کد خبر : 87600
/ 08:10

مردمان فراموش شده

گپ و گفتی با پوران درخشنده که می‌گوید پرداختن به معلولان و ناشنوایان رسالت اوست

مردمان فراموش شده

شهرآرا آنلاین - نگاه پوران درخشنده، کارگردان سینما، به اقشار خاص جامعه در فیلم‌های او پیداست. از توجه او به ناصر در ارتباط گرفته تا هیس دخترها فریاد نمی‌زنند. به مناسبت روز ناشنوا با این کارگردان مطرح سینما گفت‌وگو کردیم .

 

﷯ شما نگاه ویژه‌ای به اقشار خاص جامعه از جمله زنان، معلولان و ... دارید. منشأ این نگاه چیست؟ 

اقشار خاص کسانی هستند که فراموش شدند و کسی به آن‌ها توجه ندارد. من این را رسالت خودم می‌دانم تا به سراغ افرادی بروم که فراموش شده‌‎اند، آدم‌هایی که توجه به آن‌ها کم است و خودشان سهم زیادی در زندگی ندارند. برای همین، همیشه تلاش کرده‌ام در فیلم‌هایم به این اقشار بپردازم و آن‌ها را نشان بدهم چون به نظرم آن‌ها حق زندگی دارند اما کسی بهشان توجه ندارد.

 

﷯ در مواجهه با این موضوعات، دنیایتان چگونه شکل می‌گیرد؟

دنیای من اصولا به دنیای کسانی تعریف می‌شود که هیچ نوع جایگاه و پایگاهی ندارند، افرادی که به‌شدت مظلوم هستند. در دنیای من نشان دادن و حرف زدن از این آدم‌ها کمترین کار است.

 

﷯ سوژه‌هایتان را چطور پیدا می‌کنید؟

پیدا کردن این آدم‌ها کار سختی نیست. به اطرافم توجه می‌کنم و آدم‌های دور و برم را جست‌وجو می‌کنم. این‌ها همه کنار ما هستند باید چشم باز کنیم و ببینیمشان.

 

﷯ بعد از پیدا کردن سوژه چطور به آن‌ها نزدیک می‌شوید؟

با نگاه و دقت کم کم خودم را بهشان نزدیک می‌کنم. این نگاه کردن فرصت نزدیک شدن به آن‌ها را برایم فراهم می‌آورد. بعد از آنکه موضوعات را از دل واقعیت بیرون کشیدم، تحقیق و پژوهش را آغاز می‌کنم. تحقیقاتم طوری است که موضوع در ابتدا برای خودم نهادینه شود.

 

﷯ احتمالا به علت خاص بودن موضوعات، باید پژوهش‌های متفاوتی مثلا در حوزه روان‌شناسی برای پرداختن به فیلم‌هایتان داشته باشید.

بله، من سعی می‌کنم از متخصصان استفاده کنم. جامعه‌شناس، روان‌شناس، وکیل و ... اما از لحاظ روان‌شناسی توجه بیشتری دارم و تحقیقاتم را بر اساس آن پیش می‌برم.

 

﷯ انتخاب بازیگرانی که واقعا معلول هستند یا ناتوان طبیعتا کار را برای شما دشوار می‌کند. با این سختی مضاعف چطور برخورد می‌کنید؟ 

بله، خیلی هم به مشکل می‌خورم اما چون این برای من یک هدف است آن را می‌پذیرم. بهشان فرصت حرف زدن می‌دهم. فرصت اعلام حضور تا نقش‌هایشان را به‌خوبی ایفا کنند. این سهم آن‌هاست و من این سهم را از آن‌ها نمی‌گیرم هرچند وقتم بیشتر گرفته شود.

 

﷯ خودتان فکر می‌کنید توانسته‌اید به معلولان آن‌طور که باید نزدیک شوید؟

در مرحله اول ارتباطم با آن‌ها را درست ایجاد کردم و بعد سعی کردم آن‌ها را بشناسم. هر فیلم من درباره معلولان باعث شد آن‌ها را بیشتر بشناسم و بهشان نزدیک‌تر شوم.

 

﷯ این ارتباط و نزدیک شدن با اقشار خاص روی زندگی شخصیتان هم تأثیرگذار بوده است؟ 

امیدوارم تأثیرگذار باشد. من از معلولان پاکی و انسانیت دیدم و اگر قرار باشد تأثیری روی من بگذارند همین انسانیت است. البته خیلی چیزهای دیگر هم از آن‌ها آموخته‌ام.

 

﷯ امروز مشکلات معلولان خیلی پیچیده‌تر از زمانی شده است که شما فیلم رابطه را ساختید. چقدر به مسائل جدید معلولان فکر کردید؟ 

به هر حال، هر فیلمی که ساختم همین موضوعات را داشته است. شاید ارتباط به یک شکل، بچه‌های ابدی به شکلی دیگر یا همین‌طور خواب‌های دنباله‌دار؛ حتی هیس دخترها فریاد نمی‌زنند. من همیشه سعی کرده‌ام از آن‌ها حرف بزنم و بهشان فرصت ابراز مشکلاتشان را بدهم.

 

﷯ فیلم‌های شما بیشتر چه بازخوردهایی داشته است؟ باعث شده است این اقشار به شکل مثبت دیده شوند یا دیده شدنشان پیامدهای منفی داشته است؟

طبیعتا دیده شدنشان مثبت بوده است. اولین اتفاق مثبت حضورشان در اجتماع است زیرا آن‌ها به علت شرایطشان همیشه منزوی هستند و حالا فرصتی دست داده است تا در جامعه حاضر شوند. این اتفاق به آن‌ها اعتمادبه‌نفس می‌دهد. در کنار این‌ها پیامدهای مثبت دیگری هم بوده است. مثلا علی احمدی‌فر، بازیگر فیلم بچه‌های ابدی، به خاطر بازی خوبش در انجمن سندروم داون کانادا مورد توجه قرار گرفت. آن‌ها همه هزینه‌های او را برای ادامه تحصیلات بر عهده گرفتند.

 

﷯ گاه شما را در مراکز خیریه می‌بینیم. مدتی پیش هم در مؤسسه خیریه باران مشهد حضور داشتید. هدفتان از این حضور صرفا با اهداف خیرخواهانه است یا به سوژه‌های بعدی‌تان برمی گردد؟

اهداف خیرخواهانه طبیعتا وجود دارد اما به طور کلی، توانمند کردن معلولان دغدغه مهم من است. از این رو، ارتباطم با مرکز خیریه باران با هدف توانمندسازی معلولان است تا در کنار تئاتردرمانی که برایشان ارائه می‌شود، من هم کمکی باشم.

 

﷯ کار بعدی‌تان به چه قشری اختصاص دارد؟

به پسرها. قرار است فیلمی با عنوان هیس پسرها گریه نمی‌کنند بســــــازم و از زاویه‌ای دیگـــر به آن‌هــا نگاه کنم. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی