کد خبر : 88094
/ 08:48
شهرهای هوشمند برای کودکان چه ویژگی هایی دارند؟

آرمان شهر کودکان

به گفته سازمان ملل، در حال حاضر یک میلیارد کودک در جهان در فضاهای شهری زندگی می کنند و تا سال ٢٠٣٠، ۶٠ درصد از ساکنین مناطق شهری زیر ١٨سال خواهند داشت. اما شهرهای هوشمندِ مناسبِ کودکان چه ویژگی هایی دارند؟ موارد زیر مهم ترین و ابتدایی ترین نیازهای یک شهر برای تبدیل شدن به یک شهر هوشمند کودکان را یادآور می شوند. بخش های زیادی از این مطلب برگرفته از یادداشتی است که پیش تر در وب سایت SMARTCITIESDIVE منتشر شده است.

آرمان شهر کودکان

 به گزارش شهرآراآنلاین، همه مزایای زندگی شهری برای خانواده ها مانند امکان پیاده روی، دسترسی سریع تر و آسان تر به حمل ونقل عمومی و همچنین خدمات شهری، امکان پذیر نخواهد بود مگر با زندگی در مناطقی متراکم تر. البته این به آن معنا نیست که برج های سر به فلک کشیده در آسمان می توانند این تراکم را ایجاد کنند؛ چرا که این برج ها بسیاری از ویژگی های یک منطقه مسکونی را ندارند؛ اما اگر دامنه وسیعی از خانه های شهری، در اشکال مختلف آپارتمان و ویلایی و مانند آن ها بصورت متراکم در یک منطقه کنار هم قرار بگیرند، می توانند مقدمات ایجاد یک شهر هوشمند برای کودکان را فراهم کنند.

بزرگ کردن کودکان در شهری که دسترسی آسانی به مهدهای کودک و مدارس با کیفیت نداشته باشد، کار چندان راحتی نخواهد بود. در ایده آل ترین شکل، این دسترسی باید به اندازه ای باشد که فاصله خانه تا مدرسه را بتوان بدون نیاز به وسیله نقلیه طی کرد.

گفته می شود که خانواده ها برای جابه جا کردن کودکان خود در فضاهای مختلف شهری به وسیله های شخصی خود نیاز دارند؛ بااین حال بسیاری از خانواده ها ثابت کرده اند این گزاره چندان هم درست نیست. اگر دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی تسهیل شود، می توان بسیار بهتر از این خدمات استفاده کرد. در بسیاری از شهرهای دنیا، سامانه های استفاده از «خودروهای اشتراکی»، روشی برای رساندن افراد به ایستگاه های حمل ونقل عمومی است، افزون بر این خانواده ها می توانند در مواقع اضطراری، نیاز خود به خودرو را به وسیله این سامانه ها برطرف کنند.

به اعتقاد بسیاری از والدین، یکی از مزایای زندگی شهری، دسترسی آسان به امکانات رفاهی است. امکاناتی نظیر مراکز اجتماعی، کتابخانه ها، استخرهای عمومی، سالن های سینما و زمین های بازی و سرگرمی در شهرهای هوشمند، در دسترس کودکان هست. شهرهایی هوشمندتر هستند که تلاش کنند امکانات رفاهی متنوع تری را در نزدیکی محل زندگی خانواده ها قرار دهند و کودکان بتوانند بدون نیاز به استفاده از وسایل نقلیه مرسوم، خود را به آنجا برسانند.

 

پیاده راهوری، تنها به معنای امکان پیاده رفتن به سوی یک مقصد نیست. بلکه باید امکاناتی نظیر خطوط عابر پیاده، پیاده روهای هموار و زیباسازی هایی مانند درختکاری در طول مسیر فراهم شود. فروشگاهی در شهر مونترال کانادا در اقدامی جالب توجه، یک میز غذاخوری در پیاده رو قرار داده است و از خانواده ها می خواهد وعده های غذایی خود را با همسایگانشان دور این میز شریک شوند.

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد در خارج از شهرها زندگی می کنند یا زندگی در روستاها را ترجیح می دهند، نزدیکی بیشتر به طبیعت است. اما متأسفانه هم نشینی انسان و طبیعت در نهایت خیلی به سود طبیعت نیست. کودکان و البته والدین آن ها باید به طبیعت دسترسی داشته باشند. تأثیر فضاهای سبز بر جسم و روان کودکان نیازی به اثبات ندارد، به همین دلیل در شهرهای هوشمند در فاصله ۵ تا ١٠دقیقه ای هر خانه، آن هم به صورت پیاده، باید پارک یا بوستانی قرار داشته باشد. روش هایی مانند ایجاد باغ ها و فضاهای سبز اشتراکی برای خانواده ها و افزایش درختکاری در سطح شهر نیز از دیگر راهکارهای دسترسی کودکانِ شهر به طبیعت است.

در گذشته کودکان آزادی بیشتری در رفت وآمدهای خود داشتند. اصلا تماشای گروهی از کودکان که در اطراف محله خود مشغول بازی باشند به یک نوستالژی تبدیل شده است. افزایش نگرانی خانواده ها درباره امنیت کودکان یکی از این عواملی است که از حضور کودکان در معابر شهری، جلوگیری می کند. افزایش علائم ترافیکی برای هدایت بیشتر و دقیق تر وسایل نقلیه و افراد پیاده، می تواند امنیت کودکان را ارتقا دهد. در سال های گذشته طرحی در کشور کانادا اجرا می شد که در آن با در نظرگرفتن شرایطی خاص، نشانه هایی از پنجره و درب منازل آویزان می شد و به کودکان یادآوری می کرد که در صورت گم شدن، بدون نگرانی از موضوعی خاص یا هر مسئله دیگر درب این خانه را بزنند.

دوچرخه سواری برای کودکان، یکی از لذت بخش ترین تفریحات است. برای بسیاری از خانواده های شهری، دوچرخه یکی از وسایل اصلی برای سفرهای شهری است. شهرها موظف هستند امکان دوچرخه سواری آسان و ایمن را برای شهروندان خود فراهم کنند. هر اقدامی که باعث شود وسیله های نقلیه موتوری سرعت خود را کم کنند، فضای دوچرخه سواری را ایمن تر می کنند.

یافتن جادو برای کودکان کار چندان سخت و پیچیده ای نیست. آن ها در هر چیز ساده ای، یک سرگرمی خارق العاده می یابند. شهرهای هوشمندِ مناسبِ کودکان، برای کمک به ذهن های خلاق آن ها، حضور فعالی دارند. استفاده از پارک های آبی، تاب ها، خطوط عابرپیاده رنگین کمانی، هنرهای شهری جذاب و اِلمان های هیجان انگیز، نه تنها می تواند برای کودکان جذابیت داشته باشد که کودک درون آدم بزرگ ها را هم بیدار خواهد کرد. برای مثال در سانفرانسیسکو آمریکا، پله های یک سازه شهری را شبیه یک پیانو قول پیکر رنگ آمیزی کرده اند تا کودکان با قدم گذاشتن روی این پله ها، آهنگِ ذهن خود را بنوازند 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
حیدری
15:59 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

عالی

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی