کد خبر : 87154
/ 07:59
در پنجمین نشست شوراهای‌ اجتماعی محلات‌ خرمشهر، امام‌رضا(ع) و امام‌خمینی(ره) مطرح شد

نذری‌هایمان را به مدارس ببریم

نذری‌هایمان را به مدارس ببریم

سیرجانی | هماهنگی با مؤسسه فرهنگی آیه‌ها برای دعوت از ‌روحانی به‌عنوان مجری به‌منظور اجرای مراسم جشن بازگشایی مدارس، برپایی نمایشگاه نوشت‌افزار در مساجد، هماهنگی برای حضور در منزل علیرضا دلبریان، راوی جنگ، و بازید از نمایشگاه خانگی دفاع مقدس در ایام دفاع مقدس و... از جمله مصوبات مطرح‌شده در پنجمین نشست اعضای شورای اجتماعی محلات خرمشهر، امام خمینی(ره) و امام‌رضا(ع) بود.

در ابتدای این نشست دبیر جلسه به توضیحی درباره مصوبات اجراشده د‌ر جلسه قبلی شورا پرداخت و گفت: «‌با‌زدید‌ از خانواده سادات محله، جشن دهه ولایت با مشارکت خیریه علوی، جشن‌هایی در میدان پانزده خرداد، خیابان بهشتی و کوهسنگی و... از جمله مصوبات اجرایی‌شده در نشست گذشته اعضای شورای اجتماعی محلات خرمشهر، امام‌خمینی(ره) و امام‌رضا(ع) بوده است.»

خوشبختی در ادامه با اشاره به دستورکار جلسه افزود: «با توجه به نزدیک‌شدن مناسبت‌هایی چون استقبال از مهر، آغاز هفته دفاع مقدس و ماه محرم این موضوعات در دستورکار جلسه شورای اجتماعی محلات قرار گرفته است.» وی در ادامه از حاضران در این نشست خواست نظرات و پیشنهادهای خود را دراین‌باره بیان کنند.

 

خیریه‌ای حامی علم‌آموزان

نایب رئیس خیریه علوی، نخستین فردی بود که پس از دبیر سخن گفت. سیدفتح‌ا... شاه‌چراغیان با بیان اینکه این خیریه حدود 300دانش‌آموز و دانشجوی نیازمند را زیرپوشش دارد، بیان کرد:«‌امسال در آستانه سال تحصیلی نیز همچون سال‌های گذشته برنامه‌های حمایتی خیریه از این دانش‌آموزان پابرجاست.»

وی با اشاره به همدلی‌های دوران جنگ تحمیلی گفت: «در زمان جنگ همدلی‌ها نمود بیشتری داشت. امروز هم با توجه به وضعیت اقتصادی و گرانی‌ها که تحصیل برخی دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند ‌را با مشکل روبه‌ور کرده است، نیازمند همدلی‌های آن دوران هستیم.»

سیدرضا حسینی، مدیرعامل خیریه علوی، هم با بیان اینکه امروزه جامعه به نیروهای فنی و متخصص نیاز بیشتری دارد، ادامه داد: «از همین‌رو تصمیم بر این شده است تا از دانش‌آموزان بی‌سرپرست و بد‌سرپرست مشغول به تحصیل در هنرستان‌ و مراکز فنی‌وحرفه‌ای حمایت‌ بیشتری شود.»

وی ‌افزود: «پیشنهاد ما به آموزش‌و‌پرورش ارائه طرحی است که در قالب آن توافقی با‌ اداره اصناف داشته باشیم تا دانش‌آموزان در ساعات بیکاری به‌طور کارآموزی در کارگاه‌های آن‌ها به کسب تجربه بپردازند.»

 

حامی دانش‌آموزان نیازمند فرامنطقه‌ای باشیم

برپایی ایستگاه‌‌ کمک‌های مردمی با‌ عنوان«جشن عاطفه‌ها» در مکان‌هایی به غیر از مساجد، پیشنهاد یکی از میهمانان شورای اجتماعی این محلات بود.

مرادخواه با بیان اینکه این اتفاق می‌تواند مردم را بیشتر با این موضوع درگیر کند، پیشنهاد کمک به دانش‌آموزان نیازمند در نقاط محروم خارج از منطقه را مطرح کرده است و گفت:« یکی از گروه‌های هدف می‌تواند دانش‌آموزان نیازمند نقاط محروم بخش احمدآباد مشهد باشد.»

 

جشنی با پیام‌های عاشورایی

نماینده مدارس محله امام خمینی هم در ادامه این نشست چگونگی برپایی جشن بازگشایی مدارس به‌ویژه برای سال‌اولی‌ها به سبب تقارن این ایام با ‌دهه اول ماه محرم را یکی از دغدغه‌های اولیای مدارس برشمرد و دراین‌باره‌ گفت: «از یک‌سو دانش‌آموزی که برای اولین‌بار قرار است پا به مدرسه بگذارد انتظار فضایی شاد و مفرح را دارد و از سویی قرارگرفتن در ایام شهادت امام‌حسین(ع) و یارانش ما را در معذوریت‌هایی قرار می‌دهد و این موضوع کار ما را کمی سخت می‌کند.»

علی زلفی در ادامه پیشنهاد ‌داد: اگر بخش فرهنگی شهرداری منطقه بتواند روحانیانی را که با روحیه کودکان و نوجوانان آشنا باشند برای حضور در این مراسم اعزام کند، تا هم به‌عنوان مجری پیام عاشورا را برسانند و هم بتوانیم افتتاحیه مدارس و آغاز سال تحصیلی را به سرانجام برسانیم، حرکت فرهنگی خوبی انجام خواهد شد.‌

وی همچنین ‌درباره برنامه‌های ویژه هفته دفاع‌مقدس گفت: « چه خوب است در هفته دفاع مقدس برنامه ویژه‌ای با حضور‌ راویان جنگ برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شود؛ چراکه دانش‌آموزان این خاطرات را به خانواده‌ها منتقل می‌کنند.»

 

مکان‌های عام‌‌المنفعه معرفی شوند

ابوالقاسم رسولی، نماینده فرهیختگان محله خرمشهر، نیز با بیان اینکه در مسجد ایزدی دفتر راویان جنگ مشغول به کار است، گفت:

« در کارگاه‌های آموزشی راویان که برای اعزام به مناطق جنگی تربیت می‌کنند تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان علاقه‌مند را آموزش می‌دهند. از‌همین‌رو می‌توانیم از نیروهایی که دوره‌های راویان جنگ را گذرانده‌اند برای بیان و تصویرسازی‌ روزهای جنگ استفاده کنیم.» 

 

توزیع نذری در مدارس

بردن نذری به درون مدارس یکی دیگر از پیشنهادهای مطرح‌شده در این نشست بود. علوی، نماینده بانوان محله امام خمینی، دراین‌باره اظهار کرد:«خانواده‌‌ها می‌توانند با بردن نذری‌ها به داخل مدارس نوعی پیوند ‌بین مهر و محرم به وجود آورند. ما می‌توانیم مراسم پرده‌خوانی را که برای هر سنی جاذبه دارد به درون مدارسمان ببریم. ‌همچنین بخش فرهنگی شهرداری منطقه8 با هماهنگی با فرهنگ‌سرای پایداری می‌توانند در این زمینه به مدارس کمک کنند.»

وی در ادامه با توجه به شناخت اعضای شورای اجتماعی محلات از فعالیت‌های خیرخواهانه خیریه علوی پیشنهاد قراردادن صندوقی برای جمع‌آوری کمک‌هایی به دانش‌آموزان و خانواده‌های این دانش‌آموزان در مدارس را مطرح کرد.

برپایی نماشگاه فروش کالاهای ایرانی‌، پلاکی برای خیریه علوی، برپایی ایستگاهی در مسیر ده‌غیبی به مشهد برای زائران پیاده با نام منطقه8 و... از دیگر پیشنهادهای مطرح‌شده در این نشست بود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی