کد خبر : 87038
/ 07:06

افزایش ٣ برابری قیمت ظروف یک‌بار مصرف در بازار

قیمت محصولات ظروف یک بار مصرف در ٢ ماه اخیر بیش از ١٠٠ درصد افزایش داشته و برخی از محصولات پرکاربرد مثل لیوان و ظرف یک‌بار مصرف این افزایش قیمت به بیش از ٣برابر رسیده‌است.

افزایش ٣ برابری قیمت ظروف یک‌بار مصرف در بازار

قیمت محصولات ظروف یک بار مصرف در ٢ ماه اخیر بیش از ١٠٠ درصد افزایش داشته و برخی از محصولات پرکاربرد مثل لیوان و ظرف یک‌بار مصرف این افزایش قیمت به بیش از ٣برابر رسیده‌است. تولیدکنندگان ظروف یک‌بار مصرف و محصولات پلاستیکی بر این باور هستند که شرکت‌های پتروشیمی به جای آنکه مواد اولیه را در بازار داخلی عرضه کنند به صادرات محصولات خود اقدام کرده‌اند و این موضوع باعث افزایش قیمت ظروف یک بار مصرف شده است. هر چند مسئولان با عرضه مواد اولیه در بورس کالا تلاش کردند تا مشکل تولیدکنندگان را برطرف کنند، اما فعالان اقتصادی می‌گویند عرضه مواد اولیه از طریق بورس نه تنها مانعی برای افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نبوده بلکه بازاری پُر سود را برای دلالان و سودجویان فراهم کرده است. کشف انبارهای احتکار چندین تُن ماده پلی‌اتیلن در تهران و مشهد نیز مؤید همین موضوع است. برای بررسی تأثیر این گرانی‌ها بر فعالیت هیئت‌های مذهبی در ایام ماه محرم، به محدوده چهار راه میدان بار مشهد رفتیم و با فروشندگان و با خریداران محصولات پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف هم‌کلام شدیم.

 

﷯ کاهش فروش

نوری که بیش از ١٨ سال است در صنف پلاستیک‌ به صورت خرده فروشی فعالیت می‌کند، می‌گوید: در چند ماه اخیر قیمت اجناس پلاستیکی حداقل ٢ برابر شده و بخش در خور توجهی از محصولات نیز افزایش قیمت ٣برابری داشته‌اند. همین مسئله باعث شده قدرت خرید مردم هم بسیار کاهش یابد. از این رو میزان فروش در ماه محرم امسال نسبت به سال گذشته ٩٠ درصد کاهش داشته است.وی با بیان اینکه در گذشته ظروف یک‌بار مصرف را به صورت چکی می‌خریدیم اما اکنون خریدها فقط نقدی شده است چون قیمت‌ها ثبات ندارد و هیچ عمده فروشی حاضر به فروش مدت دار نیست، می‌گوید: قیمت لیوان یک بار مصرف چهار برابر شده است. پلاستیک زباله که هرکیلو ٣ هزار تومان بود حالا کیلویی ٩ هزار تومان شده است. تا چند ماه پیش قیمت هر سطل‌ ٣ کیلویی که برای آش یا شله نذری استفاده می‌‌شود ٣٠٠ تومان بود اما اکنون قیمت خرید آن ٨٠٠تومان است. مرادی نیز از دیگر فروشندگان ظروف یک بار مصرف در محدوده چهار راه میدان بار است. او می‌گوید: افزایش ٣ برابری قیمت محصولات پلاستیکی در حالی اتفاق افتاده که حاشیه سود ما نیز نصف شده است. اگر پیش از این حاشیه سود ما حدود ١۵ تا ٢٠ درصد بود الان به کمتر از ١٠ درصد رسیده است.

این فروشنده محصولات پلاستیکی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت‌ها در بخش محصولات چندبار مصرف پلاستیکی نیز می‌گوید: مشکل فقط در بخش محصولات یک بار مصرف نیست. بسته‌های «سرویس عروس» که شامل ظروف آبکشی، سطل زباله و چند قلم کالای پلاستیکی دیگر است تا چند ماه پیش به قیمت ٣٠٠هزار تومان به مصرف کننده فروخته می‌شد اما اکنون قیمت خرید این محصول برای توزیع کننده حدود ٨٠٠هزار تومان است.

 

﷯ سفره‌ هیئت‌ها کوچک شد

مسعود بهروزیان، مسئول یکی از هیئت‌های مذهبی مشهد، نیز که برای خرید ظروف یک بار مصرف به بازار آمده است، می‌گوید: چند ماه پیش هر ظرف غذای یک‌بار مصرفِ یک نفره ٧۵ تومان بود اما حالا هر ظرف ٢۵٠ تومان به‌فروش می‌رسد. پلاستیک‌هایی که برای کفش مستمعین جلسه خریداری می‌کردیم، ظرف چند ماه گذشته از کیلویی ۴ هزار تومان به هر کیلو ١٨ هزار تومان افزایش یافته است.

او ضمن بیان اینکه لیوان یک بار مصرف از هر بسته ٧ هزار تومان به ٢٢هزارتومان رسیده است، می‌گوید: بیشتر خیمه‌ها و چایخانه‌های سطح شهر دیگر از لیوان یک بار مصرف استفاده نمی‌کنند و از سوی دیگر افزایش سایر هزینه‌ها نیز باعث شده است بسیاری از هیئت‌ها جلسات خود را در مقیاس کوچک‌تر برگزار کنند. بهروزیان با اشاره به افزایش قیمت بنر نیز می‌گوید: هر متر مربع بنر حدود ۵ هزار تومان بود و حالا بیشتر از ٢٠ هزار تومان شده و این موضوع باعث شده تبلیغات جلسات مذهبی در سطح شهر نسبت به سالیان گذشته کاهش محسوسی داشته باشد.

 

﷯ گرانی مواد اولیه

﷯رئیس اتحادیه تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی خراسان رضوی نیز در این باره به شهرآرا می‌گوید: گرانی ماده اولیه بیشترین تأثیر را در افزایش قیمت‌ها داشته است. همچنین کاهش ورود محصولات یک‌بار مصرف پلاستیکی از سایر استان‌ها به خراسان رضوی به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر منجر شده است. قاسم‌علی اسلامی با انتقاد از شرکت‌های پتروشیمی به دلیل عرضه نکردن مواد اولیه می‌گوید: نحوه توزیع ماده اولیه محصولات پلاستیکی زمینه دلال بازی را فراهم کرده است و بخش عمده این مواد به دست تولیدکنندگان واقعی نمی‌رسد. هر کیلو ماده «پلی اتیلن ٢٠٩» حدود ۶هزار و پانصد تومان در بورس عرضه می‌شود اما در بازار آزاد به قیمت ١٢ هزار تومان مبادله می‌شود. این شیوه عرضه باید اصلاح شود. وی تأکید می‌کند: با وجود تقاضای بسیار و نوسانان نرخ دلار، از میزان عرضه مواد اولیه از سوی پتروشیمی‌ها کاسته شده و این در حالی است که محصولات پلاستیکی بر بسیاری از بازارها و مواد غذایی تأثیرگذار است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی