کد خبر : 88215
/ 06:57

شناسایی اخلالگران بازار ارز

سرپرست فرماندهی نیروی انتظامی: ٢٣ نفر دستگیر شدند

شناسایی اخلالگران بازار ارز

شهرآرا آنلاین - «نیروی انتظامی و اصناف» نامی است که برای ششمین روز از هفته نیروی انتظامی درنظرگرفته‌شده‌است و به همین مناسبت روز گذشته رئیس اتاق اصناف مشهد و سرپرست فرماندهی نیروی انتظامی خراسان رضوی در نشستی به گفت‌وگو با اصحاب رسانه پرداختند.

سرهنگ ابراهیم قربان‌زاده که به تازگی سرپرستی فرماندهی نیروی انتظامی خراسان رضوی را عهده‌دار شده است، در این نشست با اشاره به اهمیت همراهی تمامی سازمان‌ها و نهادها از جمله اصناف برای تأمین امنیت گفت: اصناف نمایندگان محبوب مردم هستند. رؤسای اصناف به صورت انتخابی از میان مسئولان اتحادیه تعیین می‌شوند. همچنین مسئولان اتحادیه نیز توسط بازاری‌ها انتخاب می‌شوند، پس می‌توان گفت که اصناف و بازاری‌ها مردم هستند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره برخورد با دلال‌ها و اخلالگران بازار ارز در استان گفت: ٢٣ نفر به جرم اخلالگری در بازار ارز دستگیر شده‌اند و چند واحد صنفی هم که به صورت غیرمجاز دلار عرضه می‌کردند، پلمب شدند.

قربان‌زاده با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با دلال‌های بازار ارز در مشهد گفت: در هفته‌های گذشته برنامه ویژه‌ای برای برخورد با متخلفان و اخلالگران بازار ارز داشتیم و در چند نوبت با آن‌ها برخورد کردیم. همچنین عوامل اصلی اخلالگری در بازار ارز مشهد شناسایی شده‌اند و در آینده نزدیک با آن‌ها برخورد می‌شود.

 

﷯ برخورد با ۵ هزار واحد صنفی متخلف

رئیس اتاق اصناف مشهد نیز در این جلسه گفت: اصناف در کنار پلیس ضامن ایجاد امنیت هستند و از طریق تعامل سازنده با دستگاه‌های امنیتی می‌توانند در جهت آرامش کشور به مردم خدمت کنند.

محمود بنانژاد با اشاره به برنامه‌های نظارتی اتاق اصناف بر بازار گفت: سالانه ٣٠ میلیون زائر و گردشگر به مشهد می‌آیند و به همین دلیل مشهد بازار بسیار گسترده‌ای دارد. از این رو باید در حوزه نظارت بر بازار هر روز طرحی جدید داشته باشیم و در زمان‌های مختلف با طرح‌های ویژه نظارتی بازار را کنترل کنیم. در ۵ ماه اخیر نیز با توجه به التهاب‌هایی که در بازار به وجود آمد مسئله نظارت را به طور جدی‌تر پیگیری کردیم.

وی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌های نظارتی معمول اتاق اصناف در مناسبت‌های مختلف بازرسی‌های لازم انجام شد؛ به عنوان مثال در آستانه شروع سال تحصیلی، طرح بازرسی از مراکز فروش نوشت‌افزار را داشتیم. همچنین در ماه محرم و روزهای عزاداری سالار شهیدان (ع) طرح نظارتی بر بازار مواد غذایی را داشتیم.

بنانژاد با اشاره به آمار فعالیت‌های نظارتی صورت گرفته گفت: با ظرفیت ۵۴۵ کارشناس اتاق اصناف در ٣ ماه تابستان از ۴۴ هزار و ٣۶٠ واحد صنفی بازرسی شد. در فرآیند این نظارت‌ها بیش از ۵ هزار و ۵٠٠ تخلف از سوی ۴هزار و ٣٠٠ واحد صنفی ثبت شد و این یعنی ١٠ درصد واحدهای بازرسی شده تخلف داشتند.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ٣ هزار گزارش از سوی ستاد خبری و مردم دریافت شده است، گفت: ٩٩٣ پرونده شکایت در ٣ ماه تابستان تنظیم شد. ارزش ریالی این پرونده‌ها حدود ۴میلیارد تومان و مبلغ استرداد وجه به شاکیان حدود یک میلیارد و ١۶٠ میلیون تومان بود که از طریق آن رضایت شاکی در ۵٠۵ پرونده جلب شده است. معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این نشست از به‌روزرسانی سامانه جامع انبارها خبر داد. علی باخرد گفت: این سامانه به شبکه راهداری و بیمه متصل شده است و علاوه بر نظارت بر موجودی انبارها بر جا‌به‌جایی کالا میان انبارها نیز نظارت خواهیم داشت.

وی افزود: به زودی کالای انبارهایی که در این سامانه ثبت نشده باشد در صورت جا‌به‌جایی توقیف خواهد شد. کالاهای ایرانی به عنوان کالای احتکاری و کالای خارجی نیز به عنوان کالای قاچاق ضبط خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی