کد خبر : 88225
/ 07:19

دستگیری ۵هزار متجاوز به خاک کشور

فرمانده مرزبانی خراسان ‌رضوی گفت: در پی تلاش شبانه‌روزی مرزداران خراسان رضوی بیش از ۵هزار متجاوز مرزی دستگیر و صدها هزار لیتر سوخت قاچاق کشف و ضبط شد.

دستگیری ۵هزار متجاوز به خاک کشور

شهرآرا آنلاین - به گزارش فارس، سردار ماءشاا... جانثار در نشست تخصصی مرز و مرزبانی که در دانشگاه فردوسی برگزار شد بیان کرد: مرزداران این استان پهناور طی چندین عملیات ضربتی، پوششی و غافل‌گیرانه از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۵هزار متجاوز مرزی را شناسایی و دستگیر کردند.

وی افزود: این تعداد از دستگیر‌شدگان اتباع خارجی هستند که قصد داشته‌اند به صورت غیر‌مجاز از کشور‌های همسایه وارد کشورمان شوند. با اقدام به‌موقع مرزبانان، همه آن‌ها زمینگیر شدند و در اختیار مقامات قضایی قرار گرفتند.

جانثار با بیان اینکه مرزهای امن، جذب‌ سرمایه را در کشور به همراه دارد، اظهار کرد: مرزهای کنترل شده و امن یکی از شاخصه‌های اساسی در ثبات سیاسی و بخشی از اعتبار بین‌المللی کشورهاست، از همین رو موجب جذب سرمایه‌داران و حتی ارز‌آوری می‌شود.

وی به وسعت مرزهای مشترک خراسان‌رضوی با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: ما در خراسان رضوی ۸۳۵.۵‌کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه داریم که از باجگیران در شهرستان قوچان شروع می‌شود و تا شهرستان خواف و سنگان ادامه پیدا می‌کند. در طول این مسیر ما بیش از ۲۰۰‌مقر شامل برجک، دیده‌بان و هنگ مستقر داریم که همه آن‌ها با تمام قوا از مرزهای کشور پاسداری می‌کنند و با افرادی که قصد دست‌درازی به این مرز و بوم را داشته باشند به شدت برخورد می‌شود. 

فرمانده مرزبانی خراسان‌رضوی با اشاره به یک طرفه بودن برخی از نقاط مرزی کشور، بیان کرد: این استان حدود ٣٠٠‌کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که متأسفانه به ‌دلیل بی‌توجهی مسئولان آن کشور، موجی از ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه به وجود آورده است ازاین‌رو سختی کار ما برای ایجاد نظم و امنیت در سطح منطقه مضاعف شده است. علاوه‌بر‌این، کشور همسایه در برخی از نقاط قدرت کنترل مرز را ندارد که این منطقه برای امنیت بیشتر کشور از سوی نیروهای ما اداره می‌شود. در حال حاضر ۴معبر رسمی برای ورود و خروج اتباع و وسایل نقلیه در مرزهای مشترک این استان با ٢کشور همسایه وجود دارد که ٣معبر رسمی در باجگیران، لطف‌آباد و سرخس به صورت زمینی و ریلی است و یکی دیگر در مرز تایباد و به صورت زمینی است. گفتنی است که سال گذشته طی کنترل شدید نیروهای ما حدود ۳۵۰‌هزار تبعه بیگانه وارد کشور شدند و ده‌ها هزار خودرو نیز از این مسیر تردد کردند.

وی ادامه داد: یکی از دیگر اقدامات این حوزه مبارزه با قاچاق کالا و سوخت است که مأموران ما طی سال گذشته بالغ بر ۶۴۰‌هزار لیتر سوخت را که مقصد آن کشور افغانستان بود کشف کردند. البته ورود کالای قاچاق از مرزهای این استان به ‌صورت حجیم نیست و بیشتر به‌صورت جاسازی در چمدان و خودرو اتفاق می‌افتد که با آن برخورد می‌شود.

﷯فرمانده مرزبانی خراسان‌رضوی گفت: هر ساله حدود ٩هزار تن مواد‌مخدر در افغانستان تولید می‌شود که بخش زیادی از آن ازسوی سوداگران مرگ وارد کشور می‌شود که در این حوزه نیز مرزداران ما با هوشیاری و کنترل مجدانه مناطق، محموله‌های افیونی جلوگیری کرده‌اند. را کشف و از توزیع آن‌ها در کشور 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی