کد خبر : 88176
/ 07:54
شهرآرا ازآخرین جزئیات حمله به ٣ معلم در مشهد و گلبهار گزارش می دهد

به ضرب قمه به زور دندان

هنوز یک هفته از حادثه حمله پدر یکی از دانش آموزان مدرسه ابتدایی در مشهد با قمه به ٢معلم یک مرکز آموزشی که موجب مصدومیت آن ها شد، نگذشته بود که روز دوشنبه خبر یک درگیری خونین دیگر در یکی از مدارس شهر گلبهار در فضای مجازی و رسانه ها جنجال به پا کرد.

به ضرب قمه به زور دندان

به گزارش شهرآراآنلاین، ٢حادثه مشابه در ٢مرکز آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان، آن هم در فاصله ۶روز آنچنان پر اهمیت است که از مدیرکل آموزش و پرورش استان خواستیم جزئیات این ٢پرونده عجیب را برایمان تشریح کند و قاسمعلی خدابنده نیز با شرح ماوقع و آنچه پس از این ٢حادثه رخ داده است، آخرین جزئیات این ٢پرونده را بیان کرد که در ادامه گفته های این مدیر کل را خواهید خواند.

علت درگیری در گلبهار چه بود؟  

متأسفانه این درگیری در پی گرفتن پرونده یکی از دانش آموزان هنرستان فعال ما در شهرستان گلبهار شکل گرفته است.

چرا، مگر گرفتن پرونده از مدرسه مشکلی دارد؟

به خودی خود مشکلی ندارد، اما صبح روز دوشنبه پدر یکی از دانش آموزان که ساکن گلمکان است به همراه فرزندش به هنرستان کار و دانشی در شهرستان گلبهار مراجعه می کند و از مدیر این مجموعه آموزشی می خواهد که پرونده فرزندش را به او بدهند تا او را جای دیگری ثبت نام کند. اما مدیر هنرستان از دادن پرونده خودداری می کند و همین موضوع ساده به نزاعی خونین بدل می شود که در این میان دانش آموز به همراه پدرش به جان مدیر هنرستان می افتند که در این میان حادثه تلخی برای مدیر مدرسه رخ می دهد.

چرا مدیر هنرستان پرونده دانش آموز را به پدرش نداده است؟

متأسفانه هنوز فرصتی پیش نیامده است تا با مدیر هنرستان صحبتی بکنیم، اما موضوعی که از سوی همکارانم در این باره مطرح شده این است که ولی دانش آموز پس از شنیدن این خبر به یک باره از کوره در می رود و به همراه پسر نوجوانش هر دو به جان همکار ما می افتند.

گفته می شود که انگشت این مدیر مدرسه قطع شده، این درست است؟

بله، متأسفانه در این درگیری پدر دانش آموز کتف مدیر هنرستان را گاز می گیرد و همکار ما که از ناحیه شانه درد شدیدی را تحمل می کرده با دست چپ فک پدر دانش آموز را می گیرد تا از خود دفاع کرده باشد که ناگهان یکی از انگشتانش بین دندان های این فرد گیر می کند و به صورت عجیبی قطع می شود.

وضعیت جسمانی مدیر مضروب چگونه است؟

پس از بروز این حادثه خونین و مداخله دیگر همکاران، موضوع به اورژانس اعلام شد و مدیر هنرستان در حالی که خون ریزی شدیدی داشته است ازسوی مأموران امدادی به بیمارستان امام رضا(ع) منتقل می شود. پس از انتقال مصدوم این حادثه بلافاصله اقدامات پزشکی برای پیوند انگشت قطع شده صورت می گیرد، اما به دلیل تأخیر در اعلام خبر و انتقال بیمار این عمل با موفقیت همراه نبود و انگشت مدیر هنرستان از بند دوم قطع شد. در حال حاضر وضعیت جسمانی مدیر هنرستان ما در گلبهار مطلوب است اما این فرد پس از این حادثه دچار تألمات روحی شدیدی شده است.

متهم دستگیر شده است؟

خوشبختانه با حضور به موقع همکاران دیگر فرد ضارب در هنرستان دستگیر و مراتب به پلیس اعلام شد. این فرد ازسوی پلیس دستگیر شده است و ما در حال رسیدگی به این پرونده از مسیر قضایی هستیم.

پرونده قمه کشی در یکی از مدارس ابتدایی مشهد به کجا رسید و در چه مرحله ای است؟

این پرونده نیز با دستگیری متهم، در مرحله رسیدگی قضایی است و موضوع از ناحیه دادستانی به صورت ویژه در حالی بررسی و تحقیقات می باشد.

اما پیش از هرگونه اظهارنظر یا صدور رأی متهم آزاد شد. نظرتان در این باره چیست؟

من هم این موضوع را شنیدم و در جریانش قرار گرفتم. متهم با قرار وثیقه آزاد شده است اما همان طور که می دانید تا پایان بررسی و صدور حکم نمی توان هیچ نظری داد.

شنیده شده که متهم با رضایت معلمان آسیب دیده آزاد شده، این درست است؟

من هم از این موضوع مطلع شدم، اما پیگیری این پرونده به لحاظ جنبه عمومی جرم، از حوزه دادستانی در حال رسیدگی می باشد.

علت اصلی این حادثه چه بود؟  

همان طور که قبل تر هم گفته ام، این حادثه ناشی از تنبیه یک دانش آموز که نظم کلاس را بر هم زده بوده، اتفاق افتاده است. البته تأکید می کنم که اگر معلم ما اشکالی در رفتارش بوده، پدر این دانش آموز حق این گونه برخورد را نداشته است.

اولیای دانش آموزان چگونه می توانند به این موضوع رسیدگی کنند؟

چنانچه پدر و مادرها تحت عناوین مختلف با مراکز آموزشی و تربیتی ما دچار مشکل شوند، ملزم به رعایت قانون اند و موظف اند که این موضوع را از مسیر ادارات نواحی مختلف آموزش و پرورش پیگیری کنند. در همه نواحی ما واحدی تحت عنوان ارزیابی و رسیدگی به شکایت، فعالیت دارد که اولیای دانش آموزان در صورت بروز مشکل می توانند به این واحد ها مراجعه کنند و موضوع را درمیان بگذارند. این اطمینان را به پدر و مادرها می دهیم که به محض طرح شکایت در اسرع وقت به درخواست آن ها رسیدگی خواهد شد و چنانچه حقی از دانش آموز زائل شده باشد با متخلفان برخورد خواهد شد. همکاران ما در حوزه رسیدگی به شکایات به صورت بیست وچهارساعته پذیرای درخواست های اولیای دانش آموزان هستند. البته طبق دستور مدارس ابتدایی، دبیرستان و هنرستان های ما اعم از خصوصی، دولتی و غیر انتفاعی موظف اند تا پوستر اعلام شماره های رسیدگی به شکایت و شماره سامانه شکایت را در معرض دید پدر و مادر دانش آموزان قرار دهند.

به نظرتان اگر همکارانتان کمی نرمش می داشتند، این مشکل باز هم رخ می داد؟

 نمی توان گفت که مشکل صددرصد از سمت همکاران ما بوده است، با این حال از همکارانم در مجموعه های آموزشی سطح استان درخواست می کنم سعه صدر داشته باشند و در مقابل اعتراض دانش آموزان و والدینشان صبر و حوصله به خرج دهند و چنانچه موردی وجود دارد آن را از مسیر قانونی حل و فصل کنند. از اولیای دانش آموزان نیز در خواست می کنم در صورت بروز مشکل از برخورد انفرادی و درگیری با مسئولان آموزشی ما جدا خودداری کنند و موضوع را از مسیر واحد رسیدگی به شکایت اداره آموزش و پرورش پیگیری کنند، چرا که اقدامات انفرادی و ایجاد درگیری در مراکز آموزشی علاوه بر ایجاد ناامنی وجهه آموزشی و تربیتی را در مقابل چشم دیگر دانش آموزان، مخدوش می کند.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی