کد خبر : 88224
/ 07:18

شیر یا خط در زمین مشهد

با شاكيان متعدد مشهدي و دستگيري دو متهم پرونده «سکه ثامن»دوباره به صدر اخبار آمد

شیر یا خط در زمین مشهد

شهرآرا آنلاین - اذهان عمومی کم‌کم در حال فراموشی کلاف پرپیچ‌و‌خم پرونده پدیده و برخی از مؤسسات مالی و اعتباری برخاسته از دل مشهد بود که ناگهان از اواسط شهریورماه، دهان‌به‌دهان چرخیدن یک پرونده کلاهبرداری دیگر با عنوان «سکه ثامن» دوباره خاطرات تلخی را در ذهن مردم ‌به‌‌ویژه مشهدی‌ها جاری کرد. بررسی شگرد متهمان در این پرونده نشان می‌دهد که فردی با عنوان خرید و فروش سکه از سال ٩۵ به راه‌اندازی تارنمایی اقدام می‌کند که گفته می‌شود ٧ میلیارد تومان برایش آب خورده است. پس از آن، با وعده و وعیدهای گوناگون و البته مجوزهای قانونی، از شهروندان دعوت می‌کند ‌به جای خرید و فروش فیزیکی، به سرمایه‌گذاری در این تارنما اقدام کنند.

تبلیغات گسترده این تارنما و هم‌زمان انتشار رپورتاژ آگهی در خبرگزاری‌های رسمی کشور کاربران زیادی را به سمت این مرکز مجازی خرید و فروش سکه می‌کشاند تا جایی که تعداد زیادی از ٣۵ هزار مخاطب این تارنما از مشهد بودند؛ یعنی به عبارتی، یک پدیده دیگر در حال شکل‌گیری در مشهد بود.

روند فعالیت این سایت طی ٢ سال گذشته ادامه یافت تا جایی که به گفته برخی از مسئولان، حدود ۶٠٠٠ کاربر فعال در این تارنما حضور داشتند و به خرید و فروش‌های به‌ظاهر قانونی و زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام می‌کردند.

ناگهان از چند ماه پیش با محو شدن نماد الکترونیک سازمان صنعت و معدن از این تارنما، طوفان مشکلات آغاز می‌شود و در‌ نهایت مدیر این شرکت اعلام ورشکستگی می‌کند و سرمایه‌گذاران در این شرکت هم به سرنوشت سرمایه‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری، پدیده و ... دچار می‌شوند.

داغ‌ شدن صدای اعتراض شهروندان در فضای مجازی تا آنجا پیش می‌رود که در‌ نهایت با اعلام حجت‌الاسلام محسنی‌ اژه‌ای، سخن‌گوی قو‌ه‌ قضائیه، مشخص شد که عامل اصلی این پرونده با هزاران میلیارد کلاهبرداری از کشور گریخته است که اقدامات لازم انجام و در‌ نهایت چند روز پیش این متهم با همکاری پلیس بین‌الملل در کشور ترکیه دستگیر شد و به کشور بازگشت. در ادامه همسر او نیز هنگام خروج از کشور دچار همین سرنوشت گردید.

البته ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، اواخر شهریورماه با اعلام اینکه تارنمای خرید و فروش برخط سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا و جواهر هیچ‌گونه مجوزی نداشت، در توصیه‌ای به شهروندان اعلام کرد: مردم باید بدانند که ورود به فضای مجازی برای خرید و فروش سکه و طلا در شرایط کنونی اصلا صلاح نیست. باید فرهنگ‌سازی لازم در‌این‌باره صورت گیرد و بسترهای برخورد با متخلفان مهیا شود.

 

وجود شاکیان گسترده در مشهد

با آغاز روند رسیدگی به پرونده سکه ثامن مشخص شد که اعضای این گروه به صورت باندی در کلان‌شهرها فعالیت‌های گسترده‌ای داشته‌اند. یکی از مقاصد مهم آن‌ها مشهد بود و شکایت‌های زیادی از سوی شهروندان مشهدی به دستگاه قضا صورت گرفت.

 

دستگیری ٢ متهم در مشهد

روز گذشته سرپرست فرماندهی انتظامی خراسان‌ رضوی در نشستی‌ خبری که در مقر پلیس‌ فتای استان برگزار شد، جزئیاتی را درباره پرونده سکه ثامن و اقداماتی قانونی که در مشهد انجام شد تشریح کرد.

سرهنگ ابراهیم قربان‌زاده گفت: با اقدامات انجام‌شده مشخص شد که تعداد زیادی از شهروندان در تارنمای سکه ثامن نام‌نویسی و چندین میلیارد تومان به ظاهر در این سایت سرمایه‌گذاری کرده‌‌اند و بعد از مشخص شدن یک پرونده کلاهبرداری و همچنین فرار متهم اصلی از کشور، رسیدگی به این پرونده و شناسایی و متهمان این پرونده بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شد.

وی با بیان اینکه طبق تحقیقات انجام‌شده مشخص شد تعدادی از سرشاخه‌های این تارنما در مشهد مستقر بوده‌اند افزود: با اقدامات خوبی که از سوی پلیس مشهد آغاز شد، ٢ متهم این پرونده در مشهد شناسایی و با اقدامات مقتضی دستگیر شدند.

سرپرست فرماندهی انتظامی خراسان‌ رضوی ادامه داد: هم‌زمان با دستگیری این متهمان، ١٠ میلیارد تومان نیز از این افراد توقیف شد و متهمان برای رسیدگی به پروند‌ه‌شان به مقام‌ قضایی معرفی شدند.

 

بازگرداندن متهم به کشور

این پایان ماجرا نبود زیرا ‌هنوز فرهاد زاهدی‌فر، متهم اصلی، در زمان دستگیری این متهمان در مشهد، متواری بود و اقدامات تخصصی پلیس فتا با همکاری پلیس بین‌الملل برای شناسایی متهم ادامه داشت.

چهاردهم مهر در نهایت زاهدی‌فر در ترکیه دستگیر و شبانه به ایران بازگردانده شد و هم‌زمان، تمام متهمان این پرونده شامل ۶ متهم و همچنین همسر متهم اصلی پرونده دستگیر شدند.

 

شگرد قمارگونه زاهدی‌فر

روز گذشته، رئیس پلیس‌ فتای ناجا جزئیات این پرونده و همچنین شگرد متهمان را تشریح کرد و گفت: این شرکت (پرونده ثامن) طرحی ریخت تا به‌ صورت مجازی خرید و فروش را انجام دهد. مجوزی که داده شده بود برای فروش سکه و طلای خرد‌شده و مجوز دیگر برای فروش مجازی بوده ‌در حالی که اصلا سکه و طلایی تبادل نمی‌شده است. بررسی‌های ما نشان داد ‌این تارنما ٣۵‌ هزار عضو داشته است.

سردار سید کمال هادیان‌فر خاطرنشان کرد: افرادی که سود بیشتری می‌بردند به‌ عنوان الگو به افراد دیگر معرفی می‌شدند. مثلا فردی بود که با ١٠٠‌ میلیون تومان سرمایه‌گذاری، بعد از ٣ ماه، ٧‌ میلیارد تومان سود کسب کرده بود.

 

تراکنش ١٧٠٠ میلیاردی 

وی افزود: واقعیت این است که ١٧٠٠‌ میلیارد تومان تراکنش در این حوزه اتفاق افتاده است. کل افرادی که شاکی بودند ١٨٠٠‌ نفر بودند که از ١٠‌ میلیون تا ١٠‌ میلیارد شکایت داشتند و عمده شکایات در مشهد، تهران و تبریز بوده است.

هادیان‌فر تصریح کرد: به‌ محض خروج متهم از کشور، حساب‌های وی در ٣١‌ بانک کشور بالغ بر ٨٠ میلیارد تومان توقیف شد. بخشی از مبالغ به حساب‌های همسر وی واریز شده بود که با اعلام مردم به پلیس‌ فتا کار شروع شد و ۶‌ نفر همدست وی بازداشت شدند. البته آن‌ها از فرار وی اطلاع نداشتند. طراح این تارنما نیز بالغ بر ٧‌ میلیارد تومان بابت طراحی دریافت کرده بود.

رئیس پلیس‌ فتای ناجا با بیان اینکه این نوع اقدامات بیشتر شبیه قماربازی است چون هیچ طلا و سکه‌ای تبادل نشده و فقط بحث سود و زیان مطرح بوده است افزود: آمادگی داریم در حوزه پول‌شویی کمک کنیم اما نظارت بر این مجموعه‌ها به‌ عهده وزارت اقتصاد است.

هادیان‌فر صریح کرد: رقم‌های مطرح‌‌شده درباره این پرونده مختلف است. یک سری اعداد و ارقام از سوی خود زاهدی‌فر و یک سری از سوی همسر او مطرح می‌شود که اظهارات متهمان برای ما مهم نیست. مهم ادله کشف‌شده است.

وی گفت: هم‌اکنون سکه‌هایی در تهران و مشهد جمع‌آوری شده است و تراکنش‌ها در حال بررسی است.

 

شناسایی ٨ تارنمای مشابه دیگر

وی خاطرنشان کرد: حدود ٨ تارنمای دیگر نیز شناسایی شده‌اند و بر آن‌ها نظارت می‌شود. مسئولان این تارنماها با هماهنگی قضایی از هفته دیگر به پلیس‌ فتا احضار می‌شوند. البته نباید مسئولیت بخش‌های دیگر را نادیده گرفت.

هادیان‌فر با اشاره به اظهارات زاهدی‌فر یادآور شد: متهم در اعترافاتش اعلام کرده است که «‌زمانی را برای فرار انتخاب کردم که کشور چهار پنج روز در تعطیلات رسمی به‌ سر می‌برد»؛ یعنی دقیقا با برنامه‌ریزی، و این زمان فرصت خوبی برای وی بوده است که بتواند صدها کیلومتر از کشور دور شود.

رئیس پلیس فتای ناجا ادامه داد: اما در همین ایام که همه در تعطیلات بوده‌اند، افسران ما به‌ طور شبانه‌روزی به دنبال وی بوده‌اند. زمانی که متهم متوجه پیگیری پلیس شد، در تلگرام پیام گذاشت و گفت «در کشور هستم». این پیام ردیابی شد و در نهایت متهم در کشور ترکیه شناسایی و دستگیر گردید.

﷯ ﷯ ﷯ 

﷯دستگیری متهمان این پرونده مطمئنا موجب شادی مال‌باختگان می‌شود اما این شادی زمانی توأمان با رضایت می‌شود که مال‌باختگان به وجوه از‌دست‌داده خود برسند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی