کد خبر : 87248
/ 06:41

ماجرای دیروز

حمله تروریستی روز گذشته در اهواز متن و حواشی مهمی داشت. جزئیات ناراحت کننده، تصاویر سرشار از دلهره و غیرت، پاسخ‌های کوبنده و خشم کاربران فضای مجازی از تروریست و حامیان آن

ماجرای دیروز

﷯ تیراندازی شکه‌کننده در حین رژه

«ما در حال عکاسی بودیم. ٣،۴گردان رژه رفته بودند و یک گردان زره‌ای باقی‌مانده بود که تیراندازی شروع شد. فکر کردیم طبق عادت در رژه‌ها که صدای تیر پخش می‌کنند این هم فقط صدای تیر است و با خنده گفتیم مانور است. همان لحظه دیدیم همه در حال فرار هستند، شخصیت‌ها و محافظان در حال تحرک بودند. در ابتدا برای زمان کوتاهی، تیراندازی کمی آرام شد ولی دوباره صدای تیراندازی شدید شد. همه شوکه شده بودند. بچه‌های عملیات سپاه و حفاظت نیروی انتظامی و ارتش فهمیدند این حمله تروریستی است و با آن‌ها درگیر شدند. ما فقط صدای تیر می‌شنیدم. خیلی از بچه‌ها در کانال‌های آب خوابیده بودند. من رفتم بالای سر شهدا و زخمی‌ها. یکی از کشته‌ها از تروریست‌ها بود. بچه‌های امنیت می‌گفتند این تروریست است. لباس شخصی پوشیده بود و خشاب کلاش به او وصل بود.» این‌ها روایت مرتضی جابریان، عکاسی است که در محل حادثه تروریستی دیروز در اهواز حضور داشته است. دیروز صبح و در حین رژه نیروهای مسلح، ۴تروریست که از چند روز قبل در ساختمان‌ها و پارک پشت محل رژه، سلاح‌هایی را مخفی کرده بودند، در پوشش مردم عادی و سربازان به محل اختفای سلاح‌ها رفتند و از فاصله دور با کلاشنیکوف به سمت جایگاه سخنرانی، یگان رژه رونده و مردم حاضر در محل شلیک کردند. نیروهای امنیتی و انتظامی با سرعت وارد عمل شدند و به تعقیب تروریست‌ها پرداختند و خیلی زود ۴تروریست را به هلاکت رساندند. اما متأسفانه در این بین ٢٩ نفر شهید و ۵٧ نفر مجروح شدند (تا لحظه تنظیم مطلب). در بین شهدا و مجروحان علاوه بر نیروهای مسلح، مردم عادی هم حضور دارند و اخبار تلخ حکایت از شهادت کودک چهار‌ساله و یک جانباز ویلچری دارند.

 

﷯ پای تروریست‌های سابقه‌دار در میان است

با گذشت چند ساعت از ماجرا، سردار شریف، سخن‌گوی سپاه، اعلام کرد که این حمله کار گروهک تروریستی «الاحوازیه» و به نیت تحت‌الشعاع قرار دادن عظمت رژه نیروهای مسلح بوده است.

گروهک الاحوازیه در سال ۱۳۷۶ برای اولین بار اعلام موجودیت کرده است. افراد این گروهک معتقد به مبارزه مسلحانه برای نابودی فارس‌ها و آزادی عربستان شامل استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جزایر خلیج فارس هستند. آن‌ها در نقشه‌های خود عنوان «خلیج عربی» را به جای خلیج فارس به کار می‌برند. این گروه علاوه بر فعالیت‌های تروریستی به تبلیغات ضد ایرانی و تجزیه‌طلبانه می‌پردازد و در چند سال گذشته بارها مسئولیت حملات تروریستی‌ای را که در استان خوزستان رخ داده پذیرفته است.

بمب‌گذاری در مجموعه‌ای از ساختمان‌های دولتی، بمب‌گذاری در خیابان‌های اهواز و زنجیره بمب‌گذاری‌ها در چاه نفت شماره ۱۷۹ اهواز از جمله اولین عملیات‌های این گروهک در سال ۱۳۸۴ است که به کشته‌ شدن دست کم ۲۶ نفر و زخمی‌ شدن دست کم ۲۸۳ نفر منجر شد.

اردیبهشت‌ماه سال ۹۶، حمله دیگری در اهواز این بار به یک کلانتری رخ داد که در نتیجه آن ٢ نفر از کارکنان کلانتری کشته شدند. گرچه مقامات در اخبار اولیه مسئولیت این عملیات را مستقیما متوجه گروه الاحوازیه نکردند، آن را اقدام تروریستی دیگری از طرف «گروه‌های جدایی‌طلب» نامیدند. در هفته‌های گذشته، سایت خبری الاحوازیه بارها فیلم آتش‌افروزی عوامل این گروه در شعبه‌های مختلف بانک‌ها در اهواز و شهرهای اطرافش را منتشر کرده و مسئولیت آن‌ها را به عهده گرفته است. در سال‌های گذشته، این گروهک به سمت کاروان‌های راهیان نور نیز تیراندازی کرده بود‌.

سرشاخه فعلی این گروهک تروریستی عدنان سلمان نام دارد که زمانی در ایران زندگی می‌کرده است. او در کنار فرد دیگری به نام دانیل برت (عضو حزب کارگر انگلستان) رهبری این گروهک تروریستی را در دست دار‌د. این جریان پشتیبان‌های آشکاری در لندن و ریاض دارد. برای همین، جای تعجب نداشت که رسانه‌های عربی و غربی مثل الجزیره، بی‌بی‌سی رویترز و فرانس‌پرس در پوشش خبری این اتفاق از به کار بردن کلمه «حمله تروریستی» درباره حمله به مردم و نیروهای مسلح خودداری و جای آن از عبارت «حمله مسلحانه» استفاده کردند.

با اینکه داعش هم مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بودکمی بعد از حادثه یعقوب حر التستری، سخن‌گوی گروه تروریستی الاحوازیه، در ارتباط زنده تلفنی روی آنتن یکی از شبکه‌های تلویزیونی فارسی‌زبان خارج از کشور آمد و مسئولیت این اتفاق را پذیرفت و سعی کرد از پاسخ به این موضوع که مردم بی‌گناه و غیر نظامی هم در این حمله هدف گلوله قرار گرفته‌اند طفره برود.

121754.jpg

﷯ تکرار حملات کور و خصمانه

در حالی که در کشورهایی همچون فرانسه، آمریکا و ... در ماه‌های گذشته شاهد چندین حمله تروریستی بوده‌ایم، ‌امنیت کشورمان در این باره در سطحی قرار دارد که تروریست‌ها تنها با حملات کور سعی در به خاک و خون کشیدن افراد بی‌دفاع دارند.

در خرداد‌ماه سال گذشته، اولین حمله داعش به خاک ایران اتفاق افتاد و عوامل داعش در ٢ اقدام تروریستی جداگانه ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دادند، اتفاقی که در کمتر از ۱۰ روز بعد، با حمله موشکی سپاه به مواضع داعش در سوریه پاسخ داده شد.حمله وحشیانه اتوبوس دراویش گنابادی به سمت مردم و نیروی انتظامی که باعث زخمی شدن تعدادی از هم‌وطنان شد یکی دیگر از حملات تروریستی بود که در بهمن‌ماه سال گذشته اتفاق افتاد. حرکت دیوانه‌وار این اتوبوس در خیابان پاسداران باعث آسیب رسیدن به ۱۲ دستگاه خودرو‌ عبوری و پارک‌شده مردم و زخمی شدن تعدادی از عابران پیاده شد. همچنین چند مأمور را به شهادت رساند.

در اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز ٩ مرزبان در مرز میرجاوه به شهادت رسیدند. در ویدئویی که با نشان گروهک تروریستی جیش‌الظلم منتشر شد، دیده می‌شد که گروهی با تیر‌اندازی بی‌رحمانه به سوی یک خودرو‌‌‌ پلیس، اقدام به قتل‌ عام سرنشینان آن می‌کنند.

در فروردین‌ماه سال ١٣٩۴ یگان مرزبانی ایران بار دیگر داغ‌دار شهادت فرزندان کشور شد. اشرار مسلح با کمینی که انجام داده بودند در حدفاصل باهوکلات و پیشین (نزدیک مرز پاکستان و ایران)‌ ٨ مرزبان را به شهادت رساندند.

 

﷯ انتقاد توییتری‌ها به حواشی حمله تلخ

در توییتر نیز حادثه تروریستی اهواز با نظرات بسیاری از سوی کاربران مواجه شد. امیرعلی نوشت: «تصاویر اهواز پر از زنان و بچه‌هاییه که در پارک دنبال پناه می‌گردن و صدها دلی که امروز که جشن شکوفه‌ها بود مضطرب شدند. اونی که شلیک می‌کنه حلقه آخر جریانیه که حمله تروریستی رو «حمله به یگان سپاه» جلوه میده. آخه این پول لعنتی چه ارزشی داره که روی خون کودک هموطن‌تون می‌رقصید؟» احسان با انتشار عکسی از کودکی تیر خورده به طعنه نوشت: «وقتی از حمله بشردوستانه حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟» فرد دیگری با انتشار عکسی از یک کودک مجروح، در‌این‌باره توییت کرد: «این کودک مجروح شده مشخص نیست مونده یا نه، لعنت بر پدر و مادرتون بی‌شرف». برخی از کاربران هم به پوشش دیر صدا و سیما از حادثه انتقاد کردند و یک نفر نوشته بود «شبکه خبر به جای اهواز داره از جنگل کاری مناطق حاصلخیز حرف می‌زنه». بسیاری از کاربران توییتر هم به رفتار متناقض بی‌بی‌سی فارسی اشاره کردند. یکی از کاربران در‌این‌باره نوشته بود. «برای بی‌بی‌سی وقتی یک نفر با «ماشین» توی «پاریس» چند نفر رو زیر میکنه، حمله «تروریستی» محسوب میشه، اما وقتی چند نفر با «اسلحه» به یه مراسم توی «اهواز» حمله می‌کنن، موضوع صرفا حمله مسلحانه است، نه یه اقدام تروریستی!»

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی