کد خبر : 87490
/ 07:46
نگاهی به حواشی داغ سخنرانی رهبران دنیا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

حاشیه‌سازی در سازمان ملل

حاشیه‌سازی در سازمان ملل

حاشیه قبل از شروع سخنرانی

حاشیه‌سازی دونالد ترامپ برای ایران قبل از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل و با یک توییت جنجالی شروع شد. توییتی که ترامپ در آن نوشته بود «با وجود درخواست‌ها هیچ برنامه‌ای برای ملاقات با حسن روحانی ندارم. شاید روزی در آینده. مطمئنم که او مردی دوست‌داشتنی است.» عبارت «مرد دوست‌داشتنی» در توییت ترامپ حساسیت‌های نیست با ترامپ زیادی را به دنبال داشت، مقامات ایرانی با قطعیت اعلام کردند که قرار پای میز مذاکره بنشینند. حسن روحانی هم در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان وقتی کریستین امانپور مجری مصاحبه از او پرسید: «امروز ترامپ در توییتی شما را مردی دوست‌داشتنی خوانده و دوباره از ملاقات گفته است.» این‌طور پاسخ داد: «به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است. او دو سال پیگیر دیدار است. این ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد.» روحانی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل هم در مورد مذاکره با آمریکا گفت: برای گفت‌وگو نیاز به گرفتن عکس‌های دو‌نفره نیست. من گفت‌و‌گو را از همین‌جا آغاز می‌کنم.

اروپا هم به فکر دور‌ زدن آمریکا

پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) در حین دیدارهای مسئولان ایرانی با مقامات اروپایی گفت: «از شنیدن این خبر که ١+۴ قصد ایجاد ساز‌و‌کارهایی خاص برای حفظ کانال مالی با ایران جهت حفظ برجام را دارند، مأیوس و آشفته هستم.» سایت عصر ایران در تحلیلی دراین‌باره نوشت: «در زمان‌های نه چندان دور اروپا در‌به‌در به دنبال تحریم ایران بود. حالا خانم موگرینی از راهی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا می‌گوید. دور زدن فقط برای ما بود اما حالا اروپایی‌ها هم با ما هم‌کلام شدند و می‌خواهند راهی برای خلاص‌شدن ایران از شر آمریکا پیدا کنند. بله، شر آمریکا. آمریکا رسما در دوران ترامپ تبدیل به شری برای جهان شده است. بسیاری از کشورهای جهان از تصمیمات رئیس جمهور جدید آمریکا عصبانی هستند و دوست ندارند به ساز او برقصند. خنده دیروز سران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل به صحبت‌های ترامپ به خوبی حکایت از این معنا دارد. بسیاری او را جدی نمی‌گیرند اما همان‌گونه که رئیس جمهور روحانی اشاره کرد آمریکا زور دارد و ترامپ فعلا بر روی این زور در حال موج‌سواری است. تقریبا سابقه نداشته است رئیس جمهور آمریکا این‌قدر تنها باشد...»

خنده حضار به ادعاهای ترامپ

دونالد ترامپ در سخنرانی روز سه‌شنبه دوبار حضار را به خنده وا داشت. یک‌بار در ابتدای سخنرانی و وقتی که گفت: «دولت من بیش از هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا موفقیت داشته» و بار دیگر زمانی که به آلمان درباره وابستگی کاملشان به روسیه در‌باره انرژی هشدار داد. ترامپ حقیقتا انتظار خنده حضار را نداشت و این موضوع را در صحبت‌هایش هم بیان کرد. نشریه «پولیتیکو» در تحلیلی درباره اینکه چرا رهبران دنیا هنگام سخنرانی ترامپ، خندیدند نوشت: او از احترام به حاکمیت ملی کشورها سخن گفت و وعده داد «ایالات متحده به شما نخواهد گفت چطور زندگی، کار یا عبادت کنید» اما در همان حال، کشورهایی را که انتخاب می‌کنند با ایران کار کنند تهدید به تحریم کرد. انسان وسوسه می‌شود بخندد - سران دنیا هم همین کار را انجام دادند- اما ترامپ در حال تعیین اهداف دیپلماتیکی است که قابل دستیابی نیستند. در نتیجه، پیشنهادهای او برای گفت‌وگو پوچ هستند و دنیا این را می‌داند.»

تعویض پوشک وسط سازمان ملل

در کنار عکس‌هایی از مجمع عمومی سازمان ملل که ارزش سیاسی بالایی داشت و در فضای مجازی داغ شد، یک عکس دیگر هم جزو عکس‌های پربازدید بود. نخست وزیر نیوزیلند روز سه‌شنبه در شرایطی که نوزاد دختر سه‌ماهه‌اش را بغل کرده بود، به همراه شوهرش «کلارک گیفورد» که مجری تلویزیون است، وارد مقر سازمان ملل در نیویورک شد. گیفورد در توییترش در‌این‌باره نوشت: «ای کاش می‌توانستم دیروز نگاه متعجب هیئت ژاپنی در داخل سازمان ملل را حین ورود به سالن در وسط تعویض پوشک بچه ثبت کنم.» جاسیندا آردرن سی‌وهشت‌ساله اولین رهبر جهان است که کودک خود را به مجمع عمومی سازمان ملل آورده است. آردرن جوان‌ترین نخست‌وزیر نیوزیلند و نخستین کسی بود که در زمان خدمتش مرخصی زایمان گرفت، او همچنین دومین نفر از سران جهان است که در دوره تصدی سمتش بچه‌دار شده است (پس از بینظیر بوتو). آردرن با اینکه تنها یک سال است که نخست وزیر شده است، اما به‌طور بی‌سابقه‌ای توجه همه را به کشورش که کمتر از ۵میلیون جمعیت دارد، جلب کرده است.

 

تحلیل زبان بدن ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل

قلدری با چاشنی لذت

«جودی جیمز»، کارشناس زبان بدن در مقاله‌ای که وب‌سایت اینکوئیزیتر منتشر کرد ٣مورد از حالات بدنی دونالد ترامپ را از زمانی که وارد سالن شد بررسی کرد.

در تصویر اول دونالد ترامپ که دیر به محل برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل رسیده است، با چهره‌ای که به نظر می‌رسد در حال فریاد‌زدن است به مطبوعات پاسخ می‌دهد. این عکس دونالد ترامپ را که دستانش را از هم باز کرده است، بیشتر شبیه به یک خواننده نشان می‌دهد تا شخصی که قرار است در سازمان ملل مقابل سران دیگر کشورها سخنرانی کند. نمایان‌شدن دندان‌های ردیف پایین او به صورت آشکار نشانه خشونت‌طلب‌بودن اوست.

دونالد ترامپ تنها و منزوی بر روی صندلی در انتظار نشسته است تا سخنرانی خود را ارائه کند. در این حالت زانوهایش را از هم باز کرده است که بیشتر خود را همانند یک مرد آلفا (قدرت طلب) نشان دهد. او همچنین دستان خود را به شکلی در آورده که باز هم این حالت دست او برای نشان دادن برتری است. چشمان خیره او هم نشان‌دهنده این است که پیش از سخنرانی عمیقا در فکر فرو رفته است.

تصویر سوم هم دونالد ترامپ را در حال سخنرانی در مجمع عمومی نشان می‌دهد سبک ارائه ترامپ با صدایی بلند و گاهی گمراه‌کننده همراه بود. ترامپ در طول سخنرانی با ٢‌دستش محکم تریبون سازمان ملل را گرفته بود که این هم نشانه «قدرت طلبی» است. ترامپ در همین حالت که تریبون را محکم گرفته بود، انگشت شست خود را هم به سمت بالا نگه داشته بود که نشانه لذت و سرخوشی اوست.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی