کد خبر : 87104
/ 08:22

شناسایی ١۴ فضا برای ایجاد پاتوق محله در منطقه ثامن

مشاور شهردار از تبدیل فضاهای رهاشده به پاتوق‌های عمومی خبر داد

شناسایی ١۴ فضا برای ایجاد پاتوق محله در منطقه ثامن

«در منطقه ثامن تاکنون ١۴ فضای رهاشده که از نظر بصری آلودگی‌هایی ایجاد کرده بودند شناسایی شدند و در آینده به فضاهایی عمومی برای گفت‌وگو تبدیل خواهند شد.» این نکته را مشاور شهردار در امور معماری و منظر شهری در گفت‌وگو با شهرآرا مطرح کرد و گفت: تلاش مدیریت شهری این است که فضاهای رهاشده را به پاتوق‌های عمومی تبدیل کند. سید محمدمهدی معینی افزود: در بافت‌های فرسوده و برخی از مناطق شهری در نتیجه برخی عقب‌نشینی‌ها به منظور اجرای طرح‌های شهری، فضاهای رها شده‌ای وجود دارد که سال‌هاست از نظر بصری آلودگی‌هایی را ایجاد کرده است. وی ادامه داد: بر اساس دستور شهردار مشهد، قرار است فضاهای رهاشده به عنوان مکان مؤثر و قابل استفاده آماده‌سازی شود و در اختیار شهروندان قرار گیرد. در این راستا تاکنون بیش از ١۴ فضای بلاتکلیف در نتیجه مداخلات شهری و ساخت و سازها شناسایی شده است تا در آن‌ها پاتوق‌ها و پارک‌های محلی راه‌اندازی شود. مشاور شهردار در امور معماری و منظر شهری به این نکته هم اشاره کرد که در منطقه ثامن به دلیل سکونت بخش اندکی از شهروندان مشهدی، شاید پاتوق‌های گفت‌وگو جلوه و اثربخشی ویژه‌ای نداشته باشد. به همین دلیل، راه‌اندازی پاتوق‌های گفت‌وگو در فضاهای رهاشده معابر اصلی شهر هم در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است. به گفته معینی، فضاهایی که در نتیجه اجرای طرح‌های عقب‌نشینی در برخی معابر اصلی شهر ایجاد شده و سال‌هاست به مکانی خصوصی برای پارک خودروها تبدیل شده‌اند با اندکی مداخله می‌تواند به پاتوق‌هایی عمومی برای گفت‌وگو، نشستن و برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود. او با اشاره به راه‌اندازی ٧ پاتوق محله در محدوده خیابان توحید و شهید قرنی ادامه داد: این فضاها به صورت موقت و تا زمان اجرای طرح عقب‌نشینی خیابان به پاتوق‌های عمومی تبدیل شده‌اند اما ممکن است اتمام تملک پلاک‌های معارض تا ٢٠ سال دیگر هم به طول انجامد. وی بیان کرد: پاتوق‌های گفت‌وگو رویدادمحور است و در اعیاد و سوگواری‌ها می‌تواند به محلی برای جمع شدن مردم، نوحه‌خوانی و برگزاری جشن‌ها تبدیل شود. 

رئیس دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات شهرداری مشهد هم در این باره به شهرآرا گفت: پاتوق‌های عمومی به نوعی طراحی شده است که مردم با حضور در این فضاها ضمن احساس آرامش، حس خوب و نوستالژیک پیدا می‌کنند. 

سید‌ مجتبی منتظری با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد و شهروندان بهره‌برداران اصلی این پاتوق‌ها هستند، ادامه داد: توسعه فضاهای عمومی شهری در سطح محلی یک ضرورت مهم در تقویت وزنه فرهنگی و اجتماعی زندگی شهری است. به گفته او، در دوره جدید مدیریت شهری با تأکید بر موضوع هویت شهری و معماری ایرانی و اسلامی تلاش کرده‌ایم که اگر توسعه‌ای در فضای شهری صورت گیرد، هویت و معماری ایرانی و اسلامی که متناسب با فرهنگ ایرانی است حفظ شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی