کد خبر : 86953
/ 10:05
گزارشی از یک گروه موفق کارآفرین در محله وکیل‌آباد

دوستی مهم‌تر از سود شخصی

بچه‌محل‌ها یعنی همان کسانی که رفاقتشان از دوران کودکی و مدرسه با ما هست و تا زمان دانشگاه و با پیوندهای قوم وخویشی ادامه پیدا می‌کند.

دوستی مهم‌تر از سود شخصی

حسین برادران فر- بعد از خانواده و فامیل، اولین گروهی که برای دوستی‌ها و رفاقت‌ها مطرح می‌شوند، هم‌محله‌ای‌ها هستند. بچه‌محل‌ها یعنی همان کسانی که رفاقتشان از دوران کودکی و مدرسه با ما هست و تا زمان دانشگاه و با پیوندهای قوم وخویشی ادامه پیدا می‌کند. این حس‌وحال را بچه‌هایی که در محله‌های قدیمی مشهد زندگی کرده و بزرگ شده‌اند به‌خوبی درک می‌کنند؛ بچه‌محل‌هایی که در دوران کودکی برای تیله‌بازی، سلمونات‌بازی ( سر قوطی نوشابه بازی) و توپ‌بازی بر سر وکله هم می‌ریختند و کتک‌کاری می‌کردند، اما غیرتشان اجازه نمی‌داد که یک نفر به بچه‌محلشان گیر بدهد و او را اذیت کند. محله وکیل‌آباد، یکی از قدیمی‌ترین محلات مشهد و منطقه ماست، محله‌ای که هنوز هم بچه‌محل‌هایش پشتیبان و هوادار همدیگرند. تعدادی از جوان‌های این محله با اتکا به همین دوستی و رفاقت شغلی گروهی را راه‌انداخته‌اند، شغلی که نه بر مبنای سود و منفعت مالی‌ که بر اساس رفاقت و دوستی‌های دوران بچگی است. جوان‌هایی که با کسب‌وکارشان برای 20نفر از بچه‌محل‌های خود شغل ایجاد کرده‌اند. برای آشنایی بیشتر با این جوانان هم‌محله‌ای با آن‌ها گفت‌وگوی دوستانه‌ای انجام داده‌ایم.

 

شروع یک شراکت دوستانه

عباس گلستانی‌نژاد یکی از قدیمی‌ترین اعضای این شراکت شغلی است که به کمک 2نفر دیگر از دوستان(محسن فاطمی و سیدرضا نظری) این شرکت شغلی دوستانه را به وجود آورده است.

گلستانی‌نژاد در توضیح این مطلب می‌گوید: تخصص شغلی من در زمینه کاغذدیواری و دکوراسیون داخلی مکان‌ها و ساختمان‌هاست، قبل از اینکه این مجموعه شرکتی را تشکیل بدهیم، تنها کار می‌کردم، وضعیت درآمدی و شغلی‌ای که داشتم بد نبود، اما از تنها کارکردن زیاد راضی نبودم. این روش چند عیب بزرگ داشت، چون تنها و یک‌نفره بودم امکان سفارش و انجام کارهای بزرگ‌تر را نداشتم، به همین دلیل باید منتظر کارهای کوچک‌ می‌بودم یا در کنار دیگران و با حقوق تعیین‌شده آن‌ها کار می‌کردم. از همان‌زمان به یک‌ کار مشارکتی و چند نفره فکر می‌کردم، اما از طرف دیگر به هر کسی هم نمی‌شد اعتماد کرد و با او شریک شد. مدتی به همین منوال گذشت تا اینکه یک روز با سیدرضا نظری، بچه‌محلمان برخورد کردم، او نقاش و رنگ‌کار ماهری بود اما رضایت چندانی از کار و درآمد خود نداشت. او هم مشکل من را داشت، به او پیشنهاد کردم که اگر دوست دارد با همدیگر کار کنیم، رضا هم قبول کرد. چند ماهی از شراکت کاری ما نگذشته بود که محسن فاطمی، یکی دیگر از بچه‌محل‌ها که در زمینه چوب و صنایع کارگاهی چوب و خراطی استاد ماهری بود نیز به گروه ما پیوست، با آمدن او، شراکت کاری ما تثبیت شد.

 

جذب دیگر بچه‌های محله

با تشکیل این گروه شغلی دوستانه و افزایش موقعیت‌های شغلی، بچه‌های گروه، به فکر گسترش کار و جذب بیشتر بچه‌های محله افتادند.

گلستانی‌نژاد در توضیح این مطلب می‌گوید: با پیوستن محسن فاطمی و سیدرضا نظری و تشکیل این گروه شغلی دوستانه، قدرت مانور بیشتری برای کار پیدا کرده بودیم، کارهای بزرگ‌تر و پردرآمدتری به ما پیشنهاد می‌شد، یکی از این‌کارهای بزرگ احداث غرفه‌های نمایشگاه بین‌المللی (مشهد) بود، اما برای انجام این‌کار احتیاج به تخصص‌ها و نیروهای جدیدتری داشتیم، برای ساختن غرفه‌های نمایشگاه، با توجه به زمان اندکی که برای ما در نظر گرفته می‌شد، افزایش نیروی آماده که بتواند در طول شبانه‌روز کار کند لازم بود، از طرف دیگر اعتماد و تکیه‌کردن به هر نیرویی امکان‌پذیر نبود، به همین دلیل دوباره به‌سراغ بچه‌های محله‌مان رفتیم، این بهترین انتخاب برای ما بود چراکه به آن‌ها اطمینان داشتیم. بعد از توافق، چند نفر دیگر از بچه‌های محله را که دارای تخصص‌های مختلفی در زمینه چوب، برق، کاغذ، جوشکاری و... بودند با خودمان همراه کردیم. با جذب این افراد 20نفر از بچه‌های قدیمی محله مشغول به کار شدند.

121318.jpg

هنرآفرینی در نمایشگاه بین‌المللی

با تکمیل‌ گروه و نیروهای متخصص آن، بچه‌های گروه برای اولین‌بار مشغول آماده‌سازی غرفه‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد شده و به‌عنوان گروه برتر انتخاب شدند.

گلستانی‌نژاد در توضیح این مطلب می‌گوید: کار اصلی ما دکوراسیون داخلی و آماده‌سازی فضاهای فانتزی و پیش‌ساخته بود و کارهای شخصی زیادی نیز انجام داده بودیم و حالا به‌دنبال کار بزرگ‌تری بودیم، تا اینکه توسط یکی از دوستان برای ساخت چند غرفه نمایشگاه بین‌المللی مشهد معرفی شدیم. چندروز بیشتر فرصت نداشتیم، باید غرفه‌ها را طراحی و می‌ساختیم و در زمان تعیین‌شده تحویل می‌دادیم. با بچه‌ها صحبت‌کردم، آن‌ها موافقت کردند که با کار شبانه‌روزی و 24ساعته غرفه‌ها را تحویل دهند. همه بچه‌ها با جان و دل و شبانه‌روزی بدون آنکه به فکر غذا، خانه و خواب باشند کار می‌کردند، غرفه‌ها در زمان مشخص‌شده آماده و تحویل کارفرما شد. بعد از پایان نمایشگاه در نظرسنجی عمومی که از بازدیدکنندگان انجام شد، غرفه‌های ساخته‌شده توسط گروه کاری ما به‌عنوان غرفه‌های برتر نمایشگاه در زیبایی و دکوراسیون انتخاب شد. مسئول نمایشگاه و شهردار وقت نیز در بازدید عمومی از نمایشگاه، کار ما را تأیید و ما را به‌عنوان گروه برتر سازنده غرفه‌ها معرفی کردند. بعد از این موفقیت، در ساخت‌وساز غرفه‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد حضور فعال و دائمی داشتیم. یکی از تجربیات موفق ما ساخت ماکت بقعه هارونیه، میل رادکان و میل اخنگان بود که با علاقه و استقبال زیادی نیز روبه‌رو شد.

 

کارهای بزرگ در کشور

بعد از موفقیت گروه در نمایشگاه بین‌المللی مشهد، بچه‌ها با اتحاد و درکنار هم بودن کارهای بزرگی را در شهرهای مختلف ایران انجام دادند.

گلستانی‌نژاد در توضیح این مطلب می‌گوید: بعد از موفقیت اولین حضورمان در نمایشگاه بین‌المللی مشهد، تعدادی از مسئولان و نمایشگاه‌داران شهرهای دیگر که کار ما را دیده بودند، کارهای مختلفی را به ما پیشنهاد دادند، گروه کاری ما به همراه وسایل و تجهیزات روانه شهر مورد نظر می‌شدند و چند روزی را در آنجا کار می‌کردند. در این زمان که گاهی کارمان از چند روز و حتی چند هفته بیشتر طول می‌کشید، نزدیک‌ترین و بهترین کسان به ما همین همکاران و بچه‌محل‌هایمان بودند، در این مدت با وجودی که کارها سخت بود و گاهی اوقات بیش از 12ساعت کار می‌کردیم، به‌دلیل همین آشنایی و رفاقتی که با بچه‌ها داشتیم کمتر احساس غربت و تنهایی می‌کردیم. ما همه در کنار هم بودیم و هیچ کمبودی را احساس نمی‌کردیم، چون فقط به چشم کارگر و همکار به هم نگاه نمی‌کردیم، همه ما مثل برادر بودیم و اگر کسی به هردلیلی نمی‌توانست کارش را انجام دهد، دیگری کار او را انجام می‌داد و همین اتحاد باعث انجام کارهای بزرگ توسط بچه‌های گروه می‌شد، ما در نمایشگاه‌های مختلف مانند: نمایشگاه خودرو در زاهدان، صنایع کشاورزی در قائم‌شهر، نمایشگاه ساختمان در رشت و دیگر نمایشگاه‌های سراسر کشور شرکت کردیم.

 

همکاری رفاقتی، نه ریالی

سیدرضا نظری، یکی از اولین افراد این گروه است، او نیز نکته اتکای این شراکت را دوستی و رفاقت بین بچه‌ها می‌داند.

او در توضیح این مطلب می‌گوید: بیش از 7سال از شراکت کاری ما با دوستانمان می‌گذرد، شراکتی که بر پایه رفاقت و دوستی بنا شده است، نه بر پایه شراکت و پول. همه ما در زمان کار وظیفه خودمان را به بهترین شکل انجام می‌دهیم و در بسیاری اوقات کارهای عقب‌افتاده یکدیگر را بدون هیچ چشمداشت و انتظار مالی انجام می‌دهیم، به همین دلیل همه بچه‌ها تقریبا با انواع تخصص‌ها مثل: برق، چوب، جوشکاری و... آشنا هستند. از لحاظ کاری گاهی اوقات اختلافات کوچکی پیش آمده است اما درنهایت، رفاقت و دوستی برنده ماجرا بوده و همه چیز ختم به خیر شده است. هیچ‌کدام از بچه‌ها به‌دلیل سابقه یا تخصصی که دارد، بر دیگری برتری ندارد، ما به پشتیبانی یکدیگر یک کار را قبول می‌کنیم.

121320.jpg

شراکت در رفاقت

بچه‌های گروه علاوه‌بر کار، در همه حالات شادی و غم درکنار هم بوده و هستند و زمانی که مشکلی برای یکی پیش آمده با کمک هم آن را برطرف کرده‌اند.

نظری در توضیح این مطلب می‌گوید: ما فقط شریک شغلی و کاری یکدیگر نیستیم، در هر زمانی که مشکلی برای یکی از بچه‌ها پیش بیاید، همه افراد سعی و تلاش خود را انجام می‌دهند تا مشکل او را حل کنند. به‌عنوان نمونه چند سال قبل که خدابیامرز پدرم به طور ناگهانی و در اثر بیماری فوت کرد، چون تنها فرزند پسر خانواده هستم، دچار شوک شدیدی شده بودم. نمی‌دانستم باید چه‌کار کنم، خوشبختانه در این لحظات بحرانی که من دست و پایم را گم کرده بودم، همین دوستان وارد ماجرا شدند و با سرپاکردن مجلس عزاداری در مسجد و تهیه شام و دیگر نیازهای عزاداری خیالم را راحت کردند و بدون اینکه متوجه سختی کار بشوم، همه کارها را جمع کرده و مراسم عزاداری به‌شکل مطلوب و آبرومندانه‌ای برگزار شد. من حتی اگر کاری هم نداشته باشیم روزی یک‌مرتبه به این دفتر رفت‌وآمد دارم برای اینکه دوستانم را ببینم.

 

حمایت مالی و کمک به نیازمندان

محسن فاطمی متولد سال1358 است. 

او یکی از دوستان و همراهان همیشگی گروه در انجام کارهای خیر و کمک به محرومان است، کمک‌هایی که مخفیانه و گاهی نقدی و غیرنقدی انجام می‌شود.

خودش در توضیح این مطلب می‌گوید: از همان زمانی که با بچه‌های محله‌مان این‌کار گروهی را راه‌اندازی کردیم، قول دادیم که بخشی از حقوقمان را جمع‌ کرده و در زمان مشخص در اختیار نیازمندان و افراد بی‌بضاعت قرار دهیم. 

گاهی اوقات نیز به همراه دوستان بازدیدهایی از کانون معلولان، توان‌یابان یا مراکز توان‌بخشی و بهزیستی داریم و از آن‌ها می‌خواهیم که اگر در ساختمان و مجتمع خود احتیاج به تعمیر، برق‌کشی و رنگ‌کاری دارند به ما اطلاع دهند و ما نیز این‌کارها را رایگان انجام می‌دهیم. در بین افراد محله نیز نیازمندان و افراد بی‌سرپرستی هستند که شناسایی شده‌اند و مخفیانه کمک‌هایی نقدی و غیرنقدی به آن‌ها می‌شود. بیشتر گروه شغلی ما بچه‌های همین محله وکیل‌آباد هستند، ما با هم بزرگ شده‌ایم و از زمانی هم که از طریق ورود به این شراکت شغلی با یکدیگر همکار شده‌ایم، این دوستی و رفاقت بیش از پیش شده است و خانواده‌های ما نیز تحت‌تأثیر همین رابطه رفاقت و کاری ارتباط بیشتری پیدا کرده‌اند. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی