کد خبر : 87716
/ 07:19
گفت‌وگوی شهرآرا با سالار عقیلی درباره آخرین اثر، و تجربه حضورش در مشهد

بخوان جانان

«بخوان‌ جانان!» نام آخرین تصنیف با صدای سالار عقیلی است که به‌مناسبت زادروز استاد شجریان رونمایی شد.

بخوان جانان

ضحی زردکانلو| «بخوان‌ جانان!» نام آخرین تصنیف با صدای سالار عقیلی است که به‌مناسبت زادروز استاد شجریان رونمایی شد. موزیک ویدیوی این قطعه تنها هدیه موسیقایی بود که نخستین روز مهر در فضای مجازی منتشر و با استقبال بسیاری مواجه شد. به‌همین بهانه گفت‌وگویی با سالار عقیلی که خود از شاگردان استاد شجریان بوده است، انجام داده‌ایم.

 

شما تصنیفی با عنوان «بخوان‌ جانان» را یکم مهر، هم‌زمان با زادروز استاد شجریان منتشر کردید. چه شد که به‌ این فکر افتادید؟

من از کودکی که کار موسیقی را آغاز کردم، به استاد شجریان ارادت و علاقه ویژه‌ای داشتم. آقای شجریان نخستین هنرمند و موسیقی‌دان درجه‌یکی بود که با او آشنا شدم، بنابراین همیشه سعی کرده‌ام در حرفه‌ام راه ایشان را ادامه بدهم. خوشبختانه سعادت نصیبم شد و توانستم استاد را از نزدیک ببینم. چند جلسه‌ای در محضرشان شاگردی کنم و از نصایح و آموزه‌هایشان بهره بگیرم. الگوی من در آواز و شیوه خوانش در موسیقی ایرانی، استاد شجریان بوده است و همواره کوشیده‌ام مقید به سبک ایشان، کارم را ارائه دهم. من حتی آثار منتشرنشده استاد را گوش داده‌ام و همه را موبه‌مو حفظ هستم.

 

گفته بودید تصنیف «بخوان‌ جانان» در استقبال شعر «بخوان که از صدای تو سپیده سر برآورد» استاد شفیعی‌کدکنی است و شاعر اثر، آقای بختیاری، آن را برای هفتادمین سال تولد استاد شجریان سروده است. ایده این کار را برای نخستین‌بار چه کسی مطرح کرد؟

بله، تصنیف «بخوان‌جانان» در استقبال از این شعر استاد شفیعی‌کدکنی است و تقریبا تمام آثار استاد در آن نام برده شده است؛ مثل آسمان عشق، سرود مهر و میهن‌ ای‌ میهن. آهنگ بخوان‌جانان را روزبه بختیاری ساخته، شعرش را هم پدرش سروده است و این دو هنرمند به من پیشنهاد دادند که آوازش را بخوانم و سرانجام به‌پیشنهاد من، این قطعه به‌مناسبت تولد استاد شجریان منتشر شد.

 

به نظر می‌رسد امسال این اثر تنها هدیه موسیقایی برای تولد استاد شجریان بود که به این سبک‌وسیاق تقدیم شد؟

بله، به‌گمانم تنها هدیه‌ای که امسال در عرصه موسیقی به استاد تقدیم شد، قطعه بخوان‌جانان بود. راستش را بخواهید، من خودم هم تعجب کردم که چرا بقیه دوستان اقدامی نکردند؛ چون استاد شجریان واقعا یک شخصیت ماندگار و والاست که اگر همه طرفدارانِ آواز هم به افتخارشان قدمی بردارند، باز دربرابر جایگاه ایشان کار چندان بزرگی نیست. به‌هرشکل این قطعه برگ سبزی بود تحفه درویش و امیدوارم در نظر خسرو‌ آواز ایران قبول افتاده باشد.

 

آیا خود استاد و خانواده ایشان هم این اثر را شنیده‌ و نظرشان را به شما منتقل کرده‌اند؟ 

هنوز هیچ بازخوردی از سمت آن‌ها و اطرافیانشان دریافت نکرده‌ام. من این کار را با عشق و بی‌هیچ چشم‌داشتی انجام دادم. وظیفه خودم می‌دانم که به‌هر طریقی دینم را به استاد شجریان ادا کنم. به‌گمانم «بخوان‌جانان» تمام تلاش بنده و تیم هنری برای ادای دین به استاد بود.

 

استقبال مردمی را پس از انتشار این قطعه چطور دیدید؟

خوشبختانه مردم استقبال خوبی از این کار کردند و در این مدت کوتاه بارها با من تماس گرفتند و اظهار لطف کردند. 10دقیقه پیش از اینکه با شما صحبت کنم، آقایی که داشت با تلفن همراه با دوستش صحبت می‌کرد، من را در خیابان دید. گوشی تلفنش را به من داد و گفت: دوستم می‌خواهد از شما به‌خاطر خواندن «بخوان‌جانان» تشکر کند. همین برای من کافی و ارزشمند است و به‌ این معناست که این کار تاثیر خودش را گذاشته است.

 

درباره حال‌وهوای تیم اجرایی‌ موزیک ویدیوی «بخوان‌جانان» و ویژگی‌های این تصنیف برایمان بگویید؟ چه تفاوتی میان این قطعه با دیگر آثاری که شما در آن به‌عنوان خواننده حضور داشته‌اید، وجود دارد؟

روزبه‌ بختیاری، آهنگ‌ساز این اثر، بسیار جوان است. فکر می‌کنم هفده‌ یا هجده‌ساله باشد. همین نکته می‌تواند یکی از عوامل مهم تفاوت بخوان‌جانان با دیگر آثارم باشد اما مهم‌ترین ویژگی این قطعه، هدیه کردنش به استاد است؛ هدیه ناقابلی از طرف من و همه کسانی‌که با عشق و همدلی دورهم جمع شدند تا این اتفاق بزرگ به‌افتخار استاد شجریان برای موسیقی‌مان رقم بخورد.

 

شما پیش از این هم با جوانان بااستعداد بسیاری همکاری کرده‌اید و این شانس را برای پیشرفت به آن‌ها داده‌اید؟

من همیشه گفته‌ام که اگر جوانی آهنگی به من بدهد و آن اثر زیبا باشد، فارغ از سن‌وسال و نام‌ونشانش، دست او را می‌گیرم و برای اینکه یک پله ترقی برای او باشد، کارش را می‌خوانم. همان‌طور‌ که استادانی مثل فرهاد فخرالدینی، مجید انتظامی، ارشد طهماسبی، کیوان ساکت و... زمانی‌ که من تازه پا به‌ عرصه موسیقی گذاشته بودم، دستم را گرفتند. به‌نظرم این چرخه باید ادامه داشته باشد؛ چون اگر کسی گام اول را در کار موسیقی خوب بردارد، بقیه راه را هم خوب پیش می‌رود.

 

به دوران نوجوانی و ابتدای کارتان در موسیقی اشاره کردید، به‌نظر خودتان، نخستین گام سالار عقیلی در وادی موسیقی که با موفقیت همراه بود، چه زمانی برداشته شد؟

اولین کاری که من منتشر کردم، سال1380 با همکاری ارشد طهماسبی بود که در ابتدا به‌صورت کاست منتشر شد و به یاد دارم که با استقبال بسیاری همراه شد. آن زمان با انتشار «عشق‌ ماند»، همه‌چیز دست‌به‌دست هم داد تا با این آغاز خوب، سالار عقیلی بتواند پله‌های بعدی را در این عرصه گام‌به‌گام پشت‌سر بگذارد.

 

شما آلبوم «پیدای‌ پنهان» را در سال جاری با آهنگ‌سازی احسان انوریان که یک هنرمند جوان مشهدی است، روانه بازار موسیقی کردید و برای رونمایی این آلبوم به مشهد آمدید. تجربه همکاری با یک تیم خراسانی برایتان چگونه رقم خورد؟

آقای انوریان موزیسینی جوان و هنرمند است. به‌نظرم این آلبوم کار موفق و خوبی بود. من زمانی‌ که موسیقی این اثر را شنیدم، حس کردم شایستگی این را دارد که مطرح و دیده شود و خوشبختانه این اتفاق هم افتاد. زمانی که برای رونمایی آلبوم پیدای‌ پنهان به مشهد آمدم، با استقبال خوب مردم مشهد مواجه شدم که یکی از رونمایی‌های بسیار خوب و عجیب برای من در طول دوران فعالیتم بود.

 

شما تاکنون چندین‌بار در مشهد کنسرت‌هایی را روی صحنه برده‌اید و با روی کار آمدن مدیریت جدید شهری مشهد، بار دیگر برای اجرای موسیقی به مشهد آمدید که اتفاق خوبی برای موسیقی این شهر بود. با این توضیح، در کنسرت‌هایتان چه بازخوردی را از مردم مشهد گرفتید؟

بله، من قبلا هم برای اجرای موسیقی به مشهد آمده بودم. سال گذشته پنجمین‌بار بود که به مشهد آمدم. شخصا مردم مشهد را به موسیقی به‌خصوص موسیقی اصیل بسیار علاقه‌مند می‎دانم. مشهد یکی از شهرهایی است که وقتی به آنجا می‎آیم، با استقبال گرم و خوب مردمش روبه‌رو می‌شوم.

 

باتوجه‌به محدودیت‌هایی که برای اجرای کنسرت در مشهد وجود دارد، گویا در آخرین کنسرتی که سال گذشته در این شهر اجرا کردید، شرایط برایتان مساعدتر بود؟

همیشه مشکلاتی بوده است ولی بار آخر که به مشهد آمدم، کمی راحت‌تر بودیم و قرعه به نام من افتاد که در این برهه زمانی در مشهد کنسرت بدهم. نمی‌دانم وقتی موسیقی اصیل ایرانی از تلویزیون، رادیو و همه‌جا پخش می‌شود، چه اشکالی دارد که در مشهد مقدس و خراسان عزیز هم کنسرت برگزار شود؟ مردم خراسان لیاقت بهترین‌ها را دارند. از سوی دیگر قانون کشور ما مثل آمریکا نیست که هر ایالت یک قانون داشته باشد، بنابراین اگر قرار است موسیقی در خراسان اجرا نشود، در تهران هم نباید اجرا شود. موسیقی اصیل یا سنتی از دیرباز در فرهنگ و سنت ما ریشه داشته است و ما باید حافظ و پاسدار آن باشیم.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی