کد خبر : 88227
/ 07:28

کیش‌ومات آسیا

شطرنج‌باز کم‌بینای مشهدی یک طلای انفرادی و یک طلای تیمی گرفت تا اولین بانوی طلایی کاروان ایران در پاراآسیایی جاکارتا شود

کیش‌ومات آسیا

شهرآرا آنلاین - مژده رنگیان - تیم ملی شطرنج نابینایان ایران در بخش بانوان امسال با 6 ورزشکار راهی بازی‌های آسیایی2018 جاکارتا شد که دراین‌بین 2 بانوی شطرنج‌باز از مشهد در این ترکیب حضور داشتند که شاید همین موضوع بهانه‌ای شد تا تیم ملی ایران پیش از اعزام، آخرین اردوی خود را در مشهد برگزار کند و از آنجا راهی جاکارتا شود. ملیحه صفایی و عاطفه نقوی، 2 شطرنج‌باز بانوی خراسانی تیم ملی، توانستند به روند روبه‌بالای کاروان ایران در جدول رده‌بندی کشورها با کسب 2 مدال طلا و یک نقره کمک کنند و افتخاری دیگر برای کاروان ایران و صد البته خراسانی های تیم های ملی رقم بزنند.

بدون‌شک یکی از بهترین اتفاقات کاروان ایران و نیز شگفتی‌های جدول بازی‌های پاراآسیایی در رشته شطرنج رقم خورد، زمانی که پیش‌بینی تنها 2 یا 3 مدال برای تیم ایران می‌شد، اما بانوان شطرنج‌باز همه را با مدال‌های خود غافل‌گیر کردند.

عاطفه نقوی، شطرنج‌باز کم‌بینای کاروان خراسان، در بخش انفرادی از ابتدای مسابقات نشان داد که شایستگی کسب مدال را دارد و تا قبل از دور آخر رقابت‌ها رنکینگ اول شطرنج‌بازان را دراختیار داشت و طلای او برای همه مسجل شد. نقوی در دور چهارم مقابل حریف ویتنامی پیروز شد، در دیداری مقابل هم تیمی خود فاطمه برقول به تساوی رسید و درنهایت با 5.5 امتیاز با غلبه بر حریف ایرانی خود در فینال توانست مدال طلای آسیایی را در B2 و B3 به دست آورد و 2 شطرنج‌باز ایرانی دیگر نیز در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند؛ اما عملکرد تیم ایران نسبت به حریفان خود از دیگرکشورها آن‌چنان متمایز بود که توانستند مدال طلای تیمی را نیز از آنِ خود کنند و به‌این‌ترتیب نقوی 2 گردن‌آویز طلا را از آنِ خود کرد.

در کلاس B1 اما دیگرشطرنج‌باز مشهدی مقابل حریفان به میدان رفت. ملیحه صفایی مقابل حریف اندونزی شکست خورد، او مغلوب رقیب میانماری خود شد و در دیداری دیگر صفایی در حالی که برنده بازی بود با یک اشتباه فاحش و حرکتی غیرمنطقی بازی را به حریف میانماری خود واگذار کرد و با بدشانسی در دور به بعد به هم تیمی خود رسید که باز هم در بخش انفرادی نتوانست موفق ظاهر شود و به جایگاه پنجم دست یافت و نتوانست مدالی کسب کند، اما در بخش تیمی که او نیز حضور داشت و مقابل حریفان رقابت کرد، درحالی‌که انتظار می‌رفت با توجه به تیم‌های قدرتمند بتواند مدال برنز کسب کند، اما تیم ملی بانوان ایران با حضور صفایی، لیلا زارع زاده و زهرا محمدی راد توانست با کسب پیروزی و صعود به فینال مدال نقره را از آن خود کند و صفایی نیز به مدال نقره برسد. 

مسابقات سریع از امروز در هفت دور برگزار می شود و مانند رقابت های استاندارد مدال های تیمی و انفرادی توزیع می شود که احتمال کسب مدال طلا برای شطرنج بازان بانوی ایران وجود دارد. 

 

قدرتمان را به آسیا نشان دهیم

عاطفه نقوی، دارنده مدال طلای انفرادی و تیمی شطرنج B2 و B3 بانوان پس از کسب 2 نشان طلا اظهار کرد: با تجربه زیادی که داشتیم، توانستیم شطرنج ایران را به آسیا نشان دهیم. در گروه ما نفراتی همچون زنده‌بودی و برقول حضور داشتند که سال‌های سال است برای تیم ملی ایران رقابت می‌کنند و از تجربه خوبی برخوردار هستند، من نیز موفق شدم با 5.5 امتیاز در بخش انفرادی و 10.5 امتیاز در بخش تیمی، 2 مدال طلا برای کشورم به ارمغان بیاورم.شطرنج‌باز کم‌بینای ایران درباره این دوره از رقابت‌ها و حریفان ایران، گفت: حریفان اصلی ما از ویتنام، اندونزی و هندوستان بودند. ویتنام بسیار در شطرنج کار کرده و تیم اندونزی هم پیش از برگزاری مسابقات می‌دانست رقابت‌های استاندارد را چطور برگزار کند و دراین‌زمینه کار کرده بود؛ اما خوش‌حالم با تجربه بالایی که داشتیم، توانستیم شطرنج ایران را به آسیا نشان دهیم و امیدوارم در ادامه بتوانیم در سطح جهانی نیز موفق باشیم. نقوی در پایان در خصوص مسابقات بخش سریع نیز، بیان داشت: هدف اصلی ما این است که در رقابت های سریع هم ابتدا مدال طلای تیمی را به دست آوریم و سپس به مدال های انفرادی فکر خواهیم کرد. 

وی درباره رشته خود اظهار کرد: صفحه شطرنج برای شطرنج بازان نابینا کمی تفاوت دارد، روی سر مهره های سیاه برجسته است در حالی که مهره های سفید این ویژگی را ندارند و در هر خانه سوراخی وجود دارد که مهره ها در آن محکم می شوند، خانه های سیاه هم برآمدگی کوچکی دارند و شطرنج باز نابینا پس از تصمیم حرکت خود را اعلام می کند و قوانین ویژه و البته مشکل خود را دارد. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی