کد خبر : 87152
/ 07:51
در نشست مشاور شهردار مشهد با بانوان شوراهای اجتماعی محلات منطقه7 عنوان شد

بانوان باید به خودباوری برسند

چهارشنبه گذشته بانوان شوراهای اجتماعی محلات منطقه7 میزبان زری جراح، مشاور شهردار مشهد در امور بانوان بودند.

بانوان باید به خودباوری برسند

سمیرا شاهیان/ به گزارش شهرآرامحله، این نخستین نشست خانم‌ها در قالب چنین دیداری با مدیری از جنس خودشان بود؛ نشستی صمیمانه که در آن صحبت‌های مفیدی بیان شد.

بانوان فعالِ محلات، در این نشست به تشریح کارهایی که تاکنون توانسته‌اند با استفاده از ظرفیت‌های مردمی انجام دهند، پرداختند و از دغدغه‌هایشان برای ادامه راه گفتند. قبل از آن کارشناس اجتماعی منطقه7، نیز به آنچه ازسوی اداره فرهنگی انجام شده است مرور کوتاهی داشت. در پایان نیز، مشاور شهردار صحبت‌هایش را با بانوان در میان گذاشت. آنچه در این جلسه مشهود بود احساس رضایت از اقداماتی بود که ریزبینانه و دقیق ازسوی فعالان شوراهای اجتماعی محلات تاکنون روی داده است.

 

17پایگاه ورزشِ فعال

در ابتدای این نشست صغری علیپور، کارشناس اجتماعی اداره فرهنگی منطقه7 گزارشی از کارهای انجام شده در شوراهای اجتماعی محلات داد و با اشاره به برنامه‌های ویژه‌ای که از ابتدای سال برای بانوان پیگیری شده است، گفت: 17پایگاه ورزش صبحگاهی در منطقه راه‌اندازی شده است که خانم‌ها رایگان می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین در بولوار فرودگاه، بوستان ریحانه را داریم که در آنجا بیش از 24هکتار فضای سبز به بانوان شهر مشهد اختصاص یافته است.

او سپس به برگزاری جلسات گریزی زد و توضیح داد: در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی‌ با مشارکت بهزیستی، در محلات پرآسیب، جلسات مشاوره خانواده برگزار شده است. به علاوه، سعی کرده‌ایم جلساتی را در مساجد و پایگاه‌ها و هر جایی که بانوان در آنجا تجمع دارند درحوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار کنیم.

علیپور ادامه داد: به غیر از محله ایمان که درحوزه بوستان و مسجدِ فعال و دیگر مراکز کمبود داریم، در همه محلات سطح منطقه7 پایگاه بهداشت داریم و خانم‌ها به راحتی می‌توانند از پایگاه بهداشت برای بحث مشاوره استفاده کنند.

 

قرار نیست با شما همه مشکلات محلات را حل کنیم

زری جراح پس از شنیدن صحبت‌های حاضران با بیان اینکه هیچ‌کس بهتر از خانم‌های شورای اجتماعی محلات نمی‌توانند محله را بشناسند، گفت: ما همان بانوان اصیل ایرانی‌ای هستیم که برای زائران 10روز از زندگی‌مان را می‌گذاریم و همه را جمع می‌کنیم چون هنوز همان اصالت مهمان‌نوازی را داریم.

او افزود: همه مشهدی‌ها مستأجر امام رضا(ع) هستند یعنی در اصل باید مهمان‌نوازی کنند. در نتیجه بهترین اتفاقات را شما می‌توانید رقم بزنید و به صورت برنامه‌ریزی شده و با یک هدف جلو بروید.

جراح گفت: قرار نیست با شما همه مشکلات محلات را حل کنیم، اما می‌توانیم اولویت‌بندی کنیم. اگر برای برگزاری برنامه‌ای در محلات، مکان اختصاصی ندارید، از دیگر امکانات مثل مدارس استفاده کنید که در شیفت بعدازظهر تعطیل هستند.

او به بیان تجربه‌ای در منطقه3 پرداخت و گفت: چند سال بود که بانوان منطقه3 می‌خواستند بخشی از بوستان بهار را برای ورزشِ بانوان جدا کنند، اما کسی توجهی به این درخواست نداشت. حالا یک سال‌و‌نیم است که حدود 50بانوی فعالِ آنجا بدون اینکه کسی بیاید برایشان دیواری بکشد و کاری بکند، در قسمتی از بوستان دور هم جمع می‌شوند و ورزش می‌کنند. یک‌بار که من برای بازدید به آنجا رفتم، خانم مسنی پیش من آمد و گفت: آمدی برای ما امکانات بیاوری؟ ما منتظر امکانات نمی‌‌مانیم، خودمان کار می‌کنیم.

جراح ادامه داد: پاسخ این خانم یعنی اینکه هر‌کدام از آن‌ها که مشتاقِ ورزش هستند، ابتدا به خودباوری اش اعتقاد پیدا کرده است.

او افزود: شهر برای شهروند است حال اگر بانوان، محدودیت‌هایی دارند، به این معنی نیست که نباید به سلامتی خودشان اهمیت بدهند.

 

مطالبه گر باشید

مشاور شهردار در امور بانوان از اعضای حاضر در نشست خواست بر محلات نظارت کنند. او خطاب به بانوانی که رابط بهداشت هستند، گفت: مراکز بهداشت باید در محلات خدمات رایگان ارائه دهند، پیگیر باشید اگر مراکز بهداشتی فعال نیستند یا خدمات لازم را ارائه نمی‌دهند، مطالبه‌گری کنید. البته برخی اوقات، موضوع برعکس است و مراکز از اینکه شهروندان به آنجا مراجعه نمی‌کنند گله‌مند هستند.

جراح با اشاره به جلسه‌اش با بانوان شوراهای اجتماعی محلات در دیگر مناطق شهری بیان کرد: در منطقه‌ای، بعد از پایان جلسه‌ای که مشابه همین جلسه بود، خانم‌ها، در فضای مجازی کانالی ایجاد کردند و همه اعضای شورای اجتماعی محلات در آن عضو شدند. با این کار، خیران کارآفرینی که در 2محله دور از هم فعالیت می‌کردند با هم ارتباط گرفتند و حالا بعد از 3ماه 45بانویی که در مشاغل خانگی سررشته داشتنه اند

در خیریه‌ها شروع به کار کرده اند. به وجود آمدن این منبع درآمد، حاصل هم‌اندیشی و ارتباطات مؤثر است. از شما هم خواهش می‌کنم هر چندوقت یک‌بار دور هم جمع شوید و چنین اتفاق‌های خوبی را رقم بزنید.

121599.jpg

بانوان، جزییات مناطق را درمی‌یابند

جراح، خانم‌ها را بهترین کسانی می‌داند که می‌توانند جزییات هر منطقه را ببینند و اضافه می‌کند: بانوان بهتر می‌توانند برنامه‌ریزی کنند چراکه مدیریت، ویژگی‌ ذاتی‌ای هست که آن‌ها از خانه و زندگی خود شروع کرده‌اند.

او از خانم‌ها خواست، «جزیره‌ای به محلات نگاه نکنید. همه مناطق مربوط به مشهد است. با این دید به محلات نگاه کنید که قرار است دست یکدیگر را بگیرید و اگر امکاناتی دارید به طور حتم آن را به بقیه اطلاع‌رسانی کنید.»

 

خوداشتغالی را فعال می‌کنیم

مشاور شهردار به خانم‌ها خبر خوشی درباره موضوع خوداشتغالی ‌داد و ‌گفت: قرار شده است در هر منطقه‌ای که برای ایجاد بازارچه فضا داشت، سازمان میادین غرفه‌هایش را بزند و اقدام به راه‌اندازی بازارچه خود اشتغالی کند.

جراح توصیه‌ای هم برای حاضران داشت و گفت: اگر اطمینان دارید تعدادی از بانوان در رشته‌های دستی مختلف مهارت دارند بازارچه خود اشتغالی راه اندازی کنید. اینکه فقط بازارچه راه‌اندازی کنیم، اما کیفیتی نباشد سودی ندارد بلکه موجب ضرر بانوان می‌شود.

او خطاب به اعضای شوراهای اجتماعی محلات ادامه داد: از ظرفیت‌های منطقه استفاده کنید. اداره فرهنگی منطقه7 دیدش این نیست که فقط برای آقایان کارکند. بیایید در محلاتمان جشنواه محلی راه بیندازیم و فرزندانمان را به اصالت خودشان بازگردانیم و اجازه ندهیم فرزندانمان را با فضاهای مجازی سرگرم کنند.

جراح گریزی به سنت‌ها زد و افزود: بیایید نذری‌ها را از خانه‌ها بیرون بکشیم، بیایید درِ خانه‌هایمان را باز کنیم و در این ماه، زینب‌وار بچه‌های بی‌سرپرست و زنان سرپرست خانوار را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به فرهنگ همسایه‌داری و اراده محکم بانوان در انجام‌دادن امور بیان کرد: شهروندان هر محله باید مانند گذشته همدرد باشند و دست یکدیگر را بگیرند. فقط از مشکلات اقتصادی صحبت نکنید، ما بانوان اگر کاری را بخواهیم، انجام می‌دهیم.

 

گردهم بیایید

مشاور شهردار مشهد در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بانوان شوراهای اجتماعی محلات گفت: از ظرفیت محلات استفاده کنید. محلات را گرد هم بیاورید و گفت‌وگوی بین محلات را راه بیندازید. همچنین پاتوق‌های زنانه راه بیندازید و به این فکر کنید که در کنار امام رضا (ع)هستید و باید بهترین مدیریت‌ها را در منطقه زندگی‌تان داشته باشید.

زری جراح تأکید کرد: خانم‌های ناتوان و بازنشستگان را از خانه‌ها بیرون بیاورید و برای آن‌ها برنامه داشته باشید. من پیشنهاد می‌کنم جشواره قصه‌گویی راه بیندازید چراکه ما همان زنانِ ایرانی‌ای هستیم که روان‌شناس‌ها روی لالایی‌های ما بررسی‌های علمی کرده‌اند.

 

برای ارتقای خودتان بکوشید 

او با اشاره به نقش پررنگ زنان در مشهد ادامه داد: ماه محرم است، یک حرکت زینب‌وار انجام دهید و یا حسین(ع) بگویید و برای ارتقای خودتان بکوشید. نگذارید زن ایرانی را خانه‌نشین کنند بلکه بروید و سواد مجازی و کامپیوتری فرا بگیرید. در شورای اجتماعی محله‌تان خانم‌ها را با کارکردها و معایب فضای مجازی آشنا کنید.

مشاور شهردار مشهد یادی از دورهمی‌های روضه و قرآن بانوان کرد و افزود: با اداره فرهنگی هماهنگ کنید تا در محفل‌های صمیمانه‌تان برای شما مشاور بفرستند. ایرانی‌ها هیچ دردی ندارند چون همیشه کنار هم بوده‌اند و همیشه مشکل‌گشای یکدیگر بوده‌اند.

او در پایان با بیان اینکه پیگیر مشکلات هستیم تأکید کرد: برای پیشرفت کارها همت شما را می‌خواهیم.

121600.jpg

از زبان نمایندگان شوراهای اجتماعی محلات

 

باغبان، نماینده شورای اجتماعی محله هفده‌شهریور:

بیشتر بانوان با توجه به مشکلاتی که دارند می‌خواهند درآمد داشته باشند. آن‌ها درحوزه کارهای دستی مهارت دارند. افراد زیادی دارای مشاغل خانگی هستند. بهتر است این‌گونه کارها را گسترش دهیم.

 

فاطمه گلابچی، نماینده شورای اجتماعی محله کوشش:

از همه ظرفیت‌هایی که شهرداری در اختیار ما قرار داده است مانند مشاوره به خوبی استفاده کرده‌ایم. کلاس‌های مختلفی هم برگزار شده است که بانوان استقبال کرده‌اند. در حال حاضر کلاس ورزش برگزار می‌شود، اما محل برگزاری آن مناسب نیست.

 

علیزاده، نماینده شورای اجتماعی محله ولیعصر:

کلاس‌های ورزشی و مشاوره برای بانوان برگزار می‌کنیم، اما در محله ما بوستانی که برای بانوان مناسب باشد وجود ندارد. اما این بوستان برای پیاده‌روی دسته‌جمعی مناسب است.

 

بیابانی، نماینده شورای اجتماعی محله ابوذر:

مسئولان منطقه از محله ما بازدید کردند. اینجا در میان چند محله دیگر قرار گرفته است و برای ورزش بانوان فضای زیادی دارد. 3سال است که ورزش صبگاهی را اجرا می‌کنیم و بانوان هم استقبال خوبی کرده‌اند. البته شهرداری هم حمایت خوبی می‌کند، اما سالن سرپوشیده نداریم. زمین هست، ‌اما مالک آن مشخص نیست.

 

نماینده شورای اجتماعی محله کوی‌کارگران:

درمنطقه7 فضایی برای امور بانوان به وجود آید. خیلی از بانوان، مشکلات اقتصادی دارند و مایل هستند که منبع درآمدی داشته باشند، اما بستری نیست تا کارهای خود را ارائه دهند. برخی از خانم‌ها سرپرست خانوار هستند و با ساخت کارتن زعفران مبالغ کمی دریافت می‌کنند، در حالی که اگر بازار اشتغال‌زایی منطقه7 به وجود بیاید به اقتصاد خانواده هم کمک می‌کند.

 

نماینده شورای اجتماعی محله سیدی:

باتوجه به تراکم جمعیت این محله، اینجا بیشتر به حاشیه شهر شبیه شده است و بیشتر مشکلات ما در حوزه فرهنگ است. مشکل بعد از آن، ضعف بنیه مالی است. کلاس‌های شهروندی که در گذشته در مدارس برگزار می‌شد بسیار عالی بود. مدت برگزاری این کلاس‌ها سه‌ماهه بود و اردو و جوایز هم داشت. مشکل دیگر در محله سیدی اعتیاد است، افراد معتاد زیاد هستند و به همین دلیل پدیده طلاق هم زیاد است. درخواست می‌کنم کلاس‌های آموزشی در این محله برگزار شود. از جمله کارهایی که ما انجام دادیم برگزاری کلاس‌هایی با مربیگری اهالی همین محله بود.

 

محمدزاده، نماینده شورای اجتماعی محله ایمان:

مسئولان با مشکلات ما آشنایی دارند و به نوعی این محله فرزند ناتنی شهر است. گفته شد بانوانی که به عنوان زائر به مشهد می‌آیند جزو شهروندان این شهر هستند، اما در ورودی مشهد برای حجاب هیچ المانی نداریم تا به مسافران یادآوری کنیم در حد شئونات اسلامی حجابشان را رعایت کنند.

در محله ایمان 3کوچه است و حدود 700خانوار در آنجا زندگی می‌کنند، اما وقتی ماشین بازیافت می‌آید زباله‌های این محدوده را جمع‌آوری کند تا انتهای کوچه‌ها نرسیده است ظرفیتش تکمیل می‌شود و مابقی زباله‌ها در محیط می‌ماند. ما در محل ورود مسافران به شهر زندگی می‌کنیم و باید این منطقه تمیز باشد. درحالی که مسافران در اینجا با فضای نامناسب و زباله‌ها روبه‌رو می‌شوند.

متأسفانه سالن قرائت‌خانه در این محله چندین سال است که خاک می‌خورد. بانوان محله ما مظلوم واقع شده‌اند چون فضای آموزشی و حتی مسجد و فضای سبز برای آن‌ها وجود ندارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی