کد خبر : 88160
/ 11:45
این روزها 3‌ بازیگر با حاشیه‌هایشان به صدر داغ‌ترین سوژه‌های فضای مجازی آمده اند

واکنش‌های ‌سریع و خشن

از اولین روزهایی که سلبریتی‌های اینستاگرامی فهمیدند که می‌شود فضای مجازی را تریبون اظهار‌نظرهای اجتماعی و سیاسی کرد، حمید فرخ‌نژاد، امیر‌مهدی ژوله و مهراب قاسم‌خانی، تبدیل به نوک پیکان حمله به وضع موجود شدند که با سری بی‌ترس سراغ نقد وضع موجود می‌رفتند. در ماه‌های اخیر هم که سیر حمله به سلبریتی‌ها به دلیل موضع‌گیری‌های گذشته‌شان شروع شد. هر‌سه در مجموعه پست‌هایی از عملکردشان دفاع کردند.

واکنش‌های ‌سریع و خشن

به گزارش شهرآراآنلاین، اما درگیری علی علیزاده فعال سیاسی خارج از کشور با حمید فرخ‌نژاد در روزهای اخیر و پست‌های احساسی و مصاحبه شتاب‌زده فرخ‌نژاد با شبکه تی‌وی پلاس چیزهایی از زندگی فرخ‌نژاد را رو کرد که خیلی‌ها را متعجب کرد. دریافت پول‌های کلان و حقوق‌های عجیب و غریب برای حضور در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی چیز جدیدی نیست و به نبود نظام قانونمند قیمت‌گذاری روی فعالیت‌های فرهنگی برمی‌گردد و همان‌طور که فرخ‌نژاد هم در مصاحبه‌اش گفت نمی‌توان این موضوع را هدف مناسبی برای هجوم به کسی دانست. اما نشست و برخاست‌های فرخ‌نژاد با وابستگان شخصیت‌هایی که همیشه منتقد آنان بوده آن هم در برهه‌های حساسی مثل حوالی انتخابات، حساسیت‌های بیشتری درباره او برانگیخت که با سیر پست‌هایی که بدون مشورت یک متخصص رسانه‌ای و تنها از روی احساسات و در سریع‌ترین زمان ممکن منتشر کرد، ماجرا را کاملا علیه او کرد. اما در سیر سریع اشتباهات مجازی فرخ‌نژاد مصاحبه با تی‌وی پلاس که از هر حرف عادی حاشیه‌ای بیرون می‌کشد، نفتی بر آتش سوزان ماجرا شد. وقتی فرخ نژاد در مصاحبه‌اش گفت زیر 10هزار دلاری که قرار است هر ماه برای خانواده‌اش در خارج از ایران بفرستد مانده است آن وقت بود که دوباره هجمه‌های آرام گرفته مجازی شعله گرفت که با گذشته‌ای که این روزها از فرخ‌نژاد دانستیم، ماهی 150میلیون ارز فرستادن به خارج از ایران را کجای دلمان بگذاریم؟ حالا ویدئو حرف‌های فرخ‌نژاد که خیلی از آن‌ها را با بغض و خیلی را با فریاد بر زبان آورده است، در فضای مجازی دست به دست می‌شود و باعث فاصله افتادن بین این هنرمند و طرف‌دارانش
شده است.
مغرور، خیلی مغرور
محمدرضا گلزار، محمدرضا گلزار است. این جمله را بدون هیچ پیشوند و پسوند و توضیحی همه می‌فهمند. رضا گلزارِ گیتاریست، رضا گلزار مدل، رضا گلزار بازیگر، رضا گلزار خواننده و این روزها رضا گلزار مجری، همیشه در اوج بوده است. حتی اگر معتقد باشیم بازیگر فوق‌العاده‌ای نیست یا درست تحریر نمی‌زند و فالش می‌خواند و صدایش هیچ حسی منتقل نمی‌کند و در اجرا هم سرد و بی‌روح است. اما با همه تفاصیل او یکی از سوپر استارهای تمام عیار سینمای ماست که خوب می‌فروشد، حتی بعد از یک دهه از معروفیتش، تماشاچی را پای تلویزیون می‌نشاند. حتی اگر تلویزیون پر از خالی باشد. اما گلزار بودنِ گلزار دردسرهایی هم دارد. چندی پیش کلیپ کوتاهی از گفت‌و‌گویش با یک راننده وانت ضایعات‌خر بیرون آمد که رنگ و بوی تمسخر و تحقیر داشت اما هیچ توضیحی در این باره نداد و مثل خیلی وقت‌ها که فقط با رسانه‌های خاص صحبت می‌کند تا سؤال‌کننده را در اختیار داشته باشد و مسیر مصاحبه را هدایت کند با مجری تی‌وی پلاس به گفت‌وگو نشست و با غرور سوپراستاری‌اش قضیه را توجیه کرد. اما 2روز پیش که جلوی دوربین تی‌وی پلاس نشست جایی برای توجیه نبود. او یا باید می‌پذیرفت که اسمش در فهرست 20بازیگر خوش چهره تاریخ در فهرست IMDB نبوده و این فهرست ازسوی یک کاربر عادی بیرون آمده است یا باید بقیه را متهم به ندانستن می‌کرد. او راه دوم را انتخاب کرد. در مصاحبه‌اش خیلی راحت به معترضان تاخت و تلویحا آنان را حسود خواند و گفت «دست از این شیطنت‌ها بردارید. یک ذره وقت روی زندگی خودتان بگذارید. یک ذره ریلکس کنید. قبلا مردم همدیگر را بیشتر دوست داشتند. از خوشحالی هم خوشحال می‌شدیم. من نیازی به دیده شدن ندارم.» این آقا برای اسکار هم لیست داده و نقد کرده است. اما نگفت که هرکسی می‌تواند در این سایت صفحه خودش را بزند و همه چیز را نقد کند و احمد پورمخبر را هم بهترین بازیگر تاریخ بخواند. داستان پر سر و صدای گلزار مثل حمید فرخ‌نژاد از سر سادگی و عجول‌بودن در پاسخ دادن نبود. مشکل آقای سوپر استار نگاه بالا به پایین در فضای مجازی است. نگاهی که کامنت‌های منفی را پاک می‌کند، فیلم‌هایی که دست به دست می‌شود را توجیه می‌کند و سایت‌های خارجی را هم آن‌طور که می‌خواهد تحلیل می‌کند.
‎ساده مثل باران
باران کوثری خیلی وقت است از اظهار‌نظر درباره مسائل اجتماعی و سیاسی در فضای مجازی کنار کشیده است. تقریبا از پاییز و زمستان ۹۶ اگر هم اظهار‌نظری می‌کرد با لحنی آرام و دو‌پهلو از ماجرا می‌گذشت. اما صدا و سیما کاری به این کارها ندارد و نه تنها او را در هیچ برنامه و مناسبتی به تلویزیون دعوت نمی‌کند بلکه فیلم‌های با حضور او را هم در تلویزیون تبلیغ نمی‌کند. در فیلم‌هایی که نقش فرعی دارد البته با حذف او تیزرها را پخش می‌کند اما در عرق سرد که نقش اصلی با باران است و محتوای فیلم هم با ذائقه صدا و سیما و حوزه هنری نمی‌خواند، انتهای ماجرا کاملا معلوم است. تلویزیون به هیچ‌وجه و در هیچ صورتی به فیلم توجه نمی‌کند. حوزه هنری هم نمایش فیلم عرق سرد را در سینماهایش متوقف کرده است. کوثری در واکنش به توقف اکران فیلمش از سوی حوزه هنری گفته بود:«دلسردم و عصبانی. باورم نمی‌شود سینما آزادی که سینمای نوستالژیک من و خیلی‌هاست دست حوزه هنری افتاده است. چند ارگان و نهاد باید درباره سرنوشت یک فیلم تصمیم بگیرند؟» اما واقعا باران کوثری این بین کاره‌ای نیست و در کلیپی که چند روز پیش از مراسم اکران عرق سرد پخش شد در اظهار‌نظری جنجالی گفت: خدا را شکر تلویزیون من را نشان نمی‌دهد و شما حمایتمان کنید.
این حاشیه‌های داغ در فضای مجازی اما خلاف قصه‌های اخیر سلبریتی‌ها، تقصیر باران کوثری نیست. مردم کلیپ او را برای مچ‌گیری پخش نمی‌کنند، نمی‌خواهند بگویند او هم مثل فلان سلبریتی ادا در می‌آورده و حالا دستش برای مردم رو شده است، این بار انگار دارند از یک حق پایمال شده دفاع می‌کنند.
قبل از اوج‌گیری فضای مجازی فکر می‌شد که رونق گرفتن این دنیا می‌تواند در حوزه اطلاع رسانی با حذف واسطه‌های رسانه‌ای و خبری، مردم را به صحنه تاثیرگذاری و موج‌سازی رسانه برگرداند و چیزهایی که رسانه‌ها سعی در نادیده گرفتن آن دارند یا نمی‌توانند پوشش دهند را به صدر اخبار برگرداند. اتفاقی که تا امروز کمتر افتاده است اما ماجراهایی مثل حمایت از باران کوثری و دیده شدنش در فضای مجازی می‌تواند چشم انداز جذابی را برای دنبال کنندگان این دنیا بسازد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی