کد خبر : 87478
/ 07:16

آمریکا دیر یا زود به برجام برمی‌گردد

رئیس جمهور شامگاه چهارشنبه در نشستی خبری با رسانه‌های خارجی در نیویورک، دستاوردهای سفر به مقر سازمان ملل متحد و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل و موضوعات گوناگون منطقه‌ای و بین‌المللی را تبیین کرد.

آمریکا دیر یا زود به برجام برمی‌گردد

به گزارش شهرآرا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در این نشست با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در یک سال گذشته خروج یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق چندجانبه و مورد تأیید سازمان ملل متحد بود اظهار کرد: در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اکثریت قاطع رهبران کشورهای جهان از برجام به عنوان دستاورد دیپلماسی حمایت کردند.

رئیس جمهور افزود: آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است و خروجش از برجام امروز مورد تأیید کشورهای جهان نیست و به جز چند کشور معدود، همگان این اقدام را اشتباه سیاسی بزرگی می‌دانند. جلسه شورای امنیت هم که به گونه‌ای غیرمعمول از سوی ترامپ برگزار شد و قصد داشت با موضوع ایران این جلسه را برگزار کند، با مخالفت اعضا راجع به موضوع عدم اشاعه برگزار شد.

آمریکا تنهاست

وی ادامه داد: در این جلسه نیز روشن شد که آمریکا تنهاست و همه کشورها از برجام حمایت کردند و با لحن مستقیم یا غیرمستقیم اقدام آمریکا را نادرست دانستند.

روحانی با بیان اینکه البته خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است تأکید کرد: ملت ایران مقاطع سخت‌تر از این را تجربه کرده و همواره با صبوری، وحدت و اتخاذ مواضع قاطع و با استقامت توانسته است از این شرایط عبور کند. رئیس جمهور گفت: آمریکا روزی باز خواهد گشت، دیر یا زود. آمریکا نمی‌تواند این روند را ادامه دهد. این به نفع ملت‌ آمریکا نیست. کاری که دولت آمریکا انجام می‌دهد نه به نفع ملت ایران و آمریکاست و نه به نفع اروپا و نه به نفع دیگران. بنابراین همه ما از جمله شما خبرنگاران و نخبگان باید تلاش کنیم به فردی که خطایی مرتکب شده است کمک کنیم که از آن خطا برگردد و در نقطه درست قرار بگیرد.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره برنامه موشکی ایران گفت: در موضوع توافق هسته‌ای چیزی به نام موشک وجود ندارد. از ابتدا کاملا روشن است که موضوع چه بود و راجع به چه بحث کردیم. اگر کسی می‌خواهد تعهدش را زیر پا بگذارد، نیازی به این بهانه‌جویی‌ها نیست. آمریکا یک اشتباه کرده است. یا از این اشتباه برمی‌گردد یا می‌خواهد به اشتباه خود ادامه دهد.

فقط می‌توانیم مساعدت کنیم

﷯رئیس جمهور در پاسخ به پرسش دیگری گفت: همه ما باید از لحاظ انسانی تلاش کنیم اگر می‌توانیم به فردی که در زندان است یاری برسانیم و دولت ایران به سهم خود برای تسهیل ملاقات‌ها و اطلاعات این کار را انجام می‌دهد اما اصل محاکمه و حکم در اختیار یک دستگاه دیگر است و آن دستگاه قوه قضائیه است و در همه کشورها به همین صورت است. اگر یک ایرانی در آمریکا در زندان باشد، وقتی بپرسیم، می‌گویند دادگاه آمریکا او را محکوم کرده است و در زندان است. حداکثر این است که می‌توانیم دسترسی کنسولی بدهیم و تسهیلاتی برایش فراهم کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی