کد خبر : 87073
/ 07:11

بی‌مهری دلار به مسکن مهر

نوسانات ارزی، ١۴هزار مسکن مهر استان را در آستانه تعطیلی قرار داد

بی‌مهری دلار به مسکن مهر

 تغییرات نرخ ارز در بخش‌های زیادی از اقتصاد اثرگذار بوده‌است و تأثیر این موضوع بر پیشبرد پروژه‌های مسکن مهر نیز انکارناپذیر است. پیمانکاران این پروژه‌ها در استان اعلام کرده‌اند با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر خدمات و کالاهای مرتبط با ساخت وساز، با قیمت‌های مصوب فعلی نمی‌توانند به تعهدات خود پایبند باشند و درخواست محاسبه مابه‌تفاوت نرخ ارز و لحاظ آن در آورده متقاضیان را مطرح کرده‌اند. پیش از این در سال ٩٢ نیز نظیر همین ماجرا اتفاق افتاده‌بود که نتیجه آن افزایش قیمت مسکن‌های مهر بود.

 

﷯ افزایش وام‌ها جواب‌گو نیست

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت خراسان در همین باره با بیان اینکه افزایش قیمت مصالح ساختمانی، تکمیل مسکن‌های مهر را با مشکل مواجه کرده است، می‌گوید: تکمیل بیش از ۴هزار واحد مسکن مهر درگلبهار به دلیل نوسانات ارزی دچار مشکل شده است. اکنون افزایش هزینه‌ها به حدی است که دیگر وام ۴٠میلیون تومانی مسکن‌های مهر برای اتمام آن‌ها جواب‌گو نیست. 

مسعود رضا نوری می‌افزاید: اگر بانک‌ها به موقع تسهیلات در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌دادند، مسکن‌ مهر تعاونی‌ها به بهره‌برداری می‌رسید با این حال تزریق قطره چکانی نقدینگی در عمل اتمام کار را با مشکل مواجه کرد. 

وی ادامه می‌دهد: در وضعیت فعلی یا باید کمک‌های دولتی برای اتمام مسکن‌های مهر افزایش یابد یا اینکه سهم آورده اعضای تعاونی‌ها بیشتر شود.

مدیر عامل اتحادیه مسکن فرهنگیان خراسان رضوی نیز با اشاره به مشکل‌دار شدن روند اتمام پروژه‌های مسکن‌ مهر می‌گوید: افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر اقلام و کالاها باعث شده تا هزینه تمام شده مسکن افزایش یابد و همین مسئله بر روند ادامه کار تأثیر گذاشته است. محمود فدائی مقدم می‌افزاید: با توجه به کمبود نقدینگی، اتمام مسکن مهر تعاونی‌ها نیازمند مساعدت مسئولان است. در صورتی‌که در این‌باره همکاری لازم به عمل آید، می‌توانیم شاهد اتمام پروژه‌های مسکن مهر باشیم. وی می‌گوید: برخی پیمانکاران با استناد به افزایش قیمت دلار، برای نصب تجهیزاتی مانند آسانسور و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، قیمت بیشتری مطالبه کرده‌اند و خواهان تجدیدنظر در قراردادها هستند.

 

﷯ تشکیل مجمع برای تعیین قیمت

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی نیز با بیان اینکه بیشترین مسکن‌های مهر ناتمام مربوط به تعاونی‌هاست، می‌گوید: افزایش قیمت ارز باعث شده‌است تا هزینه تکمیل مسکن‌های مهر تعاونی‌ها افزایش یابد.

در چنین شرایطی تعاونی ها باید مجمع عمومی تشکیل دهند تا افزایش قیمت در آن ها مصوب شود. نعمت ا.. ظریف می افزاید: در صورت تصویب مجمع اعضا باید نقدینگی بیشتری برای اتمام پروژه پرداخت کنند.وی با بیان اینکه هزینه تمام شده مسکن نسبت به سال گذشته افزایش یافته است،می گوید: قیمت مصالح ساختمانی،آسانسور، شیرآلات و سایر اقلام مورد نیاز ساخت و ساز افزایش زیادی داشته است،این موضوع بر قیمت تمام شده مسکن های مهر باقی مانده تاثیر گذاشته است.

 

﷯ بررسی تاثیر ارز بر مسکن مهر

در این باره مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان رضوی می گوید: سازمان برنامه و بودجه کشوردرصدد است آیین‌نامه مربوط به مابه‌تفاوت نرخ ارز را ابلاغ کند. اقداماتی نیز در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و استانداری در حال انجام است که نتیجه آن برای سازمان برنامه‌ریزی کشور و وزارت کشور ارسال خواهد شد.اما چیزی که تمام کننده موضوع است ابلاغ آیین‌نامه مربوط به مابه‌تفاوت نرخ ارز است که مطابق قانون باید توسط سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شود.

مهدی سالیانی می افزاید:تاثیرگذاری قیمت انواع مصالح و تجهیزات از نرخ ارز متفاوت است. آیین‌نامه ذکر شده مشخص می کند که به چه قراردادهایی و با چه شرایطی این مابه‌تفاوت تعلق خواهد گرفت.

وی می گوید: ممکن است پیمانکاری که در بخش راه فعالیت می‌کند تاثیرپذیری کمتری از تغییرات نرخ ارز را تجربه کرده باشد. چراکه به طور مثال قیر و سنگدانه آن از داخل تامین می‌شود. ولی پیمانکاری که برای انجام تعهدات خود مجبور است دستگاه ها و تجهیزاتی را از خارج وارد ‌کند به طور مستقیم متاثر از نرخ ارز است.

سالیانی در پاسخ به این سوال که چه زمانی دستورالعمل مربوط به مابه‌تفاوت نرخ ارز ابلاغ می‌‌شود می‌گوید: ما هم در این‌باره چشم‌انتظار هستیم. مکاتبات لازم با معاون اول رئیس جمهور توسط استانداری انجام شده است. موضوع در شورای فنی استان نیز مطرح شده و هفته آینده قرار است در جلسه‌ معاونان عمرانی برخی استانداری‌ها در مشهد به صورت خاص بررسی و راهکارهای لازم اتخاذ شود.

 

﷯ تکمیل واحدهای مسکن مهر 

وی درباره تعداد واحدهای تکمیل شده و باقی مانده مسکن مهر در استان تصریح می کند: در زمان تصویب طرح های مسکن مهر برای خراسان رضوی ١٢٠ هزار واحد مسکن مهر برنامه‌‌ریزی شده بود که از این میزان ٩۵ هزار واحد تاکنون افتتاح شده است. ٢۴ هزار واحد مسکن مهر در استان باقی مانده است. از این تعداد ١٠ هزار واحد در شهرهای جدید گلبهار و بینالود و برخی شهرهای بالای ٢۵ هزار نفر، فاقد متقاضی هستند. اما برای تکمیل ١۴ هزار واحد دیگر امسال و سال آینده، برنامه‌ریزی صورت گرفته است. این واحدها در گلبهار و شهرهای دارای بیش از ٢۵ هزار نفر و کمتر از ٢۵ هزار نفر قرار دارند. وزارت مسکن به عنوان متولی طرح‌های مسکن کشور پیشنهادهایی داده است که این واحدها در قالب مسکن حمایتی به اقشار آسیب‌پذیر واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از طرح‌‌های ناتمام مسکن مهر در استان مربوط به تعاونی‌هاست،می افزاید: طرح‌های مسکن مهر درکشور توسط انجمن انبوه‌سازان و یا تعاونی‌های مسکن مهر اجرا شده‌است. در مورد انبوه‌سازان تقریبا می‌توان گفت طرح نیمه‌تمام دارای مشکل در سطح استان نداریم. تکمیل واحدها در تعاونی‌ها نیز سازوکار خاص خود را دارد و به آورده متقاضی بستگی دارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی