجمن اولیا و مربیان، در حوزه آموزش فرهنگی ‌و حقوق شهروندی به کودکان و روش های مناسب تربیت فرزندان و ..... خبر داد.رضا دانایی، همچنین به همکاری و ارتباط با شرکت های دانش بنیان تولیدی پوشاک ایرانی اسلامی اشاره کرد. 

وی پیشنهاد داد: مباحث مطرح شده در هر جلسه فصلی بررسی می شود و ‌در جلسات بعدی توسط رئیس شورای اجتماعی و معاونت فرهنگی شهرداری منطقه، گزارش کار آن ارائه داده شود تا شاهد برگزاری جلساتی با محتوای بالا باشیم.

دانایی در ادامه با بیان اینکه شهرداری باید در مناسبت‌های مختلف به فضاسازی شهر اقدام و در این راستا تعادل لازم بین جشن ها و عزاداری ها را رعایت کند، افزود: با توجه به اینکه در آستانه ماه محرم قرار داریم لازم است با برپایی ایستگاه ها و مراسم عزاداری، فضای مناسب با این ایام را در سطح شهر داشته باشیم. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی