کد خبر : 87212
/ 06:24

فریاد صلح

فیلم اعتراض یک فعال صلح‌طلب به سخنان ضد‌ایرانی مقامات آمریکایی جنجال‌های مجازی زیادی به دنبال داشت

فریاد صلح

﷯ دفاع از ایران در ینگه دنیا

روز چهارشنبه در اندیشکده هادسن و در حالی که برایان هوک (رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا) از تهدیدهای موشکی ایران صحبت می‌کرد، خانم مدیا بنجامین به جایگاه سخنرانان آمد و اعتراضات خودش را به حرف‌های هوک بیان کرد. بنجامین حدود یک دقیقه و در حالی که نیروهای انتظامات تلاش می‌کردند او را از جایگاه دور کنند صحبت کرد. او خطاب به هوک گفت: «شما می‌خواهید برای جنگ با ایران پرونده‌سازی کنید. جامعه جهانی می‌خواهد که توافق ایران حفظ شود، آلمان، انگلیس و فرانسه که متحدان ما هستند می‌خواهند که این توافق حفظ شود. بیایید درباره عربستان سعودی صحبت کنیم. کشوری که متحد ماست اما آن‌ها بزرگ‌ترین تهدید جامعه بین‌المللی هستند. می‌خواهم بپرسم آیا تحریم‌ها به حکومت ایران یا به مردم آن کشور آسیب می‌رساند؟ مسلما به مردم ایران آسیب می‌رساند. شما دقیقا همان کاری را انجام می‌دهید که درباره پرونده عراق انجام دادید. ما جنگ دیگری در خاورمیانه نمی‌خواهیم، نتیجه حمله به عراق و لیبی چه بود؟ ما مردم سوریه را به مصیبت انداختیم، ما درباره یمن چه کردیم؟» سرانجام نیروهای انتظامات بنجامین را در حالی به صورت دست بسته از محل نشست خارج کردند که می‌گفت: «بگذارید واقعی باشیم، جنگ با ایران نه و صلح با ایران آری.» و جالب آنکه مؤسسه هادسن که اظهارات برایان هوک را به صورت مستقیم پخش می‌کرد، این بخش از اعتراض‌ها را قطع کرد.

 

﷯ مدیا بنجامین کیست؟

مدیا بنجامین، زن شصت‌وشش ساله‌ای که نشست ضد‌ایرانی مقامات آمریکایی را برهم زد یک فعال جدی و شناخته‌شده ضد‌جنگ است، او برای فعالیت‌هایش در حوزه حقوق کارگران، اشغال فلسطین از سوی اسرائیل، معضلات عراق، کوبا و ونزوئلا و... مورد حمایت بسیاری از فعالان حقوق بشر قرار دارد. اسم اصلی او سوزان بنجامین است و در سی‌وشش سالگی به همراه همسرش (که او هم یک فعال سیاسی است) ان‌جی‌اویی برای حمایت از محیط زیست و عدالت اقتصادی در جامعه راه‌اندازی کرده‌است که اولین فعالیت جدی سیاسی او محسوب می‌شود. فعالیت‌های بنجامین جدی و جدی‌تر شد و در سال ٢٠٠٢ به شکل‌گیری گروه بین‌المللی «کد پینک» با اهداف ضدجنگ منجر شد. گروهی که نام دیگرش «زنان برای صلح» است که اعتراض به سخنرانی ضد‌ایرانی را برنامه‌ریزی کرده بودند. این گروه در تجمعات خود با لباس‌های صورتی حاضر می‌شوند و تا به حال‌ به موضوعات جدی مثل تخصیص بودجه آموزش و سلامت آمریکا به جنگ، استفاده از پهباد‌های جنگی در پاکستان و یمن، زندانیان گوانتانامو، وضعیت فلسطین اشغالی و... اعتراض کرده‌اند. کدپینک به تحریم‌های آمریکا علیه ایران معترض است و به گفتمان صلح به جای گفتمان جنگ‌طلبانه و خصمانه با ایران اعتقاددارد.

 

﷯ پرویز پرستویی و پستی که پاک شد

پرویز پرستویی و رامبد جوان در واکنش به این اتفاق، فیلم اعتراضات بنجامین در اندیشکده هادسن را در اینستاگرامشان منتشر کردند. پرویز پرستویی در‌این‌باره نوشت: «این خانم یهودی که جلسه مسئولان دروغ‌گوی آمریکا را به‌هم می‌ریزد از دوستان صلح‌طلب ما در آمریکاست سرکار خانم مدا بنیامین از گروه کدپینک زنان برای صلح سال‌هاست که با هم نامه‌نگاری داریم و دو سه‌بار با بچه‌های موزه صلح در ایران میزبانش بوده‌ایم. باید همه جهان سرپا ایستاده و به چنین شیرزنی افتخار کند.» پرستویی ایمیل مدیا بنجامین را هم در انتهای پستش قرار داد تا مخاطبان پیجش از او تشکر کنند. رامبد جوان هم در پستی مشابه نوشت که چندباری با بچه‌های موزه صلح ایران میزبان مدیا بوده‌اند و باید جهانیان به چنین شیرزنی افتخار کنند.

اما چند ساعتی نگذشته بود که پرویز پرستویی بدون هیچ توضیحی پست حمایتی‌اش از مدیا بنجامین را پاک کرد، در این میان دنبال‌کنندگان صفحه اینستاگرام پرویز پرستویی از او درباره پاک‌شدن پست حمایتی‌اش از مدیا بنجامین سؤال پرسیدند. کاربری به نام آذر نوشت: «پستی که پاک کردی عالی بود، تو دهنی بود به دشمن‌های ایران»، فرد دیگری به نام سارا نوشت: «چرا پست اون زن یهودی رو پاک کردی؟» البته در این میان کاربرانی بودند که به دلیل‌ پست گذاشته شده ازسوی پرستویی به او تاخته بودند و حتی او را نان به نرخ روزخور نامیدند، فردی در‌این‌باره نوشت: «موضع خودت رو مشخص کن، مثل مداد رنگی هی رنگ عوض‌نکن.»

 

﷯ مغرضان علیه پرستویی

واکنش‌ها در توییتر نیز درباره ویدئوی منتشر شده بسیار زیاد بود. فردی نوشت: «مدیا بنجامین بارها در آمریکا بازداشت شده، جریمه مالی شده، به دست مأموران کتک خورده و آسیب جسمی دیده، از سفر منع شده و در رسانه‌های راست‌گرای آمریکا ترور شخصی شده. او فقط یک فعال ضدجنگ است و با روش‌های مسالمت‌آمیز، مخالف جنگ و تحریم علیه ایران.» فرد دیگری در‌این‌باره نوشت: «جالبه که رسانه‌های اپوزیسیون فارسی زبان همگی این کنش مدیا بنجامین را سانسور کردند. حالا اگر این اتفاق در ایران افتاده بود به جای اصل جلسه فقط همین را بازنمایی می‌کردند.»

در این میان، توییت‌هایی هم از طرف افراد مغرض در فضای مجازی منتشر شد که هدفشان تخریب شخصیت مدیا بنجامین بود، در این توییت‌ها حتی به پرویز پرستویی به دلیل حمایت از این فعال ضدجنگ تاخته بودند و با کلمات نامناسبی از این هنرمند کشورمان یاد کرده بودند، شاید یکی از دلایلی که پرویز پرستویی را مجاب کرد که پست حمایتی‌اش از بنجامین را از اینستاگرامش حذف کند، همین توییت‌ها در فضای مجازی بود که اگر این‌گونه باشد جای تأمل و تأسف دارد.

 

﷯ انتقادهای عجیب و غریب

از نکته‌های جالب این ماجرا آنکه، به اصطلاح روشنفکرانی که در توییتر و اینستاگرام از جنگ می‌نالند و خودشان را صلح‌طلب نشان می‌دهند، در اقدامی هماهنگ به مدیا بنجامین تاخته‌اند، آن‌هم تنها به این دلیل که خبرگزاری فارس در چند سال قبل با مدیا بنجامین گفت‌وگو انجام داده است، این افراد تنها به شخصیت بنجامین پرداخته‌اند و اصلا به صحبت‌های او در این کنفرانس توجهی نکرده‌اند. فردی در کامنتی و در پاسخ به انتقادهای صورت گرفته از رامبدجوان به دلیل حمایت از بنجامین، با مخاطب قرار دادن منتقدان و فحاشان نوشت: «شماها به کجای سخنان این زن ایراد می‌گیرید؟ اینکه مخالف تحریم و جنگه! یعنی شماها موافق تحریم و جنگید؟!» 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی