کد خبر : 87863
/ 06:39

صید ۵٢۴ شکارچی در ١٨٠ روز

طی ١٨٠روز ابتدایی امسال ۵٢۴شکارچی غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده و شکار ممنوع خراسان‌رضوی صید قانون شدند.

صید ۵٢۴ شکارچی در ١٨٠ روز

شهرآرا آنلاین -  محمد‌حسن سیرجانی| به گزارش شهرآرا، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی در تشریح جزئیات این خبر گفت: مأموران یگان حفاظت این سازمان درباره جلوگیری از شکار حیوانات تحت حفاظت و وارد آمدن آسیب زیستی به محیط زیست، طبق سال‌های گذشته به رسالت خود عمل کردند و از ابتدای امسال تا پایان شهریور‌ماه اقداماتی مجدانه و ضربتی در قالب شناسایی و دستگیری متهمان این حوزه در سطح مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع این استان انجام دادند.

تورج همتی افزود: در این مدت همکاران ما در یگان حفاظت سازمان محیط زیست خراسان‌رضوی توانستند با تلاش شبانه‌روزی و عملیات‌های ضربتی و غافل‌گیرانه ۵٢۴شکارچی و صیاد غیر‌مجاز را در سطح استان جلب و به اقدامات مجرمانه آن‌ها پایان دهند.

وی تصریح کرد: از میان متهمان دستگیر شده برای ٣٣٧نفر از آن‌ها پرونده قضایی تشکیل شد که این افراد به دادسرا معرفی شدند. البته تحقیقات درباره دیگر شکارچیان دستگیر شده هنوز ادامه دارد.

همتی به کشف ادوات شکار از متخلفان اشاره کرد و ادامه داد: مأموران ما در بازرسی از متهمان و مخفیگاه‌های آن‌ها ٨۵‌قبضه سلاح شکاری که ٢٣قبضه از آن‌ها غیر‌مجاز بود را به همراه ١۵٠٠تیر و فشنگ کشف و ضبط کردند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی با اشاره به دیگر کشفیات در این حوزه اظهار کرد: در این عملیات‌های منسجم متأسفانه لاشه ٩٨‌رأس از پستانداران وحشی از قبیل قوچ، میش‌، آهو، کل و بز‌کوهی از متهمان کشف شد. علاوه‌بر‌این در این مدت تعداد لاشه ٢۶٩‌پرنده وحشی از قبیل کبک، مرغ مینا، مرغابی که ازسوی دستگیر‌شدگان شکار شده بودند کشف شده است. البته در این مدت مأموران ما طی عملیات‌های ضربتی ٢٨۵٠پرنده وحشی نظیر کبک، مرغ‌مینا، چکاوک و... که ازسوی صیادان جلب شده، زنده‌گیری شده بودند را در طبیعت رها کردند.

وی بیان کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته متخلفان در شش‌ماهه اول سال جاری بیش از ١۶‌میلیارد و ١۵۶‌میلیون ریال به محیط‌زیست استان خسارت وارد کرده‌اند.

همتی در ادامه از تجارت غیرمجاز و خطرناک صید عقرب در سطح استان خبر داد و گفت: در شش‌ماهه نخست امسال گزارش‌هایی مردمی مبنی بر نگهداری عقرب در برخی از خانه‌های مسکونی در مشهد و چند شهرستان دیگر به این سازمان اعلام شد که با پیگیری مأموران ما مشخص شد افرادی بدون اخذ مجوزهای قانونی برای بهره‌برداری از زهر این موجود خطرناک به نگهداری و بهره‌کشی از آن در محیط مسکونی اقدام کرده‌اند. طی دستور قضایی در این مدت ١۵‌هزار عقرب کشف و جمع‌آوری شد.

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی ادامه داد: با توجه به گستردگی حوزه فعالیت یگان حفاظت درباره ممانعت از چرای غیر‌مجاز، محیط‌بانان در نیمه نخست امسال ٢٢هزار و ٣٣٠رأس دام سبک که به طور غیر‌مجاز در مناطق چهار‌گانه محیط‌زیست در حال چرا بودند را از منطقه به بیرون هدایت کردند که در‌این‌باره برای مالکان دام‌ها پرونده‌ای تشکیل شد.

وی درباره فعالیت‌های جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی گفت: در ١٨٠روز ابتدایی امسال ٣٨٠واحد آلوده‌کننده محیط‌زیست در سطح استان شناسایی که طی هماهنگی قضایی برای ٢۶۴مورد این تعداد اخطار رفع آلودگی صادر شد. همتی در ادامه به چند مورد آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده اشاره کرد: به طور کلی ١٣٣‌هکتار از مراتع در شش‌ماهه اول سال جاری دچار حریق شدند که با کمک مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست و منابع طبیعی و نیروهای محلی مهار شد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی