کد خبر : 86950
/ 09:59
دورهمی قصه‌گویان کوچک در کتابخانه بهمن برگزار شد؛

فرهنگ سازی با داستان

طرح دورهمی تابستانی قصه‌گویان کوچک با حضور مادران و فرزندان در کتابخانه عمومی بهمن برگزار شد.

فرهنگ سازی با داستان

حسین برادران‌فر|

 

احیای یک سنت قدیمی

صدیقه خانی، کتابدار کتابخانه بهمن و مجری این طرح، با اشاره به سنت قصه‌گویی در دوره‌های گذشته گفت: قصه‌گویی یکی از سنت‌های قدیمی و اصیل ایرانی است که در بین نسل‌های گذشته متداول بوده است، بسیاری از هم‌نسلی‌های ما که بچه‌های قبل از دهه50 هستند، شب‌های بلند زمستان و گرم تابستان را با قصه مادربزرگ‌ها به خواب می‌رفتند و هنوز هم خاطره‌های قصه‌هایی نظیر: کدوی قل‌قل‌زن، حسن‌کچل، شاه پریان و قصه‌های عامیانه دیگری که فراموش شده‌اند، در ذهن بچه‌های آن دوران باقی‌مانده است. متأسفانه در چند دهه اخیر با پیشرفت ارتباطات و رسانه‌هایی مانند رادیو، تلویزیون، ماهواره و حتی تلفن‌های همراه این سنت قصه‌خوانی و قصه‌گویی به فراموشی سپرده شده است. هدف ما از برگزاری این طرح احیای دوباره سنت قدیمی قصه‌گویی است.

 

انتقال اطلاعات در قالب قصه‌گویی

خانی در ادامه با اشاره به کاربرد ویژه قصه‌گویی در انتقال اطلاعات اجتماعی و فرهنگی، افزود: بسیاری از اطلاعات تاریخی، فرهنگی، ادبی و حتی قومی از طریق تکرار همین قصه‌ها یا (اوسنه‌ها) نسل به نسل انتقال یافته است تا اینکه سرانجام در قالب چاپ کتاب تاریخی و ادبی به نسل امروز رسیده است، علاه‌بر اطلاعات ادبی و تاریخی، کارکرد مهم دیگر قصه‌گویی‌های شبانه، جنبه آموزشی و تربیتی آن است. به‌طورمعمول در بیشتر داستان‌هایی که مادربزرگ‌ها شفاهی برای فرزندان خود تعریف می‌کرده‌اند، علاوه‌بر جنبه سرگرمی و تفریح، تجربیات و عبرت‌هایی را نیز از زندگی شخصیت‌های داستان منتقل می‌کرده است. به‌عنوان نمونه در داستان‌های شاهنامه، انسان با نماد خیر و شر آشنا می‌شود و با شنیدن عاقبت فلاکت‌بار ظالمان، ناخودآگاه به‌سمت عدالت‌خواهی و خیر کشیده شده و از آن حمایت می‌کند. درواقع این داستان‌ها در زمانی که آموزش و پرورش رسمی وجود نداشت، نقش آموزشی مهمی در تربیت فرزندان ما داشتند. امروز نیز می‌توانیم از طریق قصه‌گویی اطلاعات مفیدی را به کودکان آموزش دهیم.

 

برگزاری طرح تا آخر تابستان

زهرا زاهدی، کتابدار و مشاور روان‌شناسی کتابخانه بهمن، در توضیح بیشتر این طرح گفت: برگزاری این طرح از ابتدای تابستان شروع شده است و مادرانی که فرزندان 4تا 11سال دارند، می‌توانند هر هفته روزهای شنبه با حضور در کتابخانه بهمن در این طرح شرکت کنند. طرح مادران قصه‌گو تا آخر تابستان در کتابخانه بهمن اجرا خواهد شد، البته اگر شرایط فراهم شود اجرای این طرح را در ماه‌های بعد نیز ادامه خواهیم داد. هدف از اجرای این طرح آموزش اطلاعات اجتماعی، بهداشتی و تربیتی به کودکان است. ما تاکنون موضوع‌هایی نظیر: اعتمادبه‌نفس، مسواک‌زدن، توان نه گفتن و برخی اطلاعات دیگر را از طریق قصه به کودکان منتقل کرده‌ایم. از نظر روان‌شناسی کودکان هر چیزی که شاد و آهنگین باشد بهتر درک خواهندکرد. خانم اقبالی، به‌عنوان قصه‌گوی برنامه، قصه‌ای را که درباره یکی از موضوعات اجتماعی، فرهنگی و آموزشی است با حالتی آهنگین برای کودکان می‌خواند و بچه‌ها نیز بادقت به آن گوش می‌دهند بعد از پایان قصه، خانم اقبالی درباره موضوع مطرح‌شده در داستان می‌پرسد و بچه‌ها نیز برداشت‌های خود را از قصه بیان می‌کنند و به این ترتیب آموزش و اطلاعات لازم را دریافت می‌کنند.

121314.jpg

ارتباط مؤثر با کتابخانه

خانی در ادامه با اشاره به کم‌بودن سرانه کتاب‌خوانی در کشور گفت: بر طبق آمار منتشرشده، مردم ما یکی از کمترین سرانه‌های مطالعه کتاب را دارند، یکی از دلایل برگزاری این طرح در کتابخانه آشتی‌دادن بچه‌ها و نسل آینده با کتاب و کتاب‌خوانی است. برای کتاب‌خوان‌شدن باید از همین ابتدا و دوران کودکی شروع کرد، البته ما با فراهم‌کردن فضای شاد و اختصاص جوایز به بچه‌های شرکت‌کننده در این طرح سعی داریم خاطره خوشی را برای آن‌ها به یادگار بگذاریم و به مادران نیز آموزش‌های لازم را داده‌ایم.

 

یک طرح ابتکاری

مهری اقبالی، مربی و قصه‌گوی این طرح، نیز که سابقه چندین‌ساله کار در کودکستان‌های مختلف را دارد، با اشاره به بودن این طرح گفت: اینکه فرزندان کوچک خود را به کتابخانه آورده و آن‌ها را از نزدیک با کتابخانه و قفسه‌های کتاب آشنا کنیم، در نوع خود کار جالبی است. در زمانه‌ای که همه کودکان به‌دنبال کسب اطلاعات از طریق اینترنت و گوشی هستند، سعی داریم اطلاعات مفید و مناسب را از طریق کتاب و کتاب‌خوانی به آن‌ها منتقل کنیم، با توجه به اطلاعات مفید و آموزنده در کتاب‌ها، اگر بتوانیم کودکان را با کتاب و کتاب‌خوانی آشنا کنیم، از لحاظ تربیت و آموزش آن‌ها دچار مشکلات کمتری خواهیم شد.

 

انتقال مفاهیم در قالب شعر

دیانا درخشانی، یکی از کودکان شرکت‌کننده در این طرح، شاگرد کلاس پنجم ابتدایی است. او دختری هنرمند و با ذوق شاعری بوده و ابتکار جالبی برای حفظ بهتر اطلاعات و آموزش‌هایی که آموخته انجام داده است. درخشانی در توضیح این طرح ابتکاری، می‌گوید: با کمک مادرم از سال‌ها قبل با شعر و کتاب آشنا شدم و اشعاری نیز سروده‌ام و به‌عنوان مربی افتخاری، قصه‌گویی نیز می‌کنم. من بعد از خواندن کتاب مدنظر، مفاهیم آن را در قالب اشعاری ساده و کوتاه بیان می‌کنم، بچه‌های دیگر نیز با خواندن همین چند بیت ساده و کوتاه می‌توانند مفهوم قصه را بهتر درک کنند. در حال حاضر نیز به تمرین و خواندن اشعار بزرگان ادبیات فارسی مانند: فردوسی، سعدی و حافظ مشغولم و امیدوارم در آینده بتوانم اشعار خوبی بسرایم.

در پایان این گزارش خانی با اشاره به استقبال خوب مادران و فرزندانشان از طرح گفت: تنها مشکل ما در کتابخانه کمبود جای مناسب است و اگر این مشکل حل شود، طرح‌های بهتر و مفیدتری را می‌توان در کتابخانه بهمن اجرا کرد.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی