کد خبر : 88140
/ 09:01
دیگر کسی حال دوستانش را از پاکت‌های داخل صندوق پست جویا نمی‌شود

نامه‌هایی که به دستم نمی‌رسد!

تقریبا برای همه پیش آمده است که فردی زنگ درِ خانه‌شان را زده باشند و بگوید پستچی هستم. حالا تقویم روزی را نشان می‌دهد که به‌عنوان روز پست نام‌گذاری شده است. آغاز این نام‌گذاری به 9اکتبر سال1969میلادی برمی‌گردد. به روزی که اتحادیه جهانی پست در سال1874 تأسیس شد. البته سابقه پست در کشور ما بسیار بیش از این‌هاست. بسیاری از مورخان اعتقاد دارند ایران مبتکر ارتباط پستی است و براساس این دیدگاه سابقه پست در ایران به 3هزار سال پیش برمی‌گردد.

نامه‌هایی که به دستم نمی‌رسد!

به گزارش شهرآارآنلاین، به مناسبت روز جهانی پست با حسین گلی، پستچی ساکن محله پروین اعتصامی، گفت‌وگو کردیم. او از کودکی به این شغل علاقه داشته است و حالا 17سال سابقه در رساندن نامه‌های مردم به مقصد دارد.

گلي در ابتدا براي ما از انتخاب اين شغل و چگونگي پستچي‌شدنش مي‌گويد: پدرم نامه‌رسان بود و من از کودکي شغل او را دوست داشتم. در زمان بازنشسته‌شدن پدرم،  قانوني بود که فرزندان فرد شاغل پس از بازنشستگي مي‌توانستند جذب همان اداره شوند. به اين طريق من جاي پدرم را در اداره پست گرفتم و کارم را به‌عنوان نامه‌رسان آغاز کردم.

اين نامه‌رسان در ادامه به برنامه کاري هر روزش اشاره مي‌کند و ادامه مي‌دهد: من و تعدادي از همکارانم از 5صبح به اداره پست مي‌رويم و در آغاز بسته‌هاي پستي را ثبت سيستم مي‌کنيم. سپس از روي مقصد‌ها، بسته را تفکيک کرده و در محلات مختلف تقسيم مي‌کنيم. پس از آن در حدود ساعت8 صبح شروع به رساندن نامه‌ها و بسته‌ها مي‌کنيم که معمولا تا ساعت13يا15 اين‌کار زمان مي‌برد. در روزهاي جمعه، بخشي از اداره پست همچنان فعال است و بسته‌هاي پستي ويژه را که پنجشنبه فرستاده شدند، جمعه به مقصد مي‌رسانيم.

سختترین بهاندازه رساندن امانت مردم

وقتي از اين نامه‌رسان باتجربه پرسيدم سخت‌ترين قسمت شغلت چيست؟ برخلاف انتظار من به سرما و گرما و اينکه همه روزهاي سال بايد با موتور رفت‌و‌آمد کند، اشاره نکرد. او سخت‌ترين قسمت کارش را اين‌طور بيان کرد: به نظر من دشوارترين قسمت کار يک نامه‌رسان به مقصدرساندن بسته‌هاي مردم است. چون هر پاکت در دستان ما امانت است و تفاوتي هم ندارد داخل آن چه چيزي باشد. بايد روي موتور خيلي مواظب باشيم که اتفاقي رخ ندهد.

بعضي بسته‌ها را بايد داخل بانک يا پاساژ تحويل دهيم و بايد مواظب بسته‌هاي روي موتور هم باشيم.

 در گرما و سرما، برف و باران و ترافيک شديد روي موتوربودن دشوار است اما نه به اندازه رساندن امانت مردم.

بعد از آن کمتر پستچي‌اي را مي‌توانيد پيدا کنيد که تصادف نکرده باشد. من سه‌بار با موتور تصادف کردم که موجب شکستگي‌هاي متعدد در بدنم شد. سختي‌هاي ديگر شغل من، رساندن بسته‌ها در روزهاي برفي و باراني است. بارها براي من و همکارانم پيش آمده است در زماني که برف شديدي در حال باريدن و روي زمين حجم زيادي برف نشسته بوده با موتور نامه‌هاي مردم را رسانده‌ايم.

خوشحالی مردم با دیدن ما

حسين گلي با اشتياق خاصي از شغلش مي‌گويد و واضح است علاقه زيادي به کارش دارد. او امتيازهاي شغل خود را برمي‌شمرد و مي‌گويد: مزيت‌هاي زيادي اين شغل دارد. از همه مهم‌تر اينکه با مردم در ارتباط هستيم. مردمي که منتظر رسيدن نامه و بسته‌اي هستند، با ديدن ما خوشحال مي‌شوند. در اين 17سال که به کار در اداره پست مشغولم با خيلي‌ از ساکنان و کسبه‌هايي که در حوزه کاري من هستند، آشنا شدم و يک دوستي بين من و آن‌ها شکل گرفته است. اين قسمت کارم را خيلي دوست دارم.

يک روز يکي از همين کسبه با من تماس گرفت و گفت مي‌خواهد با کاروان به زيارت سيدالشهدا(ع) برود و کاروان فردا حرکت مي‌کند،

 اما هنوز گذرنامه به دستش نرسيده است و خواست برايش پيگيري کنم. فردا صبح زماني که در حال جداکردن بسته‌ها بودم گذرنامه آن شخص را ديدم.

 با ديدن گذرنامه خيلي خوشحال شدم و آن را در اولين فرصت به دستش رساندم. زماني که من را ديد خيلي خوشحال شد و از من تشکر کرد و گفت در حرم امام حسين(ع) هم برايم دعا مي‌کند.

اين پستچي ادامه مي‌دهد: خدا را شکر مي‌کنم در محيط کاري اي که من هستم صميميت رايج است. وقتي براي هر کدام از همکارانم مشکلي پيش مي‌آيد يا  بر اثر رفت‌وآمد با موتور مصدوم و بعد خانه‌نشين مي‌شوند، با ديگر همکاران دسته‌جمعي به عيادتش مي‌رويم و هر کمکي از دستمان بربيايد برايش انجام مي‌دهيم.

علاقه مردم به پستچی

اين کارمند اداره پست به جايگاه شغلي خود در جامعه نيز مي‌پردازد و مي‌گويد: مردم هنوز نامه‌رسان‌ها را دوست دارند و ما هنوز بين مردم احترام و محبوبيت داريم. مردم هنوز هم تا پستچي را مي‌بينند با روي باز با او برخورد مي‌کنند و اين نشان مي‌دهد که خوشبختانه ديد مردم به پستچي‌ها تغيير منفي نکرده است.

گلي ادامه مي‌دهد: البته تعداد کمي از شهروندان هم هستند که برخوردشان با ما مناسب نيست. چون ما طبق وظيفه بايد صبح بسته‌ها را برسانيم، بعضي‌ها از ما ناراحت مي‌شوند و گله مي‌کنند که چرا صبح زود به درِ منزلشان مي‌رويم اما مردم بايد بدانند که من هر روز 80 تا 90بسته پست‌ ويژه که بايد در ازاي تحويلشان، از گيرنده امضا بگيريم و 30 تا70بسته معمولي را بايد به صاحبانشان برسانم و اين امر زمان مي‌برد. البته در اين بين هر روز تعدادي  از بسته‌هاي پيشتاز و ويژه هم هستند که براي بار دوم آن‌ها را به مقصد مي‌رسانيم زيرا درصورت نبود گيرنده بايد در بار اول برگه‌اي برايش به‌جا‌ بگذاريم که بداند فردا در چه ساعتي دوباره خواهيم آمد. اگر روي بسته، شماره تلفن باشد تماس مي‌گيريم تا درصورت دردسترس‌بودن گيرنده، مدتي در محل صبر کنيم تا وي به نشاني معين‌شده بيايد و بسته را تحويل بگيرد.

وي مي افزايد: البته اگر زماني که براي دومين‌بار مراجعه مي‌کنيم، شخص گيرنده را نمي‌يابيم دوباره برگه‌اي براي او به‌‌جا مي‌گذاريم و به او اطلاع مي‌دهيم که براي دريافت بسته‌اش به اداره پست بيايد. هر بسته پستي چند روز در اداره پست نگهداري مي‌شود و اين بستگي به نوع سرويس بسته‌ها دارد. بسته‌هاي سفارشي15 و پيشتاز 5روز نگهداري مي‌شوند و در آخر به مبدأ برگردانده خواهند شد.

در گذشت زمان

بسياري از مشاغل در طول سال‌هاي اخير تفاوت‌ ساختاري زيادي پيدا کرده اند. کار فعالان در عرصه پست هم شامل اين مشاغل مي‌شود. حسين گلي براي ما از تفاوت‌هاي ايجاد شده در کارش و نظرش درباره اين تغييرات مي‌گويد: در سال‌هاي اخير شغل من و همکارانم در همه قسمت‌هاي اداره پست تغييرات زيادي کرده است. اين روز‌ها کار ما بيشتر رساندن محصولاتي است که مردم از سايت‌هاي اينترنتي خريده‌اند. نامه‌هاي اداره‌ها و ديگر بسته‌هاي پستي در رتبه‌هاي بعدي قرار دارد. در گذشته کار ما رساندن نامه‌هاي مردم به هم بود. نامه‌هايي که مردم در صندوق‌هاي زرد پستي مي‌انداختند. اين روز‌ها ديگر از آن نامه‌ها خبري نيست. بايد بگويم رساندن آن نامه‌ها به مقصد لذت خاصي داشت. لذتي که از ديدن خوشحالي مادر وقتي نامه‌‌ فرزندش را پس از مدت‌ها بي‌خبري به او مي‌رساندم به من دست مي‌داد بيان‌شدني نبود. از زمان گسترش اينترنت عمر آن نامه‌ها هم به پايان رسيده است.

اين پستچي باسابقه از مردم خواسته‌اي هم دارد که اين‌گونه بيان مي‌کند: «وسايل گمشده را در صندوق‌هاي پستي بيندازيد».

او مي‌گويد: صندوق‌هاي پستي که در گذشته مردم نامه‌هايشان را داخل آن‌ها مي‌انداختند، هنوز فعال هستند. برخي همکارانم هر روز آن‌ها را باز مي‌کنند. البته کارايي اين صندوق‌ها هم به نوعي تغيير کرده است و بيشتر به صندوق مدارک گمشده تبديل شده‌اند. تعداد کمي از مردم مدارک يا اشيايي را که در خيابان پيدا مي‌کنند در صندوق‌ها مي‌اندازند که همکاران من همان تعداد را به اداره پست مي‌برند. در اداره پست باجه‌اي به نام «پست يافته» داريم که اشياي گمشده را در سيستم آنجا ثبت و نگهداري مي‌کنيم. اگر کسي مدرک يا وسيله‌اي گم کرده است مي‌تواند با رجوع به اداره پست پيگيري کند. اگر شيء گمشده در آنجا باشد، تحويل مي‌دهند و اگر نباشد شماره تماس فرد را دريافت مي‌کنند تا در صورت پيداشدن با او تماس بگيرند.

 قرارگرفتن در فهرست مشاغل سخت

حسين گلي از اينکه شغلش جزو مشاغل سخت قرار نگرفته است، گله مي‌کند و مي‌گويد: شغل پستچي جزو مشاغلي است که سختي کار دارد، اما هنوز در فهرست مشاغل سخت نيامده است. اگر جزو آن فهرست بود خيلي خوب مي‌شد. در سال96 دولت لايحه‌اي به مجلس فرستاد که در آن سال، خدمت نامه‌رسان‌هاي موتور‌سوارِ پست به 20سال کاهش پيدا مي‌کرد اما متأسفانه تا جايي که من مي‌دانم هنوز اين لايحه تصويب نشده است.

شهروند محله پروين اعتصامي در آخر اشاره به محله‌اش مي‌کند و مي‌گويد: در مدت زندگي‌ام در اين محله شاهد تغييرات مثبت و منفي زيادي بودم. تغييرات مثبت زيادي مثل ساخت بوستان‌ سلام که با خانواده، زياد به آنجا مي‌رويم و ديگر بوستان‌هاي اين منطقه تاکنون رخ داده است. همچنين خط‌يک قطارشهري ساخته شده و آسفالت برخي خيابان‌ها که پُر از چاله‌ بود با روکش‌هايي که انجام گرفته، از قبل بهتر شده است.

کشيده‌شدن آيلند پروين اعتصامي نکته ديگري بود که اين شهروند به آن اشاره مي‌کند و مي‌افزايد: آيلندي که کشيده شده کار من را کمي دشوار کرده است اما به نظر من افرادي که وجود اين آيلند را لازم دانستند، تجربه و تخصص بيشتري دارند و حتما ترافيک و تصادف‌ها را در نظر گرفته اند و کارشناسي کرده اند. با اينکه زحمت من بيشتر از قبل شده، اما نمي‌توانم فقط خودم را ببينم و پيش‌قضاوت داشته باشم. فرسوده‌بودن ساختمان‌هاي قديمي هم جزو ويژگي‌هاي منفي اين منطقه است که به نظر من، هم براي ساکنان  و هم غيرساکنان خطرناک است و بايد به حال آن فکری شود 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی