کد خبر : 88221
/ 07:12

دست و دلتان نلرزد

خراسان رضوی طی ١٠ سال اخیر ١٢٧ زلزله بالای ٣.۵ ریشتر را از سر گذرانده است

دست و دلتان نلرزد

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی| فکرش را بکنید استرس فردا را دارید که حسابی کار عقب مانده روی دستتان مانده است و شب تا صبح آرزو می کنید، فردا دیرتر برسد یا ساعاتی از شب را در ذهنتان دو دوتا چهار تا می کنید که چگونه با برنامه ریزی، کارهای فردا را از پیش ببرید بی آنکه پیش بینی اتفاقات غیر مترقبه را بکنید؛ به عنوان مثال هیچ گاه در برنامه هایی که برای خودتان ردیف می کنید، به ذهنتان نمی رسد که فردا ممکن است با یک مهمان ناخوانده مثل زلزله روبه رو شوید. اصلا بیایید با خودتان خیلی ساده حساب و کتاب کنید که رویارویی و آمادگی در برابر این بلای طبیعی، دست کمی از یک قرار ملاقات مهم که ممکن است زندگی شما را دگرگون کند، ندارد. همان طور که از قبل، حین و بعد از یک ملاقات مهم، نکاتی را رعایت می کنید، باید مراحل فوق را برای زلزله پشت سر بگذارید. فراموش نکنید که حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و با این دیدگاه خداحافظی کنید که اگر در آمار زلزله زدگان قرار بگیرد، تنها نهادهای دولتی و خصوصی هستند که باید شما را حمایت کنند. اولین قدم در شرایط بحرانی را باید خودتان بردارید. پس تا دیر نشده پای کار بیایید.

 

تاریخچه زلزله در خراسان

۵٠ درصد

به گزارش مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، در سال ١٣٩۴: طی ۴٠سال گذشته، ۵٠ درصد از قربانیان زلزله در منطقه خراسان بوده اند

مخرب ترین زلزله مشهد

۴٠٠٠ نفر

٩/۵/١٠۵٢ خورشیدی هنگام سلطنت شاه سلیمان صفوی، زمین لرزه ویرانگری در مشهد رخ داد که حدود دو سوم مشهد از جمله گنبد حرم ثامن الحجج(ع) آسیب فراوان دید و حدود ۴٠٠٠ نفر از مردم مشهد زیر آوار کشته شدند 

 

قبل از هر کاری

چقدرخوب است تجربه های زلزله زدگان را در شهرها و کشورهای دیگر بخوانید و یا مستندات مختلفی که در این حوزه است را به تماشا بنشینید. از شنیدن اخبار مختلف در حوزه های مرتبط غافل نشوید. قطعا برخی نکات، روزی به کارتان می آید.یکی دیگر از اقداماتی که می توانید انجام دهید، این است که یک کوله پشتی که معروف به کیف نجات است، برای خودتان تهیه کنید.محتویات این کیف می تواند اقلام ضروری باشد شامل: چراغ قوه، جعبه کمک های اولیه و دارو، چاقو و صابون، بطری آب، پول نقد، کنسرو، باطری، رادیو، کپی اسناد، کبریت یا فندک، لباس گرم، سوت و دستمال مرطوب. 

 

مدیریت در لحظه

باید بدانید وقتی زلزله ای رخ می دهد، چه عکس العمل مناسب و درستی را باید در لحظه از خودتان نشان دهید تا از آسیب های احتمالی در امان بمانید.

﷯ بیرون از منزل: از زیر درختان، پنجره ها،کابل های برق و به طورکلی هر آنچه ممکن است سقوط کند، دوری کنید و به وسط خیابان پناه ببرید.

﷯خودتان را به جای امن برسانید: در این شرایط، اطفال را در قسمت داخل شکم خود قرار دهید و روی سر و صورت آن ها را بپوشانید.

﷯آشپزخانه: از یخچال، فریزر، لباسشویی و ... فاصله بگیرید زیرا ممکن است در زمان زلزله به علت وزن سنگینشان روی شما آور شوند.

﷯راه پله ها: اگر فرصت خروج نداشتید در یک پاگرد بایستید و در حالت نشسته سر خود را با دو دست بگیرید. استفاده از آسانسور ممنوع است.

﷯پارکینگ خودرو: بلافاصله از ماشین خارج شوید و در کنار شاسی به صورت دراز کش پناه بگیرید.

﷯فضاهای باز: از ساختمان های بلند و شیشه ای، تابلوهای تبلیغاتی، کابل های برق و دیوارهای جانبی فاصله بگیرید. محیط کنار ستون های اصلی ساختمان ها و دیوارهای بین آن ها امن ترین نقطه در هنگام آوار هستند.

﷯حین رانندگی: خودرو را به سمت راست خیابان هدایت کنید؛ البته حواستان باشد که زیر ساختمان های بلند، پل ها، تیربرق ها و... نباشید. خارج شوید و رادیو را روشن کنید.

﷯مکان های عمومی: به سمت درهای خروج هجوم نیاورید. در فاصله با فضاهای شیشه ای چمباتمه بزنید و با کیف یا هر چه در دست دارید از سر و گردن خود محافظت کنید.

در تخت خواب: به کمک یک بالشت از سر خود ﷯ محافظت کنید.

﷯مدرسه: زیر میز بروید و پناه بگیرید. پایه میز را محکم نگه دارید و سر و گردن را به داخل خم کنید. 

 

وقتی همه پای کارند

 

حجت علی شایانفر 

مدیرکل مدیریت بحران استان خراسان رضوی

از آنجا که استان خراسان رضوی یکی از استان های پر خطر در بحث زلزله است؛ مسئله وقوع و تاب آوری در برابر این بلای طبیعی به عوامل متعددی بستگی دارد که به عنوان نمونه می توان به مقاوم بودن ساز ه های مردمی، مقاوم بودن سازهای دولتی و سازمان های وابسته به دولت و تمامی دستگاه های اجرایی و همچنین بافت های فرسوده حاشیه نشین ها و سکونتگاه های کم دوام اشاره کرد. با این توصیف، طی سال های اخیر، ٧۴٠۴ فقره کلاس درس در سطح استان بازسازی و مقاوم سازی شده است که ٣٨ درصد کل کلاس های استان را تشکیل می دهند. از سوی دیگر ١٣٨هزار واحد مسکونی در روستاها در طرح بهسازی روستایی و واحدهای خسارت دیده از حوادث توسط بنیاد مسکن بازسازی و مقاوم سازی شده اند که در مجموع ٣٠درصد واحدهای مسکونی روستایی را شامل می شود. تمام توانمان را به کار خواهیم بست تا سال١۴٠۵ شاخص مقاوم سازی مساکن روستایی را به ٣٠هزار واحد مقاوم سازی شده و به ٨٧ درصد برسانیم.در این بین شاهد گسترش آموزش عمومی و افزایش داوطلبان مردمی بوده ایم به این شرح که در سطح استان۴١۵٣ نفر امدادگر و نجات گر درجه بندی شده، آموزش های لازم را برای شرایط اضطراری دیده اند. این در حالی است که در مشهد نیز ٧٠٠٠ نفر داوطلب مردمی، طرح دوام ثامن (داوطلب واکنش اضطراری مشهد) با همکاری برخی دستگاه ها از جمله شهرداری و هلال احمر آموزش های لازم را فرا گرفته اند. 

سیدرسول زارع

رئیس اداره عملیات امداد و نجات هلال احمر خراسان رضوی

آموزش نیروهای مقدماتی، یکی از پیش بینی ها و مقدمات رویارویی با بلایای طبیعی است که خوشبختانه آموزش به نیروهای ویژه از جمله تیم های عملیاتی و جست وجوگر، در اولویت سازمان است. تربیت تیم های واکنش سریع در انواع حوادث به این شرح است که نیروها با قابلیت و توانمندی زیاد، در کنار تیم کشیک بالگرد، در کسری از زمان پاسخ گوی حوادث و سوانح در موقعیت های مختلف هستند.این تیم های ١۵نفره که در ٣ شیفت کشیک می دهند در مرکز آموزش تهران طی ١٠٠٠ساعت آموزش های لازم را دیده اند که به رنجرهای امدادی معروفند. البته این پایان خدمت رسانی در شرایط بحرانی نیست بلکه در کنار نیروهای مجرب، توجه به تجهیزات عملیاتی، مهم است دستگاه های زنده یاب ، تیم های پروازی یا تیم هایی که متشکل از مربی و سگ های جست وجوگر هستند که آن ها را به صورت روزانه در دستور کار خود داریم. 

اسماعیل بهمن آبادی

معاون امداد و نجات هلال احمر خراسان رضوی

سازمان هلال احمر با آنکه توجه ویژه به مسئله آموزش همگانی دارد، اعلام آمادگی کرده است که به صورت رایگان به مراجعه کنندگان آموزش های لازم را در برابر بلایای طبیعی بدهد؛ البته ناگفته نماند که طی طرح های ویژه از جمله طرح خادم، به در خانه شهروندان مراجعه کرده است و طی ٢ سال متوالی در بازه سال های ٩۵ تا ٩٧، تعداد ۶۴ هزار نفر را در سطح استان آموزش داده است.از آنجا که وظیفه سازمان هلال احمر جست وجو، نجات و اسکان اضطراری است، در حال حاضر به صورت آماده باش به سر می برد. توجه به برخی مسائل از جمله تجهیز انبارهای سطح استان که به میزان یک درصد جمعیت استان، اقلام ضروری و اضطراری داشته باشد، در دستور کار قرار گرفته است؛ البته جای نگرانی نیست چرا که به صورت آنلاین در مواقع ضروری کمبودها اطلاع رسانی و مرتفع می شود. با این حال یگان امدادی با ۴٢دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، یگان لوجستیک با ٣دستگاه تریلر،٢دستگاه ایسوزو،٣دستگاه کامیون١٠چرخ و انبار های یک درصدی و همچنین یک فروند بالگرد به صورت آماده باش، آماده ارائه خدمات و پشتیبانی در مواقع اضطراری هستند. 

 

حفاظت اقلیت ها

وقتی متوجه زلزله شدید باید به دنبال امن ترین نقطه بگردید.

افراد سالم: بلافاصله با خم شدن زیر شی ای چون میز پناه بگیرند و پایه های آن را نگه دارند.

افراد عصادار: باید اقدام های افراد سالم را مو به مو انجام دهند، تنها با این تفاوت که تا جایی که می توانند به عکس العمل خود سرعت ببخشند.

افراد ویلچری: ویلچر را قفل کنید. همان طور که روی آن نشسته اید خم شوید و جایی را محکم بگیرید.

   ..........................................

 

طی ١٠سال اخیر، ١٢٧زلزله بالای ٣.٥ ریشتر خراسان رضوی را لرزانده است

١٣٨٩

۵.٧ ریشتر

تربت حیدریه

١٣٩٠

۵.۵ ریشتر

نیشابور

١٣٩۴

۵.۴ریشتر

خواف

١٣٩٢

۵.٢ریشتر

بخش مرکزی تربت جام

١٣٩۶

۶ریشتر

سفید سنگ

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی