کد خبر : 88243
/ 08:04
هم‌زمان با انتشار سیصدمین شماره شهرآرا‌محله منطقه11 بررسی می‌شود

شهرآرا، 7سال در محله

شهرآرامحله از ضمایم روزنامه شهرآراست که به تناوب در طول هفته در مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد چاپ و منتشر می‌شود. در این بین نوبت چاپ شهرآرامحله در منطقه11 روز‌های پنجشنبه است.

شهرآرا، 7سال در محله

شهرآرا آنلاین

 اولین شماره، سال90

شهرآرامحله از ضمایم روزنامه شهرآراست که به تناوب در طول هفته در مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد چاپ و منتشر می‌شود. در این بین نوبت چاپ شهرآرامحله در منطقه11 روز‌های پنجشنبه است. اولین چاپ شهرآرامحله در منطقه11 به اواسط سال90 برمی‌گردد، جایی که شهرآرامحله با عنوان ماهنامه آغاز به کار کرد و در مسیر پرپیچ‌وخم خبر و رسانه، پوشش اخبار و اتفاقات در ابعاد محله و منطقه را عهده‌دار شد. نهال کوچکی که سال90 کاشته شده است حالا درختی شده که محصول سال هفتم آن را برداشت می‌کنیم. بر ساقه و شاخه این درخت قلم‌ها و دوربین‌های بسیاری در این سال‌ها آویخته شده است، از قلم حسین شریعتی، مریم قاسمی، مجید خاکپور، امیر صفرزاده، مریم محمدپور و... گرفته تا دوربین مهدی بلوریان، محمدحسن صلواتی، ساناز صفایی و ...

شهرآرامحله که در این سال‌ها پنجشنبه‌ها به دست اهالی منطقه می‌رسیده است، در 19مهر97 به سیصدمین چاپ خود می‌رسد که بیانگر گذراندن چیزی بیش از 7سال همراهی با مردم و مسئولان منطقه11 است، هفته‌نامه‌ای که کوشیده است از پس رسالت خویش در حوزه اطلاع‌رسانی به‌درستی برآید، ما معتقدیم که یقینا در این راه ضعف و اشتباه داشته‌ایم و البته که هر روزه درراستای کم‌کردن ضعف‌ها و بهبود کار کوشیده‌ایم.

شهرآرا محله11 هر پنجشنبه در 8صفحه به بررسی مسائل و مشکلات محلی و منطقه‌ای می‌پردازد. گفت‌وگو با افراد موفق علمی، ورزشی و فرهنگی یکی دیگر از کارهایی است که شهرآرامحله در این سال‌ها انجام داده است، کمک به ارتقای بخش فرهنگی، منعکس‌کردن مشکلات شهری و پیگیری برای پاسخ‌گویی مسئولان، بخشی از رسالتی بوده که شهرآرامحله در این سال‌ها برای هرچه بهتر اجراشدن آن کوشیده است.

منطقه11 شهرداری مشهد با داشتن فضای فرهنگی مناسب ازجمله بوستان‌های ملت و چهل‌بازه و مکان‌های ورزشی همواره برای مهیاکردن فضای کار رسانه‌ای در راستای کمک‌ به شهرآرامحله بستر مناسبی برای کار این نشریه را فراهم کرده‌ است.

با توجه به فرارسیدن هفتمین بهار از عمر شهرآرامحله منطقه11 و چاپ سیصدمین شماره، تصمیم گرفتیم به‌سراغ چند نفر از مسئولان شهری برویم و نظرشان را درباره شهرآرامحله و عملکردی که در این چندساله داشته‌ است، جویا شویم.

123077.jpg

 شهرآرا و محله‌محوری

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی مشهد و عضو کمیته نظارتی شهرداری منطقه11، اولین فردی بود که درباره عملکرد شهرآرامحله با او گفت‌وگو کردیم.

مهدی‌نیا بیان کرد: من در ابتدای کار تأکید داشتم در روزنامه شهرآرا بر محله‌محوری تأکید شود، چرا که این موضوع در ادبیات شهری در دنیا وجود دارد، بیشترین حوزه مشارکت مردم باید در محلات باشد، اما بعدتر که شهرآرامحله را خواندم، متوجه شدم به‌خوبی شهرآرا در این حوزه ورود کرده است، هرچند به‌لحاظ محتوا هنوز جای کار دارد.

عضو شورای شهر مشهد افزود: باید در شهرآرامحله شهروندان را بیشتر با مضامین شهرسازی آشنا کنیم تا از این طریق به حوزه شهرسازی کمک کنیم.

مهدی‌نیا ادامه داد: 95درصد ساختمان‌ها تخلف ساختمانی دارند، خیلی از صاحبان این املاک انسان‌های متشرعی هستند اما فکر می‌کنند در تخلفات ساختمانی وجه حق‌الناس وجود ندارد و این‌کار رسانه‌ای مثل شهرآرامحله است که می‌تواند دراین‌راستا زمینه‌های آشنایی مردم با قوانین را فراهم کند.

مهدی‌نیا در پایان تأکید داشت: بهتر است شهرآرامحله موضوعات شهری را با زبان ساده و مردم‌پسند مطرح کند و در این مسیر از متخصصان شهری هم کمک بگیرد.

123079.jpg

 شهرآرا‌محله و مشکلات مردم

سعید ریخته‌گر، شهردار منطقه11، دومین نفری بود که نظرش را درباره شهرآرامحله جویا شدیم.

ریخته‌گر بیان کرد: در مدتی که من در شهرداری منطقه حضور داشته‌ام و شهرآرامحله را دنبال می‌کنم، اعتقاد دارم باوجود زحماتی که دوستان شهرآرامحله می‌کشند و درخور تقدیر است، باید در تیتر‌ها و موضوعات نگاه ویژه‌تری به مسائل منطقه داشته باشند.

وی ادامه داد: به نظرم در شهرآرامحله باید بیشتر از آنچه اکنون اتفاق می‌افتد به مشکلات مردم پرداخته شود و به دوستان شهرآرامحله توصیه می‌کنم ارتباط بیشتری با حوزه‌های معاونت شهرداری منطقه برقرار کنند تا بیشتر در جریان آنچه در منطقه اتفاق می‌افتد، قرار گیرند و از طرفی برخی قوانین شهرسازی را هم برای شهروندان تشریح کنند.

ریخته‌گر ادامه داد: وظیفه اصلی رسانه، پرداختن به درد‌های مردم است و شهرآرامحله هم باید بکوشد تا در این مسیر پیشرو باشد.

شهردار منطقه11 در ادامه ضمن تشریح برخی مسائل شهری در منطقه بیان کرد: بد نیست شهرآرامحله در حوزه پرداختی‌های مردم به شهرداری و دخل و خرج و بودجه شهرداری منطقه ورود کند تا در این راستا، هم برای مردم و هم برای دیگر مسئولان روشنگری شود.

123078.jpg

 شهرآرامحله و پوشش اخبار محلی

در ادامه سراغ آرش رمضانی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه11، رفتیم تا عملکرد شهرآرامحله را از نگاه او جویا شویم.

رمضانی در ابتدا عملکرد شهرآرامحله را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ماه‌های اخیر این عملکرد بهتر هم شده است و از نظر من نمره به نسبت خوبی کسب می‌کند.وی ادامه داد: با توجه به اینکه جریده‌خوانی و سطح مطالعه در کشور ما پایین است، اگر شهرآرامحله در فرم و طراحی، ابتکار بیشتری به خرج دهد و در فضای مجازی فعال‌تر شود، می‌تواند ارتباط دوسویه بهتری را با مردم برقرار کند و در صورتی که این اتفاق بیفتد، شهرآرامحله می‌تواند نقطه اجماع و اشتراک مردم و شهرداری باشد.

رمضانی افزود: قوت شهرآرامحله در این مدت، این بوده است که اخبار محلی را به‌خوبی پوشش داده و به سمع و نظر مردم رسانده است و اگر در طراحی و فرم بدیع‌تر و خلاق‌تر وارد شود، به کیفیت کار این نشریه می‌افزاید.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه افزود: در صورتی که منع قانونی نباشد، اگر شهرآرامحله اختصاصی در منطقه توزیع شود، سبب ارتباط بیشتر شهرآرامحله و مردم می‌شود.

رمضانی ادامه داد: در صورتی که فضای ایجاد خلاقیت برای شهرآرامحله فراهم شود، اتفاقات مثبت‌تری در این نشریه رقم خواهد خورد و بهتر است شهرآرامحله در مناطق سیزده‌گانه از این فرم یکنواخت خارج شود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی