کد خبر : 87599
/ 08:08

هنرستانی برای دختران

معاون هنری ارشاد استان در گفت‌وگو با شهرآرا احداث یک مرکز آموزشی مهم هنری را وعده می‌دهد

هنرستانی برای دختران

شهرآرا آنلاین - ضحی زردکانلو| معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل ارشاد اسلامی خراسان رضوی که هفته گذشته به این سمت منصوب شد، در گفت‌وگو با شهرآرا، درحالی وعده ساخت هنرستان هنرهای زیبا ویژه دختران را در مشهد می‌دهد که تاکنون دانش‌آموزان دختر ما از چنین امکان آموزشی‌ای بی‌بهره بوده‌اند. محمدرضا محمدی که پیش‌تر سابقه مدیریت هنرستان هنرهای زیبای پسران مشهد را در کارنامه خود داشته است و رویکرد مثبتی به مسئله آموزش هنر دارد، در گفت‌وگو با شهرآرا از برنامه‌ها و اهداف مدیریتی خود می‌گوید.

 

﷯ شما فعالیت کاری خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیریت مهم‌ترین مرکز آموزش پایه(هنرستان هنرهای زیبای پسران) آغاز کردید و همواره به مقوله آموزش توجه ویژه‌ای داشته‌اید، حال فکر می‌کنید فضای آموزش هنری ما چه ضعف‌هایی دارد و برای ارتقای سطح کیفی آموزش هنر در استان، چه برنامه‌هایی دارید؟

محور اصلی ما در حوزه معاونت هنری، آموزش است و اکثر قریب به اتفاق خروجی‌های جشنواره‌های هنری نیز حاکی از ضعف آموزش است. ما اگر بتوانیم آموزشگاه‌های هنری‌مان را براساس اصول کلاسیک آموزشی پیش ببریم، مسلما خروجی بسیار خوبی خواهیم داشت. حتی اگر بتوانیم به‌عنوان مثال یکی از جشنواره‌هایی را که انجام آن خیلی ضرورت ندارد، یک سال تعطیل کنیم و هزینه مربوط به آن را به زیربنای آموزشی اختصاص دهیم، بی‌تردید در یک سال خروجی بهتری را در مقوله آموزش شاهد خواهیم بود؛ البته فعلا تعطیلی جشنواره‌ خاصی مدنظرم نیست اما این موضوع بررسی‌شدنی است. به نظر من که بیش از ٢٠سال است کار آموزشی انجام می‌دهم، ما درزمینه کیفیت آموزشگاه‌های آزاد هنری ضعف داریم و این ضعف را باید با سرفصل‌های آموزشی موجود و درحال تبیین پوشش دهیم. ما سعی خواهیم کرد صرفا به صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد هنری محدود نشویم و به مباحثی مانند سطح کیفی آموزشی، نظارت‌های مستمر و... نیز بپردازیم.

 

﷯ یکی از معضلات آموزش هنر در مشهد، نبود هنرستان هنرهای زیبا ویژه دختران دانش‌آموز است، درحالی‌که هنرستان پسران از سال٧٢ تاسیس شده است اما همچنان دختران از این فضای آموزشی بی‌بهره‌اند. آیا راهکاری برای جبران این کمبود آموزشی دارید؟

تعدادی از رشته‌های هنری را، هم ما در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پوشش می‌دهیم و هم اداره‌کل آموزش‌وپرورش، اما ارائه برخی رشته‌ها طبق مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش در حوزه اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که رشته‌هایی چون کارگردانی نمایش، موسیقی و نقاشی ایرانی ازجمله آن‌هاست. ما در کل استان، تنها هنرستانی که داریم، هنرستان هنرهای زیبای پسران مشهد است که همان‌طور که گفتید، در سال٧٢ تاسیس شد. ما در برنامه کاری خود، راه‌اندازی هنرستان هنرهای زیبای دختران را نیز داریم و برای این مهم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و امیدواریم در سال آینده آن را اجرایی کنیم.

 

﷯ به‌تازگی اداره ارشاد به برخی مراکز آموزش آزاد موسیقی نیز برای برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی مجوز داده است. درباره اعتبار مدارک دریافت‌شده از این آموزشگاه‌ها، برایمان بگویید؟

بله، دوسه سالی است که ما به تعدادی از مراکز آموزش آزاد موسیقی در استان، مجوز برگزاری دوره‌های مهارت‌آموزی داده‌ایم. بر این اساس، هنرجویی که گواهی‌نامه پایان دوره را از این مراکز دریافت می‌کند، با گذراندن دروس عمومی در آموزش‌وپرورش، دیپلم رشته موسیقی را می‌گیرد که خیلی از دختران هم از این رشته فارغ‌التحصیل شده‌اند یا هم‌اکنون در آن تحصیل می‌کنند.

 

﷯ سال‌هاست برخی انجمن‌های هنری استان نتوانسته‌اند سروشکل مناسبی به‌خود بگیرند. شما برای سامان‌دهی و رفع مشکلات انجمن‌های هنری در استان، چه راهکاری دارید و مهم‌ترین مشکلات آنان را در چه می‌بینید؟

بله، همین‌طور است؛ تعدادی از انجمن‌های هنری ما اساس‌نامه مصوب دارند و تکلیفشان روشن است؛ مثل انجمن خوشنویسان و انجمن سینمای جوان که سال‌هاست طبق روالی مشخص کارشان را انجام می‌دهند؛ البته ما برای آن‌ها هم برنامه داریم که به‌مرور اعلام می‌کنیم اما برخی انجمن‌های ما یا نوبنیاد هستند یا با وجود چندین سال فعالیت، متاسفانه هنوز اساس‌نامه درستی ندارند و این نداشتن اساس‌نامه، باعث شده است هم خود انجمن‌ها لطمه ببینند و هم ما نتوانیم از ظرفیت‌های لازم آنان استفاده کنیم. از اولویت‌های کاری ما سروسامان دادن به انجمن‌های هنری مثل هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی است.

 

﷯ آیا طرحی هم برای تدوین اساس‌نامه انجمن‌ها دارید؟ یا خود انجمن‌ها باید آستین بالا بزنند؟

من چون تازه به‌عنوان معاون هنری اداره ارشاد منصوب شده‌ام، درحال‌حاضر از انجمن‌ها دعوت می‌کنم تا از نزدیک با هم صحبت کنیم که اگر نیازی به به‌روزسانی وضعیت موجود بود، انجام شود. من اکنون می‌توانم این قول را بدهم که نهایتا تا یکی‌دو ماه آینده به وضعیت موجود انجمن‌ها سروسامان خواهیم داد.

 

﷯ رویکرد شما در تقابل با کانون هنرمندان استان که مدت‌هاست منحل شده است، چیست؟ آیا در اهداف مدیریتی خود برپایی مجدد این انجمن را پیش‌بینی کرده‌اید؟

به نظرم ما اگر انجمن‌های هنری را دارای شخصیت حقوقی کنیم، دیگر حضور کانون هنرمندان، موثر و پررنگ نخواهد بود. ما زمانی کانون هنرمندان را داشتیم که انجمن‌های هنری، شخصیت حقوقی خودشان را پیدا نکرده بودند. الان هم اگر انجمن‌های ما به این مهم دست یابند، هر انجمن به‌صورت مستقل می‌تواند فعالیت خودش را انجام دهد. اینکه انجمن‌ها دورهم جمع شوند و زیر نظر یک کانون کارشان را انجام دهند، خروجی خوبی نخواهد داشت و حتی شاید ترمزی هم برای چرخ انجمن‌ها باشد.

 

﷯ به برگزاری نشست هم‌اندیشی با انجمن‌های هنری اشاره کردید، آیا برای تعامل بیشتر با هنرمندان شهر و استان و استفاده از هم‌فکری و پیشنهادهای آنان، برنامه‌ای دارید؟

بله، قطعا. من از شما و سایر رسانه‌ها می‌خواهم که به‌نقل از من، فراخوان عمومی برای همکاری همه هنرمندان خراسان رضوی، در تمامی رشته‌ها با اداره ارشاد را اعلام کنید تا با ما هم‌فکری کنند. هنرمندان اگر ایده جدیدی دارند، ما منتظریم این ایده‌ها به دستمان برسد تا پیگیری کنیم و آن‌ها را به نتیجه برسانیم. مطمئن باشید معاونت هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بدون حضور هنرمندان معنایی ندارد. ما از ایده‌ها و طرح‌های هنرمندان استقبال می‌کنیم.

 

﷯ شما در یکی از اظهارنظرهای خود به موضوع اقتصاد هنر و مدیریت الکترونیک نیز اشاره کرده بودید، کمی درباره نحوه اجرایی شدن این دو طرح برایمان بگویید؟

بله، درست است. تمرکززدایی از فعالیت‌های هنری، فعالیت شوراهای نظارت، تسهیل روند صدور مجوزها، توجه به اقتصاد فرهنگ‌ و هنر، کیفی‌سازی جشنواره‌های هنری، توجه به زیرساخت‌های هنری و توسعه مراکز هنری، از برنامه‌های مهم این معاونت است. به‌نظر من، طرح گذر فرهنگ‌وهنر که از طرح‌های ابتکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، می‌تواند در بهبود فضای کسب‌وکار هنری اقدام موثری باشد. توجه به الکترونیکی کردن مجوزهای هنری نیز لازمه دولت الکترونیک و تکریم ارباب‌رجوع است. با الکترونیکی کردن مجوزها بی‌شک روند دریافت مجوز، ساختار قانونمندتری خواهد یافت.

 

﷯ از کیفی‌سازی جشنواره‌های هنری گفتید، آیا در سال جاری کیفیت جشنواره‌های هنری به‌خصوص جشنواره فیلم فجر، نسبت‌به سال‌های گذشته تغییری خواهد کرد؟

کیفیت جشنواره‌های هنری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما سعی خواهیم کرد باتوجه‌به نتایج نظرسنجی جشنواره‌ها در دوره‌های گذشته و آسیب‌شناسی این فعالیت‌ها، جشنواره فیلم فجر و سایر جشنواره‌های هنری را با کیفیت بهتری از سال‌های قبل برگزار کنیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی