کد خبر : 86951
/ 10:00

هفت‌خان هنر هفتم

پس از سال‌ها حضور سینما در ایران، جای این صنعت در منطقه12 خالی است

هفت‌خان هنر هفتم

رضاریاحی |سینما یک رسانه دیداری و شنیداری مبتنی بر فناوری است که به‌وسیله آن فعالیت اقتصادی انجام می‌شود، همچنین قابلیت استفاده هنری را دارد. بیش از 120سال از تأسیس اولین سینما توسط برادران لومیر می‌گذرد. چند سال بعد از آن، مظفرالدین شاه در سفرهای اروپایی خود با سینما آشنا شد و مقدمات حضور آن را در ایران مهیا کرد. همچنین اولین فیلم سینمایی ایرانی در سال1312 ساخته و روی پرده سینماها به نمایش درآمد.

با اینکه بیش از یک قرن از تولد سینما در ایران می‌گذرد، هنوز اثری از هنرهفتم در خیابان‌های منطقه12 یافت نمی‌شود. بیشتر از 3درصد جمعیت شهری مشهد در منطقه12 زندگی می‌کنند و به گواه آمار بیشترین مهاجرت شهری نیز به این منطقه است. برای محله‌هایی که بیشتر جمعیتش را جوانان تشکیل می‌دهند و سینما یکی از نیازهای فرهنگی و تفریحی آن‌ها محسوب می‌شود، نبود سینما در منطقه ذوق اهالی هنر را کور می‌کند. هرچند گاهی‌اوقات مسکن‌هایی مانند سالن آمفی‌تئاتر مجتمع فرهنگی الهیه سعی می‌کند جای خالی سینما را پر کند، باز هم وجود یک سینمای حرفه‌ای در منطقه احساس می‌شود.

 

ظرفیت پارک‌ها و سالن‌های ورزشی برای اکران عمومی

رضا قلندرآبادی، رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه12، درهمین‌باره به شهرآرامحله گفت: زمانی که این سمت به بنده پیشنهاد شد، در جریان بودم که منطقه12 بدون یک سینمای مجهز است. برای رفع این نقیصه شهرداری منطقه برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت را ترسیم کرده است. برنامه‌های بلندمدت ما رایزنی با بخش خصوصی است که بتوانیم این بخش را مجاب به راه‌اندازی سینما در منطقه کنیم که جلسه‌های ما تا حصول نتیجه قطعی ادامه خواهد داشت. از طرفی برنامه‌های کوتاه‌مدت ما به‌وسیله مرکز فرهنگی الهیه و طرح سینمامحله ادامه خواهد داشت.

وی افزود: بعد از پایان این طرح، ضعف و قوت آن را بررسی می‌کنیم تا حداقل بتوانیم یک سینمای محلی کوچک به‌طور مداوم در منطقه داشته باشیم.

قلندرآبادی خاطرنشان کرد: می‌توانیم از ظرفیت پارک‌ها، بوستان‌ها و سالن‌های ورزشی موجود در منطقه نیز برای اکران عمومی فیلم‌ها استفاده کنیم که این طرح در دست بررسی است. ولی آنچه مشخص است کمبود سینما در منطقه است که با افزایش جمعیت به‌ویژه جوانان، این معضل بیشتر نمود پیدا می‌کند و باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

 

استقبال از طرح سینمامحله خوب نبود

سمانه نیک‌‌نامی، سرپرست مرکز فرهنگی و اجتماعی الهیه، نیز درباره نبود سینما در منطقه گفت: در طول یک‌ماه گذشته، مرکز فرهنگی الهیه در هماهنگی با انجمن سینمای خراسان رضوی، شنبه هر هفته، فیلم‌هایی را که در سینماهای کشور در حال اکران است، با هزینه کمتر در فرهنگ‌سرای الهیه باعنوان طرح «سینمامحله» به نمایش می‌گذارد. همچنین هر چهارشنبه یک فیلم ایرانی که قدیمی است به نمایش در می‌آید و سعی ما بر این است که تا حدودی جای خالی سینما را در منطقه پر کنیم.

نیک‌نامی خاطر نشان کرد: باوجود استقبال حداقلی مردم از این طرح در هفته‌های ابتدایی، مرکز فرهنگی الهیه مصرّ است این روال را انجام دهد تا بتوانیم به ذائقه و سلیقه مردم نزدیک شویم و رایزنی‌ها برای احداث سینما در منطقه را به نتیجه برسانیم.

 

بخش خصوصی تن به ساخت سینما نمی‌دهد

مجتبی عاقل، رابط جوانان در شورای اجتماعی محلات، نیز درباره نبود سینما در منطقه12 این‌گونه توضیح داد: با توجه به افزایش ساخت واحدهای مسکونی، انبوه‌سازی زیاد و افزایش جمعیت در منطقه12، ساخت واحدهای فرهنگی به‌ویژه سینما، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

وی افزود: از آنجایی که هزینه ساخت سینما بسیار زیاد است و اغلب برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی ندارد، مسئولان فرهنگی برای احداث سینماهای جدید با احتیاط و وسواس بیشتری عمل می‌کنند. از طرفی اقبال مردم به سینما مانند گذشته نیست. شاید نبود فیلم‌های مناسب و مشغله‌های اقتصادی هر روزه از دلایل خالی‌ماندن سینماها در این ایام باشد. درنهایت این عوامل، توجیهی برای خالی‌ماندن منطقه از سینما نیست و این مهم به‌زودی باید محقق شود.

عاقل تصریح کرد: در ایامی که منطقه بدون سینماست، شهرداری می‌تواند با نصب صفحه‌های نمایش بزرگ در پارک‌ها و دعوت مردم علاوه‌بر اجرای برنامه‌های فرهنگی، فیلمی مناسب خانواده برای عموم مردم اکران کند و می‌شود در کنار آن فعالیت‌های اقتصادی به نفع شهرداری را هم پیگیری کرد.

 

نبود مراکز فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی

وکیلی، فعال فرهنگی منطقه جاهدشهر، معتقد است: منطقه12 نیاز به مکان‌های فرهنگی، تئاتر و سینما دارد و باید برای جامعه سرگرمی ایجاد کرد. ساخت پارک، زیرساخت‌ها و امکانات کار مناسبی است اما اولین حرکت برای توسعه شهر و منطقه فرهنگ‌سازی است.

وی هنر را اشاعه‌دهنده فرهنگ جامعه بیان کرد و گفت: فرهنگ و هنر، جامعه را کامل می‌کنند و توجه به فرهنگ و هنر در جامعه موجب رشد یک جامعه خواهد شد.

این فعال فرهنگی منطقه تأکید کرد: در منطقه12، نسبت به رشد جمعیت به‌ویژه جمعیت جوان، شاهد رشد مکان‌های فرهنگی و هنری نبوده‌ایم و این شاید یکی از دلایل رشد بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در آینده باشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی