کد خبر : 88205
/ 06:32

پوشک‌های مخدوش!

بعد از غصه کمبود و احتکار، سودجویان این‌بار به مخدوش کردن قیمت پوشک‌ بچه روی آورده‌اند

پوشک‌های مخدوش!

شهرآرا آنلاین - همه‌گیر نیست اما کار یکی‌دو نفر هم نیست. در این بلبشوی گرانی و کمبود که برخی‌ها به هر طریق به‌دنبال گل‌آلود کردن آب برای افزایش سودی کثیف هستند و درکنار اخبار احتکار، گران‌فروشی و کم‌فروشی برخی‌ها و کشف انبارهای احتکار و جرایم مالیِ برخی دیگر، حالا مدتی است مخدوش کردن قیمت‌ها نیز به سیاهه نیرنگ‌های بازاری برخی سودجویان اضافه شده است؛ سوداگرانی که بر روی قیمت‌های مصوب کارخانه‌ای، سفیدکننده می‌زنند تا سیاهی عملشان، گریبان‌گیر مصرف‌کننده‌ای شود که چاره‌ای جز خرید ندارد و درنهایت با اعتراضی ساده از کنار ماجرا بگذرد.

درکنار افزایش سرانه مصرف سفیدکننده‌ها برای برخی سودجویان(!) با گشت‌وگذاری در بازار متوجه می‌شویم که مخدوش کردن قیمت پوشک، بیشتر از دیگر کالاها دستاویز سودجویی سوداگران قرار گرفته است.

بعد از گرانی ناگهانی پوشک بچه به‌دلیل وارد نشدن مواد اولیه، حالا که دو کشتی بزرگ مواد اولیه وارد کشور شده و دراختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است، انگار برخی دلّال‌ها تمایل ندارند از نشئگی افزایش قیمت پوشک، دل بکنند و حالا تمهید بهتری برای تداوم سود خارج از عرف دارند.

گزارش‌های میدانی حکایت از آن دارد که گویا برخی فروشندگان نه اعتقادی به کاهش قیمت‌ها دارند و نه تمایلی به فروش با قیمت درج‌شده بر روی کالا. این وسط خریداران هم مانده‌اند که چرا بهای کالایی مانند پوشک باید مخدوش باشد و فروشنده، حرف اول و آخر را در تعیین قیمت بزند؟

 

شاید هنگام حمل بار، پاک شده است

برای بررسی موضوع به تعدادی مغازه در چند منطقه از شهر می‌رویم. اولین مقصد، فروشگاه بزرگی در بولوار پیروزی است که اتفاقا با استقبال هم روبه‌روست. قیمت تمام پوشک ها مخدوش شده است. علت را که جویا می‌شوم، مسئول مربوط با توجیهی که خنده‌دار به نظر می‌رسد، می‌گوید: شاید به‌دلیل فشار واردشده بار در جریان حمل‌ونقل، اتفاق افتاده باشد.

می‌گویم: چه جالب! همه این پوشک‌ها فقط در قسمت قیمت، دچار این مشکل شده‌ است. با ترشرویی نگاهم می‌کند و...

در نزدیکی همین فروشگاه، به‌سراغ مغازه کوچکی می‌روم که انصاف را سرلوحه رزق‌وروزی‌اش قرار داده است. مغازه‌دار می‌گوید: خوشبختانه قیمت دو برند پرطرفدار پوشک، نزدیک به یک ماه است که ثابت مانده و برای نمونه بسته‌های چهل‌تایی سایز۴ آن‌ها درحال‌حاضر به قیمت ٨۵هزار تومان و ٧۶هزار تومان به فروش می‌رسد و به‌دلیل حساسیت‌زا نبودن و میزان جذب بسیار، متقاضی بیشتری دارد. او می‌گوید: به قیمت‌ها نگاه کنید؛ همان است که هست، تغییری هم نکرده است.در ادامه گزارش، به‌سراغ فروشگاهی در بولوار بعثت می‌روم. در این فروشگاه، مشکلی بابت مخدوش کردن قیمت‌ها وجود ندارد و پوشک‌ها را با درصدی تخفیف به فروش می‌رسانند.

 

قیمت قدیم، فروش جدید

راهی چهارراه میدان بار می‌شوم تا فروشگاه‌های آنجا را هم رصد کنم. شاید برای شما هم جالب باشد که با انواع رویکردها مواجه می‌شوم. در یکی از همین مغازه‌های کلی‌فروشی لوازم بهداشتی، وقتی چشمم به قیمت قدیمی پوشک‌ها می‌افتد، ذوق‌زده می‌شوم؛ ٣٢هزار تومان برای یک برند معروف. به فروشنده می‌گویم من پنج بسته از این پوشک می‌خواهم. می‌گوید: قیمت‌ها آن چیزی نیست که شما می‌بینید. هر بسته ٨۵هزار تومان است، اما به شما تخفیف می‌دهم، هر بسته را ۶٠هزار تومان ببرید. جالب اینجاست که وقتی وارد مغازه کناری می‌شوم، می‌بینم که همان پوشک ٨۵هزار تومانی را ٧٠هزار تومان قیمت زده است. این داستان در مغازه بعدی به‌گونه دیگری رقم می‌خورد؛ یعنی نه ۶٠هزار تومان و نه ٧٠هزار تومان، بلکه ٧۵هزار تومان. اصلا آشفته‌بازاری است برای خودش.در این میان وقتی خودم را به خانم جوانی که برای خرید پوشک آمده است معرفی می‌کنم، می‌گوید: هنوز هم مغازه‌هایی هستند که همین پوشک ٨۵هزار تومانی را به قیمت قدیم و واقعی‌اش می‌فروشند.

آخرین مسیر ما، انتهای بولوار خیام است که در اینجا هم برخی پوشک‌ها و دیگر اقلام سلولزی با قیمت‌های مخدوش‌شده عرضه می‌شود و اعتراض ما هم اثری ندارد و فروشنده، ما را مختار به خریدن یا نخریدن می‌داند.

از مغازه که خارج می‌شوم، به‌همراه من خانمی میان‌سال هم خارج می‌شود. وقتی ماجرا را با وی درمیان می‌گذارم، می‌گوید: چاره‌ای نداریم. آن‌ها که بچه دارند، می‌دانند که قیمت‌ها عادلانه نیست و دست‌کاری شده است اما اگر شما به‌جای من و آن‌ها باشید، از خرید پوشک برای بچه‌ کوچکتان صرف‌نظر می‌کنید؟ اصلا امکانش هست؟ و من مانده‌ام که درمقابل این سوال چه جوابی بدهم.

 

افزایش بازرسی و پیگیری‌ها

به‌سراغ مسئول اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان می‌روم. مهدی مقدسی در این‌باره می‌گوید: در جریان افزایش قیمت‌ها، دغدغه کالاهای سلولزی و بهداشتی در صدر مشکلات مردم قرار گرفت و به همین دلیل، بازرسان سازمان صمت، پیگیری‌های جدی‌تری را در این‌باره آغاز کردند.

وی ادامه می‌دهد: در این راستا و در همین مدت، یک کارگاه را در حوالی چهارراه میدان بار شناسایی کردیم که در آن، فردی سودجو با به‌کار گرفتن تعدادی کارگر و با استفاده از «استون»، اقدام به مخدوش کردن قیمت درج‌شده بر روی پوشک‌ها می‌کرد و این فرد بعد از شناسایی کارگاهش، به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شد.

این مقام مسئول به حجم تماس‌های شهروندان و افزایش ۵‌/٢برابری شکایات اشاره می‌کند و می‌افزاید: روزانه ١۵٠ تا ٢٠٠گزارش قابل پیگیری داریم، درحالی‌که پیش از این، ۶٠ تا ٧٠گزارش تخلف در این زمینه به دستمان می‌رسید اما با وجود حجم کار، با ‌‌شدت و سرعت برای دریافت خساراتِ پرونده‌هایی که تأیید می‌شوند، پیگیری می‌کنیم تا حقی از شهروندان ضایع نشود.مقدسی درباره قیمت‌های متفاوت پوشک نیز توضیح می‌دهد: قبول داریم که این وضعیت، فرصت سوءاستفاده برای برخی متخلفان را به‌راحتی فراهم می‌کند اما تا زمانی که فاکتور خرید فروشنده مشاهده و بررسی نشود، نمی‌توان قضاوت درستی کرد و اتفاقا کار بازرسان هم در چنین شرایطی، سخت‌تر شده است.

وی می‌افزاید: از مردم می‌خواهیم که تخلف‌های رخ‌داده را با حساسیت دنبال کنند و به سازمان صمت اطلاع دهند. 

تا همین چند وقت پیش، عده‌ای از کسبه سودجو برای سود بیشتر، قیمت‌های مصوب را با برچسب جدید تغییر می‌دادند اما مدتی است که همان تخلف هم ارتقا یافته است(!) و سودجویان ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از برچسب، قیمت‌ها را جور دیگری تغییر دهند و هر طور که دلشان می‌خواهد، به «خودقیمت‌گذاری» کالا اقدام کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی