کد خبر : 86954
/ 10:07

پیشه‌وران قدیمی در خانه تاریخی داروغه

موزه مشاغل فراموش شده مشهد از فرهنگ‌سرای بهشت به منطقه ثامن منتقل شد

پیشه‌وران قدیمی در خانه تاریخی داروغه

منشادی| 4سال پیش بود که فرهنگ‌سرای بهشت در خیابان جنت، میزبان موزه مشاغل مشهد شد. این فرهنگ‌سرا با استفاده از یک دیوار موقت موزه‌ای نمایشی از مشاغل قدیمی مشهد را فراهم آورده بود که اگر چه با اقبال بسیار مردم مواجه شد اما این دیوار مانع دید کامل و زیبای بنای تاریخی فرهنگ‌سرا می‌شد. همین امر باعث شد که مسئولان منطقه8 کم کم به فکر انتقال این موزه به مکان مناسب‌تری بیفتند. چند شهرداری منطقه برای انتقال این موزه به منطقه‌شان اعلام آمادگی کردند تا اینکه قرعه به نام شهرداری منطقه ثامن افتاد و از حدود یک ماه پیش این موزه به منطقه ثامن و به کوچه خانه تاریخی داروغه انتقال پیدا کرد.در همین‌باره معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ثامن گفت: با توجه به ظرفیت‌های خانه تاریخی داروغه در منطقه ثامن، برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی خوبی در این خانه برگزار شد که با استقبال شهروندان و همچنین زائران مواجه شد، تصمیم گرفتیم موزه مشاغل و صنوف قدیمی مشهد را به این کوچه منتقل کنیم. دانشمند ادامه داد: کوچه خانه داروغه، حجره‌ها و مغازه‌هایی دارد که ما برای استفاده از ظرفیت‌های موزه فرهنگ‌سرای بهشت هر شغل را در یک حجره جانمایی کردیم.

 

17 شغل کم رنگ شده

در این موزه 17 شغل از مشاغل فراموش یا کم‌رنگ شده مشهد به نمایش گذاشته شده است. دانشمند در این‌باره گفت: مشاغلی که در غرفه‌ها و حجره‌های کوچه تاریخی خانه داروغه جانمایی شده‌اند، معرف آداب و رسوم و همچنین نوع کسب و پیشه مشهدی‌هاست. ضمن اینکه مشاغلی که این روزها جوانان کمتر به آن‌ گرایش دارند همانند پنبه‌زنی، بزازی، آهنگری، عطاری و چرم فروشی در این موزه به طور خاص پرداخته شده است.

 

روح‌بخشی به مشاغل

اگر سری به این کوچه و موزه مشاغل زده باشید، حتما تفاوت این موزه را با زمانی که در فرهنگ‌سرای بهشت بود، حس کرده‌اید. تفاوتی که به اعتقاد معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ثامن به علت زنده و در تکاپو بودن به اصطلاح بازار است. وی تصریح کرد: ما می‌خواستیم بازاری داشته باشیم که روح داشته باشد و وقتی عنوان بازار را به آن می‌دهیم، ملموس باشد. به همین علت مشاغلی که به صورت دوره‌گرد در زمان قدیم در کوچه و بازار حضور داشتند، در این کوچه نیز استفاده کرده‌ایم که با رفت و آمد مردم و همچنین داد و ستد زنده‌ای که در محل صورت می‌گیردبه این مهم دست یافته‌ایم.

وی اظهار کرد: همچنین ما در ایام ماه محرم نیز با الهام از آداب و رسوم بازاری‌های قدیم در این محل برنامه‌های خاصی خواهیم داشت.

 

بازدید روزانه 3 هزار نفر

دانشمند با اشاره به اینکه موزه مشاغل با اقبال مردم و زائران مواجه شده است، بیان کرد: طبق آماری که در دهه کرامت جمع‌آوری کردیم. مردم و زائرانی که به این کوچه آمدند از این موزه و بازارچه‌ای که با استفاده از این مشاغل تشکیل داده بودیم، رضایت زیادی داشتند. طبق آمار روزانه 3 هزار نفر از این موزه دیدن کرده‌اند.

 

موزه دائمی نیست

این موزه بنا به گفته دانشمند دائمی نیست و قرار است ره‌باغی با نام «ره باغ بهشت» از این کوچه گذر کند و تا زمانی که این ره‌باغ از این کوچه نگذشته است این موزه پابرجا خواهد بود و از ساعت 8 صبح تا 22 علاقه‌مندان می‌توانند از آن بازدید کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی