کد خبر : 88211
/ 06:47

فراگیری فرهنگ «فرنگیس»

راوی و نگارنده کتاب «فرنگیس»، میهمان مشهدی‌ها بودند

فراگیری فرهنگ «فرنگیس»

شهرآرا آنلاین - غلامرضا زوزنی| «فرنگیس حیدرپور»، بانویی که دلاوری‌هایش در دوران حمله عراق به ایران برسر زبان‌هاست، چند‌روزی است به پابوس امام هشتم آمده و میهمان مشهدی‌هاست. او به‌همراه نویسنده کتاب خاطراتش، «مهناز فتاحی»، برای شرکت در مراسم تقدیری به شهرمان آمده که روز گذشته به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد. در این مراسم، علاوه بر مردم علاقه‌مند، نوروزیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مروارید، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد‌اسلامی استان، سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی، نجاتی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد، خانواده شهید مدافع حرم جواد محمدی مفرد و جمعی از خیّران کتابخانه‌ساز نیز در سالن حضور داشتند. فرنگیس حیدرپور، از زنان نام‌آشنای دوران دفاع مقدس است که در گیلان‌غرب زندگی می‌کند و اقدام شجاعانه او در دفاع از مردم روستایش و کشتن یک سرباز متجاوز عراقی با تبر و به اسارت گرفتن یک سرباز عراقی دیگر شهره عام و خاص است؛ تاجایی که رهبر انقلاب در سخنرانی‌های مختلف چند‌باری از فداکاری‌های حیدرپور یاد کرده‌اند.

 

﷯ گره جامعه، دوری از کتاب است

نوروزیان که به نمایندگی از استاندار خراسان رضوی آمده بود، ضمن خواندن چند‌خط از کتاب فرنگیس برای حضار، در سخنان کوتاه خود گره و مشکل اصلی جامعه و دعواهای قومی و قبیله‌ای و حزبی و گروهی را مطالعه نکردن دانست. او همچنین تأکید کرد مشکلات با کتاب‌خوان شدن جامعه رفع می‌شود.

 

﷯ کلاس صبر و تاب‌آوری

سبزیان نیز که میزبان اصلی این مراسم او و نهاد متبوعش بود، کتاب فرنگیس را کلاس آموزشی صبر و تاب‌آوری خواند و اقرار کرد که تا پیش از تقریظ نوشتن رهبر انقلاب بر فرنگیس، او هم توجهی به آن نداشته است. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌رضوی، ابراز امیدواری کرد برگزاری گرامیداشت‌ها باعث جبران کم‌توجهی‌ها در جامعه شود و از همه افرادی که توانایی تبلیغ دارند خواست تا این کتاب را به عنوان سرمشق در جامعه معرفی کنند.

 

﷯ تبر فرنگیس، قلم مهناز

مهناز فتاحی، گردآورنده و نگارنده فرنگیس، در آغاز صحبت‌هایش قلمش را با تبری که فرنگیس با آن جلو دشمن ایستاده بود، یکی دانست. فتاحی خوشحالی‌اش را از اینکه فرنگیس مورد تقریظ آیت‌ا... خامنه‌ای قرار گرفته است بروز داد و از لزوم اهمیت دادن مردم و مسئولان به کتاب‌ و کتاب‌خوانی چنان‌که رهبر انقلاب به آن توجه دارند گفت. نگارنده فرنگیس که چندین سال از عمر خود را برای گردآوری خاطرات فرنگیس حیدرپور صرف کرده، مطمئن است در این زمان می‌توانسته است چندین جلد کتاب دیگر تألیف کند اما اهمیت داستان فرنگیس او را مصمم کرده است تا هرچقدر که لازم است برای نگارش آن وقت بگذارد.

 

﷯ خاطرات قهرمانان مشهدی را دریابید

به گفته فتاحی، او تنها به ثبت خاطرات فرنگیس در وقایعی که تعریف کرده است، بسنده نکرده و از بیشتر شاهدان و حاضران خاطراتش هم مصاحبه گرفته است تا خاطرات فرنگیس و داستان رشادت‌هایش به طور جامع و کامل به دست مخاطب برسد. او همچنین با اشاره به خاطراتی که راوی تعریف کرده است و هم‌زیستی‌ای که در روز‌های پژوهش خاطرات با فرنگیس حیدرپور داشته است، فرنگیس را زنی شجاع و غیور دانست که در همه اتفاقات ریز ‌و ‌درشت زندگی‌اش دلیرانه رفتار می‌کند. این نویسنده همچنین خطاب به حاضران مشهدی مراسم گفت: مشهد هم پر از قهرمان است و این افراد خاطراتی دارند که خواندن و شنیدنش برای همه جذاب است و باید ثبت و ضبط شود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی