کد خبر : 88207
/ 06:36
توان‌یابان همچنان در انتظار تاکسی‌های جدید و مناسب‌سازی‌شده

تاکسی معلولان در خط وعده‌ها

جامعه چهل‌ودوهزارنفری توان‌یابان مشهدی هم مانند شهروندان دیگر برای فعالیت‌های اجتماعی خود نیازمند سامانه حمل و نقلی مناسب هستند.

تاکسی معلولان در خط وعده‌ها

شهرآرا آنلاین - شاید این حرف‌ها تکراری باشد اما باور کنید که جامعه چهل‌ودوهزارنفری توان‌یابان مشهدی هم مانند شهروندان دیگر برای فعالیت‌های اجتماعی خود نیازمند سامانه حمل و نقلی مناسب هستند. گاهی به‌اجبار همین تکراری‌ها را می‌نویسیم تا به آقایان و خانم‌های مسئول یادآوری کنیم که جامعه چندین‌‌هزار‌نفری در انتظار خبرهای خوب هستند. نخستین روزهای سال بود که متولیان حمل و نقل درون‌شهری مشهد خبری را اعلام کردند مبنی بر اینکه قرار است ١٠ دستگاه ون ویژه معلولان و توان‌یابان به چرخه خدمت‌رسانی شهری اضافه شود. البته تجهیز٢٠ دستگاه اتوبوس به بالابر برقی و همچنین مناسب‌سازی خودروهای سدان برای معلولان از دیگر وعده‌هایی بود که همان زمان از قول سکان‌داران حمل و نقل درون‌شهری مشهد ثبت شد‌. با این حال، بیش از ۶ ماه از این وعده‎‌ها می‌گذرد و به گفته مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی مشهد، به دلیل بدقولی خودروساز و تأخیر در فراهم‌آوری تجهیزات، این موضوع هنوز عملیاتی نشده است. با این حال، مهدی علوی‌مقدم این را هم گفته است که تعدادی از تاکسی‌های سدان تا ٢ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند و بهره‌برداری کامل از این خودروها و ١٠ دستگاه ون تا پایان امسال صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد در این باره پروژه مناسب‌سازی تاکسی‌ها برای معلولان را در ٢ فاز تعریف کرد. فاز نخست مربوط به خودروهای ون تک‌منظوره فقط برای معلولان است و ون‌های دو‌منظوره در راستای سرویس‌دهی به معلولان و شهروندان تدارک دیده شده‌اند. در این مرحله تجهیزات لازم خریداری و مناسب‌سازی ٣ دستگاه ون ‌انجام شده است.

گویا بدقولی خودروسازان‌ دامن‌گیر ون‌های توان‌یابان هم شده است تا جایی که مهدی علوی‌مقدم با اشاره به این موضوع، گفت: در حال پیگیری برای گرفتن مصوبه در جهت به‌کارگیری ناوگان با پلاک سفید هستیم تا با نصب تجهیزات، از ظرفیت آن‌ها هم استفاده کنیم و بتوانیم ١٠ دستگاه ون را به مرحله سرویس‌دهی برسانیم.

فاز دوم تاکسی ویژه معلولان مربوط به ۵٠ دستگاه خودرو سدان بود که بنا به گفته مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد، طراحی و پژوهش‌های آن به پایان رسیده، قرارداد شرکت بخش خصوصی آن هم ٢ هفته گذشته تنظیم شده است و به احتمال زیاد در هفته جاری ابلاغ می‌شود. در این راستا این شرکت موظف شده است طی ۴۵ روز آینده نخستین نمونه و پس از آن ‌هفته‌ای یک دستگاه خودرو به سازمان تاکسی‌رانی تحویل بدهد.

وی با اشاره به هزینه‌های زیاد خدمات این خودروها که از سوی بخش خصوصی صورت می‌گیرد، این موضوع را عاملی برای استقبال نکردن بخش خصوصی دانست و افزود: در این راستا لایحه‌ای به تصویب رسید که به واسطه آن، علاوه بر یارانه پرداختی شهرداری، مابه‌التفاوتی نیز که باید برای خدمات پرداخت شود در قالب یارانه از سوی شهرداری پرداخت شود.

علوی‌مقدم افزود: در صورتی که فرمانداری اشکالی به این مصوبه وارد نکند، آن را ابلاغ می‌کنیم تا معلولان بتوانند با پرداخت هزینه خدمات، مانند دیگر شهروندان، از خدمات حمل و نقلی استفاده کنند.

﷯مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد با بیان اینکه هم‌اکنون ٣ دستگاه ون آماده سرویس‌دهی به توان‌یابان است افزود: امیدواریم با تمهیدات انجام‌شده بخشی از ٧ دستگاه ون و خودروهای سدان را تا ٢ ماه آینده به چرخه حمل و نقل وارد کنیم و مابقی نیز تا پایان سال وارد حوزه خدماتی شوند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی