کد خبر : 88202
/ 06:25

روز مشهد روی میز شورا

طرح ثبت روز ملی مشهد در تقويم بعد از بررسی و تصويب در شورای شهر به شورای فرهنگ عمومی كشور ارسال می شود

روز مشهد روی میز شورا

شهرآرا آنلاین -  اینکه رسالت رسانه‌ها پیگیری موضوعات و مطالبه‌گری است به کنار. واقعا تا کی باید از مطالبات فرهنگی حرف به میان آید و همتی برای پیگیری نباشد؟ سال‌هاست رسانه‌ها فریاد می‌زنند اما هنوز مشهد روزی ملی در تقویم رسمی کشورمان ندارد. حتی تهران هم از سال قبل صاحب روز ملی شد‌. عناوین پرطمطراق مانند «دومین کلان‌شهر مذهبی جهان» و «پایتخت معنوی ایران» هم تاکنون در بین ورق‌های تقویم جایی برای مشهد باز نکرده‌اند. مشهد در کنار برخی از آسیب‌های اجتماعی‌اش که نمی‌توان به‌‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت، شهر اتفاقات جریان‌ساز است، کلان‌شهری که بارگاه منور حضرت رضا(ع) را در خود جای داده و خیلی از ایرانی‌ها با آن خاطره دارند‌. روز ملی مشهد می‌تواند بهانه‌ای باشد برای آنکه به خاطر بیاوریم چه یادهایی از این کلان‌شهر دوست‌داشتنی برایمان به یادگار مانده است.

از چند سال قبل قرار بود شورای فرهنگ عمومی استان کمر همت ببندد و جای خالی مشهد را در تقویم ملی پر کند اما گویا اقدامات این شورا هم به‌جز یک مصوبه کاغذی خروجی دیگری نداشته است. اکنون مدیریت شهری برای پیگیری این مطالبه فرهنگی پا پیش گذاشته است.

 

تدوین طرح پیشنهادی در شورای شهر

آن‌طور که رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد به شهرآرا خبر داد، طرح تعیین روز ملی مشهد تدوین شده است و به‌زودی پس از بررسی و تصویب در صحن علنی شورا، در قالب پیشنهادی به شورای فرهنگ عمومی کشور ارائه می‌شود.

به گفته احسان اصولی، در قالب آیین‌نامه نشان مشهد، مصادیق تعیین روز ملی این کلان‌شهر هم بررسی خواهد شد تا گزینه نهایی برای تصویب و ثبت در تقویم ملی در قالب پیشنهاد به شورای فرهنگ عمومی کشور ارجاع شود.

وی ادامه داد: در صورت تعیین روز ملی، نشان مشهد در همان روز به شخصیت‌های برجسته در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، دینی، ایثار، ورزشی و هنری اهدا خواهد شد.

اصولی به ضرورت تعیین روز ملی مشهد هم اشاره کرد و گفت: یکی از اقداماتی که می‌تواند در تقویت هویت اجتماعی شهر مؤثر باشد تعیین روز ملی برای پایتخت معنوی ایران است.

وی با بیان اینکه در دوره فعلی مدیریت شهری ٢ اولویت در حوزه فرهنگی مد نظر قرار گرفته که نخستین آن تقویت هویت مشهد است افزود: در تلاش هستیم از‌هم‌گسستگی فرهنگی‌ای که در شهر وجود دارد به هم‌گرایی و همذات‌پنداری تبدیل شود و به یک هویت جمعی تحت‌ عنوان هویت مشهد برسیم.اصولی توضیحاتش را این‌گونه تکمیل کرد: به‌ دلیل رشد سریع جمعیت و مهاجرت‌ به مشهد، امروز شاهد این هستیم که نه‌تنها هویت ساکنان شهر شکل نگرفته است بلکه در برخی از موارد، شهروندان از آن پرهیز می‌کنند.وی افزود: اگر به یک هویت واحد تحت‌عنوان هویت اجتماعی مردم مشهد دست پیدا نکنیم، بدون شک در آینده با معضلات فرهنگی و اجتماعی متعددی مواجه می‌شویم.

 

تنش‌هایی از جنس تعدد هویت‌ها

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: تعدد هویت‌ها در مشهد، تنش‌هایی را سبب خواهد شد که بی‌شک به نفع مردم نیست زیرا به آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی دامن می‌زند.

وی با بیان اینکه شکل‌گیری هویت جمعی مشهد یک ضرورت انکار‌ناپذیر است ادامه داد: آداب و رسوم، غذاها و لهجه‌ها از جمله میراث فرهنگی شهر به‌ شمار می‌روند اما این میراث برای ساکنان جذابیت چندانی ندارد در حالی‌ که ما معتقدیم باید جذاب باشد.

وی تأکید کرد: وقتی که ساختار فرهنگی و هویتی منسجمی در شهر وجود داشته باشد، طبیعی است فردی که به این کلان‌شهر سفر یا مهاجرت می‌کند خود‌ را با آن فرهنگ هویتی وفق می‌دهد.

اصولی با تأکید بر اینکه هویت مشهد باید تقویت شود اظهار کرد: مشهد ‌شهری بین‌المللی است زیرا ‌بارگاه ملکوتی حضرت‌رضا(ع) ‌یکی از مقاصد اصلی گردشگران شیعه به‌ شمار می‌رود.

وی ابراز کرد: هم در‌ راستای تقویت هویت اجتماعی شهر و هم از جهت معرفی بیشتر این کلان‌شهر و ظرفیت‌های آن به مشتاقان و دلدادگان زیارت امام رضا(ع) در سراسر جهان تعیین روز ملی مشهد و گرامیداشت این روز ضرورتی انکارناپذیر است.

 

آخرین پیگیری‌ها درباره روز ملی مشهد

حدود ٣ سال قبل بود که شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی پس از سال‌ها انتظار، در جلسه‌ای، موضوع انتخاب روز ملی مشهد را بررسی کرد. در آن جلسه، اعضای شورا به کلیات رأی دادند و تصمیم‌گیری در‌باره جزئیات را به آینده موکول کردند.

استاندار خراسان رضوی همان زمان به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی استان مقرر کرد کمیته‌ای تخصصی برای تعیین مصداق روز ملی مشهد با حضور بخش‌های مختلف تشکیل و گزارش بررسی‌ها طی ٣ ماه برای تعیین‌ تکلیف نهایی به شورا ارائه شود.

یک سال قبل و به دنبال پیگیری‌های روزنامه شهرآرا، حجت‌الاسلام ارباب‌سلیمانی، عضو شورای فرهنگ عمومی کشور، ثبت روز ملی مشهد را در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران یک ضرورت برشمرد و تأکید کرد که این شورا آمادگی دارد موضوع مذکور را بررسی کند.

به گفته قائم‌مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، برخی از مصادیق روز ملی مشهد مشخص شده است اما از اینکه چه زمانی در دستورکار شورای فرهنگ عمومی استان قرار می‌گیرد بی‌اطلاع است.

یوسف امینی در گفت‌وگو با شهرآرا افزود: پس از تصویب کلیات این طرح در شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، موضوع در دستورکار کمیته تعیین مصادیق قرار گرفت و پس از برگزاری جلسات متعدد، در نهایت به ١٠ ‌گزینه مشترک رسیدیم.

وی ادامه داد: از میان این گزینه‌ها با نظر ۵٠ نفر از نخبگان، علما، اصحاب فرهنگ، نمایندگان مردم در مجلس، شورای شهر و مسئولان به گزینه‌های اولویت‌دار مانند روز ولادت و شهادت امام رضا(ع) و سالروز برخی حوادث انقلابی مشهد رسیدیم تا طرح نهایی به شورای فرهنگ عمومی استان ارجاع و درباره آن تصمیم‌گیری شود.

امینی در پاسخ به این سؤال که چرا موضوع انتخاب روز ملی مشهد با جدیت پیگیری نمی‌شود با تایید اینکه روند پیگیری‌ها تا اندازه‌ای کند شده است، افزود:شاید دلیل آن حساسیت موضوع و ضرورت بررسی بیشتر بوده باشد.

 

مصوبه را به شورای شهر ابلاغ کرده‌ایم

مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی هم در این باره گفت که مصوبه این شورا برای اجرا به شورای شهر ابلاغ شده است تا پیگیری‌های نهایی از سوی مدیریت شهری انجام گیرد.

مجتبی حسینی کفشدار در گفت‌وگو با شهرآرا افزود: در نامه‌ای به رئیس شورای شهر اعلام کرده‌ایم که مصوبه شورای فرهنگ عمومی را اجرا کنند. پس از تعیین مصداق نهایی، موضوع به شورای فرهنگ عمومی کشور ارجاع شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی