کد خبر : 88069
/ 08:01
شهرآرا واکنش بازار مشهد به تصویب لایحه CFT در مجلس را بررسی می‌کند

«نه» بازار به انزواگرایی

تا زمانی که بشود پنهانی فعالیت کرد و هیچ نگرانی‌ای در خصوص ارائه توضیح درباره شیوه تأمین مالی نداشت، پدیده سلاطین سکه و قیر و... چیزی عجیبی نخواهد بود.

«نه» بازار به انزواگرایی

آن روزهایی که قیمت دلار مدام در حال افزایش بود، برخی از رسانه‌ها این مسئله را به FATF نسبت داده و ادعا کردند به دلیل اینکه قرار است، آمار و اطلاعات صرافی‌هایی که ارز را به داخل کشور منتقل می‌کنند، افشا شود، نرخ ارز افزایش یافته است، با این حال واکنش بازار به تصویب CFT در مجلس خط بطلانی بر این‌گونه تفاسیر بود. هر‌چند روز گذشته رسانه‌ها و افراد مخالف تلاش کردند تا با استناد به واکنش بازار در زمان تصویب برجام تأثیرات روزگذشته تصویب CFT را ناچیز و احساسی جلوه دهند، با‌این‌حال آنچه که این منتقدان در هر ٢ مقطع نادیده گرفتند، علاقه مردم برای تعامل با اقتصاد جهانی همراه با حفظ منافع ملی است. بازار در هر ٢ مقطع نسبت به این مسائل واکنش مثبت نشان داد تا نه بزرگی به انزواگرایی بگوید.

علت این مسئله هم مشخص است برخلاف نظر برخی از رسانه‌ها این فعالان اقتصادی بودند که در سال‌های گذشته به دلیل مراوده نداشتن ایران با بانک‌های سایرکشورها مجبور بودند، بارها و بارها پول‌های خود را از طریق شبکه‌های پرریسک و با هزینه گزافی جابه‌جا کنند تا بتوانند مواد اولیه تولید را تأمین یا کالای خود را صادر کنند. در این میان چه بسیار تاجران و تولیدکنندگانی بودند که به دلیل استفاده از این مسیرها میلیاردها تومان سرمایه خود را از دست دادند و به همین دلیل مجبور به تعطیلی فعالیت خود شدند. البته تصویب شفاف‌سازی اقتصادی پیام مثبتی نیز برای افرادی داشته که مدت‌ها منتقد بخش غیرشفاف کشور بودند. این‌ها بارها می‌گفتند تا زمانی که بشود پنهانی فعالیت کرد و هیچ نگرانی‌ای در خصوص ارائه توضیح درباره شیوه تأمین مالی نداشت، پدیده سلاطین سکه و قیر و... چیزی عجیبی نخواهد بود.

 

 بازار دلار‌فروشان مشهد

گزارش‌ میدانی شهرآرا، نشان می‌دهد با وجود اینکه قیمت دلار از هفته گذشته کاهشی بود اما دلال‌ها در مقابل کاهش بیشتر نرخ ارز به کمتر از نرخ ١۴هزارتومان مقاومت می‌کردند، با‌این‌حال روزگذشته تصویب CFT مقاومت دلال‌ها را شکست، به‌طوری که قیمت فروش دلار در کوچه ثبت مشهد توسط دلال‌ها به ١١هزارتومان و خرید به ١٠ هزار ۵٠٠ تومان کاهش یافت. کاهش قیمت دلار تعداد فروشندگان را بیشتر از خریداران کرده بود و همین مسئله باعث شده بود تا دلال‌ها در معاملات دست بالا را داشته باشند و حتی دلار را به قیمت ١٠ هزار و١٠٠ تومان نیز خریداری کنند. 

فتاحی، مرد میان‌سالی که برای فروش ارز به خیابان ثبت مشهد آمده است، می‌گوید که با وجود اینکه حجم دلاری که دارد اندک بوده و حدود ۴٠٠ دلار است، نتوانسته با قیمت مناسب ارز خود را بفروشد. او می‌گوید که این دلارها را با نرخ ١۵ هزارتومان خریداری کرده بود اما اکنون حتی با ١١ هزارتومان نیز از او نمی‌خرند. 

همچنین روز گذشته بیشتر صرافی‌های خیابان امام خمینی(ره) از خرید دلار خودداری می‌کردند و همین مسئله باعث هجوم افراد به دلال‌ها برای فروش دلارهایشان شده بود.

 

 کاهش قیمت طلا و سکه

همچنین تصویب CFT باعث کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شد. دبیراتحادیه طلا و جواهر مشهد در‌این‌باره به شهرآرا گفت: سکه بهار آزادی با ۳۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روزشنبه ٣ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. 

یوسف تقی‌زادگان افزود: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ٣ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان، هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ١ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان، هر ربع سکه ١ میلیون تومان و هر قطعه سکه یک‌گرمی ۶٢٠ هزار تومان معامله می‌شود. همچنین یک گرم طلای ١٨ عیار، ٣٣۴ هزار و ۶٠٠ تومان داد و ستد می‌شود. وی درباره وضعیت بازار طلا در روزهای آینده نیز گفت: اگر قیمت دلار بیشتر کاهش یابد به‌طور حتم قیمت طلا و سکه نیز کمتر می‌شود، حتی احتمال رسیدن قیمت هر گرم طلای ١٨ عیار به ٣٠٠ هزارتومان نیز وجود دارد.

 

 بازار خودرو

اما طلا، سکه و ارز تنها بازارهایی نبود که تحت تأثیر تصویب CFT قرار گرفت. بازار خودرو به‌خصوص خودروهای خارجی شاهد کاهش قیمت بود. قیمت بسیاری از خودرو‌های تولید داخل نسبت به روزشنبه با کاهش یک تا ۳ میلیون تومانی مواجه شد. قیمت خودروهای خارجی نیز بین ۵ تا ٨ میلیون تومان کاهش داشت. براین اساس روزگذشته خودرو پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس ۵۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۳ میلیون تومان، تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک ۱۰۸ میلیون تومان و پراید ۱۱۱ با قیمت ۳٣ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد.

 

 احتمال کاهش قیمت دلار به ٧هزارتومان

از مدت‌ها پیش بحث تصویب CFT در مجلس مخالفان و موافقان جدی داشت، به طوری که روز گذشته نیز در صحن علنی مجلس شاهد تنش‌هایی بین آن‌ها بودیم. اما فارغ از این مسائل، موضوعی که برای اقتصاد کشور در اولویت بوده این است که تصویب این لایحه تا چه حد می‌تواند بر روی اقتصاد کشور خصوصا در عرصه مبادلات تجاری اثرگذار باشد؟

عضوهیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه تصویب CFT امکان تداوم مراودات مالی با سایر کشورها را فراهم کرد، می‌گوید: هر‌چند تأثیر عملی این موضوع بر اقتصاد ایران زمان‌بر است، با‌این‌حال روز گذشته تأثیر روانی این مسئله باعث کاهش قیمت دلار، طلا و سکه در بازار شد. دکتر عباسعلی لطفی می‌افزاید: تصویب این مسئله به ایران امکان داد نیازهای ارزی را از طریق تعامل با بانک‌ها و مؤسسات مالی در دنیا تأمین کند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده قیمت دلار به ٧ هزارتومان کاهش یابد، می‌گوید: برخلاف ادعای برخی که تصور می‌کنند در آبان‌ماه قیمت دلار افزایش می‌یابد، از آنجا که در عمل آمریکا تمام تحریم‌های خود را از اکنون به مرحله اجرا درآورده است، اجرای رسمی مرحله دوم تحریم‌ها در آبان‌ماه شوکی به اقتصاد ایران وارد نمی‌کند. 

لطفی با بیان اینکه هزینه انتقالات مالی به دلیل مراوده نداشتن با بانک‌های سایر کشورها همیشه بالاست، می‌گوید: تصویب لایحه CFT باعث کاهش نقش واسطه‌ها در مراودات تجاری ایران می‌شود. براین اساس از این به بعد مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای با هزینه کمتری وارد کشور می‌شود و در نتیجه هزینه تمام‌شده طرح‌ها و پروژه‌ها در کشورکاهش می‌یابد.

با‌این‌حال لطفی تأکید می‌کند که بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد ایران بزرگ بودن بخش غیرشفاف است که به راحتی فعالیت مالی و اقتصادی می‌کند اما حاضر به دادن مالیات نیست. او می‌گوید که تصویب CFT می‌تواند گامی برای شفاف شدن این بخش از اقتصاد کشور باشد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی