کد خبر : 88245
/ 08:13
فرمانده یگان امداد فرماندهی انتظامی خراسان رضوی:

هوشیاری مردم نقش بزرگی در پایداری امنیت دارد

سرهنگ دهقانی: کار یگان امداد در نیروی انتظامی به‌عنوان کمک در فرماندهی انتظامی استان به دیگر پلیس‌های تخصصی در راستای مأموریت‌های سازمانی است

هوشیاری مردم نقش بزرگی در پایداری امنیت دارد

شهرآرا آنلاین - رضا ریاحی| سرهنگ عباس دهقانی، فرمانده یگان امداد فرماندهی انتظامی استان خراسان رضوی، است. او روز ششم فروردین1357 در شهرستان قوچان و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد.

عباس دوران تحصیل خود را در زادگاهش سپری کرد و در سال1380 پس از آنکه با مدرک کارشناسی علوم اجتماعی از دانشگاه فردوسی مشهد فارغ‌التحصیل شد، به‌دلیل علاقه‌ای که به خدمت در نیروی انتظامی داشت به استخدام ناجا درآمد. او پس از طی دوره سخت تخصصی برای ادامه خدمت به یگان ویژه استان گیلان رفت. سرهنگ دهقانی پس از آن به یگان امداد فرماندهی تهران بزرگ منتقل شد. او هم‌زمان با کار پلیسی از ادامه تحصیل بازنماند و در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

عشق به علم و دانش‌اندوزی، به سرهنگ دهقانی انرژی داد تا در رشته دکترای رشته جامعه‌شناسی سیاسی در دانشگاه قم پذیرفته و مشغول تحصیل شود. عباس دهقانی در سال1396 از فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به مشهد مقدس انتقال و به‌عنوان فرمانده یگان امداد پلیس خراسان رضوی منصوب شد.

سرهنگ دهقانی اظهار داشت: اولین روزی که لباس خدمت به تن کردم، خودم را به‌عنوان مدافع حقوق شهروندان و مدافع وطن دانستم. در آن روز احساس شور و شعفی داشتم که به من امید می‌داد تا برای خدمت به کشور باانگیزه این لباس مقدس را بپوشم.

123084.jpg

جنس کار یگان امداد سخت اما عاشقانه است

سرهنگ دهقانی گفت: کار یگان امداد در نیروی انتظامی به‌عنوان کمک در فرماندهی انتظامی استان به دیگر پلیس‌های تخصصی در راستای مأموریت‌های سازمانی است و مأموریت ذاتی یگان امداد در قالب 3بخش گشت‌های انتظامی، کنترل اجتماعات و خنثی‌سازی است.

گشت‌های انتظامی یگان امداد با حضور در شهر و گشت‌زنی‌های هدفمند و با هم‌پوشانی واحدهای انتظامی کلانتری‌ها در ارتقای امنیت اجتماعی است.

سرهنگ دهقانی گفت: کار یگان امداد در پلیس سخت است و در حالی که لبخندی بر چهره داشت ، گفت: حس خودم را درباره این شغل شریف و کار مقدس در قالب این شعر بیان می‌کنم:«از صدای سخن عشق ندیدم خوش‌تر...»

فرمانده یگان امداد پلیس خراسان رضوی 2فرزند دارد. او می‌گوید با توجه به سختی کار انتظامی و مأموریت‌های متعددی که یگان امداد برعهده گرفته است، خانواده‌های ما خیلی بزرگوار و صبورند و آن‌ها به ما انرژی می‌دهند و پشتیبانی‌مان می‌کنند تا بتوانیم به‌نحو احسن و شایسته انجام وظیفه کنیم.

وی در بیان خاطره‌ای از کار خود گفت: این خاطره هر چند به‌ظاهر تلخ است اما یک پیام خیلی ارزشمند دارد. سال1388در روز عاشورا عده‌ای فرصت‌طلب و فتنه‌جو با فریب‌دادن چند جوان قصد داشتند در تهران آشوبی به‌پا کنند و به خیالی باطل مقدسات و ارزش‌های حسینی و اسلامی را خدشه‌دار سازند. من آن‌موقع در یگان امداد تهران مشغول خدمت بودم. در میدان ولی‌عصر تهران افراد اغتشاشگر شعارهایی سر می‌دادند و همچنان سعی بر آشوبگری داشتند. بچه‌های ما که البته مردم انقلابی و مؤمن نیز پشتیبانشان بودند، نه‌تنها صحنه را ترک نگفتند، بلکه مقاومت کردند تا این آشوبگران فتنه‌جو را سرکوب کنند. یکی از درجه‌داران ما که جوانی غیور بود در مصاف با این افراد آشوبگر از ناحیه سر آسیب جدی دید. او لحظه‌ای قبل از بیهوشی و قبل از آنکه روی زمین بیفتد هرچه توان داشت در وجودش جمع کرد و با صدای بلند فریاد زد: لبیک یا حسین(ع)، لبیک یا خامنه‌ای.

123085.jpg

سرهنگ دهقانی مکث کوتاهی کرد، اشک در چشمانش حلقه زده بود. او ادامه داد: این حرمت از هم‌رزم ما که بعد از آن بیهوشی روی زمین افتاد، همه ما و حتی مردم و شاهدان صحنه را متأثر کرد. ما با جدیت بیشتری کار خود را ادامه دادیم و توانستیم به حول قوه الهی این اغتشاش را که از سوی دشمنان و معاندان نظام طراحی شده بود، جمع و سرکوب کنیم.

سرهنگ دهقانی افزود: پس از آن، همکارمان که مجروح شده بود به‌دلیل شدت صدمات وارده نتوانست به سر کار خود برگردد و به افتخار بازنشستگی نائل شد. این جوان برومند الگوی همه ما شد و فریاد «لبیک یا حسین(ع)، لبیک یا خامنه‌ای» او همیشه در گوشمان است.

فرمانده یگان امداد پلیس خراسان رضوی در بخش پایانی اظهارات خود گفت: باید از شهروندان و ساکنان حوزه سرکلانتری چهارم پلیس مشهد که شامل مناطق قاسم‌آباد، الهیه، شهرک ناجا و محدوده‌ای از بولوار هفت‌تیر می‌شود، تشکر و قدردانی کنیم.

ما در هفته گذشته 2طرح گسترده امنیت محله‌محور را در حوزه این سرکلانتری اجرا کردیم که خوشبختانه تعدادی از سارقان، معتادان متجاهر و افراد اراذل و اوباش را دستگیر و آن‌ها را به قانون سپرده‌ایم.

در اینجا باید از هوشیاری و همراهی مردم عزیز در این مناطق که قدردان نعمت امنیت هستند و نقش خود را در تولید و برقراری و پایداری نظم و امنیت به‌خوبی ایفا می‌کنند، تشکر ویژه بکنیم و امیدواریم به اعتبار و برکت این همراهی و همگامی مردم عزیز و به یاد شهدایی که برای امنیت و اقتدار نظاممان جان‌فشانی کرده‌اند، بتوانیم سربازی لایق و خدمتگزاری شایسته برایشان باشیم.

 123086.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی