کد خبر : 88108
/ 13:59

پول‌ها را باید شست

مسئله تصویب FATF و CTF در مجلس حسابی در چند روز گذشته خبرساز شد که البته حواشی دیروز با تصویب این لایحه در مجلس به اوج خود رسید.

پول‌ها را باید شست

مبارزه با پولشویی و تروریست!
«گروه ویژه اقدام مالی» یا همان FATF نام یک سازمان بین‌دولتی است که قرار است با پولشویی در دنیا مبارزه ‌کند. حدود 30سال پیش کشورهای توسعه‌یافته به این تصمیم رسیدند که با تشکیل چنین سازمانی به بازار آشفته مالی دنیا و احتمالا اختلاس‌ها و افسارگسیختگی پولشویی در مبادلات تجاری‌شان پایان دهند. پس از واقعه 11سپتامبر در آمریکا که خود بزرگ‌ترین عضو این سازمان است، FATF قوانین مبارزه با حمایت مالی از تروریست را به قوانین قبلی خود که مربوط به پولشویی بود، اضافه کرد که حالا ما این لایحه مخصوص به حمایت نکردن از تروریست‌ها را به نام CFTمی‌شناسیم. بررسی عملکرد این قوانین در کشورها هر چهار ماه یک‌بار درقالب گزارش‌های این سازمان به کشورهای عضو سپرده می‌شود. درواقع این گزارش‌ها نشان‌ می‌دهد که آیا کشورهای دنیا با عمل به قوانینFATF محیط مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار ایجاد کرده‌اند یا خیر؟

لیست سیاه و سبز
عضویت در این سازمان که درحال‌حاضر تقریبا بیش از 190کشور دنیا قوانین آن را پذیرفته‌اند، به این صورت است که باید اقداماتی در هر کشور انجام شود تا این سازمان بتواند آن‌ها را راستی‌آزمایی کند. FATF درمورد پولشویی 40توصیه و درمورد تامین مالی تروریسم، 9توصیه دارد که بر اساس آن‌ها، کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. از مجموع بررسی‌ها، گزارش‌های سالانه‌ای منتشر می‌کند که درآن کشورها با انجام اقدامات مختلف، سبب بهبود محیط سرمایه‌گذاری شده، این کشور‌ها در لیست سبز یعنی مناسب برای ارتباط مالی قرار می‌گیرند. از طرف دیگر کشورهایی که در اصلاح مسائل مالی خود ناکام بوده‌اند یا دست به شفافیت مالی نزده‌اند، در زمره پرریسک‌ها قرار می‌گیرند و در اصطلاح به لیست سیاه می‌روند. این لیست، به منع ارتباط مالی بین بانک‌ها، بسترهای صادراتی و تجارت با کشورهای لیست سیاه، توصیه می‌کند.

موافق و مخالف چه می‌گویند؟
خلاصه نقد منتقدان این است که با این شرایط ما مجبور به دادن اطلاعات نظام پولی مالی خود به سایر کشورها هستیم. از سوی دیگر اگر سازمان‌ها و نهادهای مورد حمایت کشورمان در خارج از کشور مانند حزب‌ا... لبنان و شبیه آن مصداق تروریست شناخته شدند، مبادلات ما با آن‌ها به معنای حمایت از تروریسم است و دچار خودتحریمی خواهیم شد. از آن‌سو اما موافقان طرح می‌گویند هیچ‌یک از اعضای FATF به‌دلیل عضویت در این گروه، متعهد نیست که اطلاعات مشتریان نظام مالی خود را دراختیار سایر اعضا قرار دهد و به‌طور کلی کارکرد این گروه، بررسی سیاست‌ها و رویه‌هاست نه داده‌ها، معاملات و تراکنش‌ها. از سوی دیگر FATF هیچ تعریفی از تروریسم نداده است و تعیین این تعریف با شورای امنیت ملی کشورمان خواهد بود. با پذیرش قوانین این سازمان در مجلس می‌توانیم گامی در مسیر ایجاد ارتباط بانکی و تجاری که از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادمان است، برداریم. شاید پذیرش FATF بتواند آرامش موقتی در بازار ارز ایجاد کند، اما قرار نیست معجزه‌ای رخ دهد. فقط ارتباط مالی ما با دنیا راحت‌تر می‌شود و امیدواریم بتواند کمک بزرگی به اقتصاد کشورمان کند. 
 
شهرآرا مترو را در اینجا بخوانید
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی