• خانه
  • شهرآرا محله
  • عملکرد نیروی انتظامی در کلیدی‌ترین نقطه منطقه از نگاه مردم و مسئولان
کد خبر : 88242
/ 08:01
به مناسبت هفته نیروی انتظامی بررسی شد

عملکرد نیروی انتظامی در کلیدی‌ترین نقطه منطقه از نگاه مردم و مسئولان

عملکرد نیروی انتظامی در کلیدی‌ترین نقطه منطقه از نگاه مردم و مسئولان

 نظم جامعه

همان‌گونه که از اسم نیروهای نظامی و انتظامی مشخص است، نظم اولین رکن این سازمان‌ها است. این نیروها در کشور موظف به رعایت نظم درونی و سازمانی خود هستند. وجه تمایز نیروی انتظامی با دیگر نیروهای نظامی در حاکم‌کردن نظم در درون سازمان و جامعه است زیرا این سازمان افزون‌بر رعایت‌کردن نظم درون سازمانی، وظیفه برقراری نظم و امنیت در جامعه را نیز برعهده دارد؛ حال برقراری این امنیت می‌تواند از دورترین نقطه مرزی شروع شود و تا درون خانه و کوچه و بازار شهر ادامه داشته باشد.

وقتی صحبت از نیروی انتظامی است، یعنی از سرباز تا سردار از مرز تا شهر صف به صف و سینه به سینه تا پای جان برای حفاظت از وطن و مرز و بومش آماده ایثار هستند و مگر تعریف ایثار و فداکاری جز این است که مرزبانان رشیدی هستند که در دورترین نقاط مرزی و به دور از خانواده و عزیزانشان، در سخت‌ترین شرایط زیستی برای امنیت وطن از جان مایه می‌گذارند.

همه ما آگاه هستیم که بخشی از تلاش‌های نیروی انتظامی بنابه شرایط درون سازمانی و بحث‌های اطلاعاتی و امنیتی از سوی مردم لمس شدنی نیست ولی همواره امنیتی که در جامعه به چشم می‌خورد قابل‌درک شدنی ‌ترین و مشهودترین کار نیروی انتظامی است.

در هفته نیروی انتظامی به تقاطع معلم و امامت رفتیم که هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ توریستی به واسطه هم‌جواری با پارک ملت، یکی از کلیدی‌ترین نقاط منطقه است تا از دید مردم و مسئولان، عملکرد نیروی انتظامی را بررسی کنیم.

 

نعمت امنیت

اولین ‌سوژه‌های مصاحبه،‌در خیابان امامت بودند. بازاریان و مشتریانی که کمی از وضعیت بازار و اقتصادی رنجیده‌ خاطر بودند و به سختی حاضر به گفت‌وگو با ما می‌شدند. ابتدا به سراغ یکی از مشتریان‌ گذری رفتم. واکنشش به سؤالم درباره عملکرد نیروی انتظامی این‌گونه بود: «خدا خیرشان بدهد». مردی میان‌سال بود که حدود 10سال پیش، به قول خودش، برای اولین‌بار و آخرین‌بار گذرش به پاسگاه افتاده بود. زمانی که خانه‌اش در خیابان گاراژدارها سرقت شده بود. « 6ماه از دستگیرشدن دزد‌ها گذشته بود ولی بچه‌های پاسگاه، بی‌خیال کار نشدند.» می‌گفت: «مالی که به دست آورده بودم، حلال بود که بر باد نرفت». محمد تبادکانی اعتقاد داشت که نیروی انتظامی در ایران یعنی نعمت امنیت در دنیایی که این روزها امنیت در آن کمتر دیده می‌شود.

 

انتظامی در دی‌ماه پرماجرا

دیگر کاسبان منطقه، یکی از کسبه‌ قدیمی و موفق را در حاشیه خیابان امامت، برای گفت‌وگو معرفی کردند. به سراغ او رفتم، تمایلی نداشت از او نام ببرم ولی یک تشکر از تمامی نیروی انتظامی داشت و یک انتقاد از راهنمایی و رانندگی. اما تشکرش به دلیل اقدام‌ نیروی انتظامی در اتفاق‌های دی‌ماه گذشته بود که این‌گونه بیان کرد: «از همه‌ جای شهر، کسانی که به برخی اتفاقات اقتصادی و سیاسی معترض بودند، به این خیابان و پارک می‌آمدند. انگار شهر جای دیگری برای تجمع نداشت، کار و کاسبی ما امنیت نداشت. بین معترضان آدم‌های خراب‌کاری بودند که به مغازه‌ها و اموال عمومی صدمه می‌رساندند. مجبور شدیم در شب‌های اول، مغازه را سر شب ببندیم و برویم. از کاسبی افتاده بودیم. نیروی انتظامی مثل همیشه برای تأمین امنیت به دادمان رسید، اهل سیاست نیستم اما حضور نیروی انتظامی در این اتفاقات برای تأمین امنیت، تحسین برانگیز بود.» کاسب قدیمی خیابان امامت در ادامه کمی هم از عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی گله کرد و گفت: «حضور نیروهای این ارگان، در تقاطع‌های امامت و اطراف، از قبل کمتر شده است که سبب ترافیک‌های طولانی می‌شود.»

این کاسب منطقه، درخواست توجه ویژه‌ به این محدوده برای رفع معضلات ترافیکی آن داشت.

 

با تخلفات جزئی

عباس سیامکی، رئیس پارک ملت، یکی دیگر از افرادی بود که سراغ او رفتیم تا عملکرد نیروی انتظامی را در محدوده پارک از وی جویا شویم.

سیامکی ضمن تشکر از زحمات و عملکرد نیروی انتظامی در محدوده پارک ملت، گفت: «با وجود اینکه وظایف انتظاماتی و امنیتی در پارک به عهده انتظامات پارک است، هر زمانی که کاری با مجموعه نیروی انتظامی داشته‌ایم به خوبی همکاری کرده‌اند و در حفظ امنیت مجموعه ملت، ما را یاری رسانده‌اند».

مدیر پارک ملت در ادامه، رفتار و گشاده‌رویی کارکنان نیروی انتظامی در برخورد با مردم را تحسین کرد و گفت: «کارکنان نیروی انتظامی نسبت به قبل با رفتار بهتری با مردم و مراجعه‌کنندگان برخورد می‌کنند و خلق و خوی مناسب‌تری پیدا کرده‌اند. این مسئله کمک می‌کند تا هم، شأن پلیس و هم، شأن مردم حفظ شود».

سیامکی در پایان افزود: «از نیروی انتظامی و به ویژه راهنمایی و رانندگی، درخواست دارم در راستای برقراری نظم و امنیت، از مسائل جزئی مثل پارک یک ماشین در ایستگاه اتوبوس یا تخلفات مشابه، به راحتی نگذرند و با همه مسائل مرتبط با حوزه انتظامی و امنیتی، با قاطعیت برخورد کنند».

 

حضور 24ساعته

حجت‌الاسلام محمدمهدی سرابیان، امام جماعت مسجد پارک ملت، یکی دیگر از افرادی بود که احساس کردیم با وضعیت منطقه و عملکرد نیروی انتظامی آشنایی بیشتری دارد.

او در پاسخ به سؤال ما، اولین نکته‌ای که درباره عملکرد نیروی انتظامی بیان کرد، حضور 24ساعته افراد این سازمان بود و گفت: «بارها در ساعات پایانی شب، دیده‌ام که نیروی انتظامی با گشت‌زدن، زمینه‌ساز امنیت در محدوده پارک ملت شده است.»

این روحانی منطقه افزود: «کم پیش آمده در این سال‌هایی که اینجا هستم، اتفاقی در حوزه امنیتی و نظامی بیفتد و نیروی انتظامی در صحنه نباشد».

امام جماعت مسجد پارک ملت در ادامه گفت: «از عملکرد نیروی انتظامی راضی هستیم ولی آنچه سبب بهتر‌شدن کار این زحمت‌کشان می‌شود. این است که افزون‌بر برخورد با مجرمان در حوزه فرهنگ‌سازی برای آگاهی مردم و به ویژه جوانان در معضلات اجتماعی، بویژه مواد مخدر، بیشتر ورود کنند و با دلسوزی بیشتری با این مشکل روبه‌رو شوند».

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی